Banka ve Kredi Kartı Numarasının İlk 6 Hanesi Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

Banka ve kredi kartlarının üzerindeki ilk 6 kart numarası ne işe yarıyor, hiç düşündünüz mü? İşte sandığınızdan daha fazla şeyi ifade eden bank identification number hakkında bilgi verici bir yazı.
Banka ve Kredi Kartı Numarasının İlk 6 Hanesi Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?
iStock

bank identification number, iso/ıec 7812 (kaynak) standartına göre oluşturulmuş, genelde kredi kartı ya da banka kartının ilk 6 hanesine verilen isim olarak bilinir. kısaltması ise bin'dir. bu ilk 6 hane kartın kimliği gibidir. çoğunlukla e-ticaret'te kullanılır. bu standart sadece bankalar için geçerli değildir. firmaların müşterileri için çıkardığı indirim veya sadakat kartları da aynı şekilde bu standarta uyar. örnek olması açısından cinemaximum'un club kartının numarası 3 ile başlamakta "3" ile başlayan kartlar kartın bağlı bulunduğu sektörün eğlence veya seyahat olduğu bilgisini verir.

finans sektöründe ise kartın ilk hanesi visa, mastercard, amex veya troy gibi kartın bağlı olduğu ödeme şemasını söyler. sonraki haneler ise kartın kredi kartı mı yoksa banka kartı mı olduğunu; kartın hangi ülkeye ve hangi bankaya ait olduğunu; klasik, gold, platinum veya business gibi kartın tipini; kartın fiziksel veya sanal kart mı olduğu bilgilerini verir. diğer haneler ise bankanın müşteri için belirlediği rakamlardır.

örnek olarak akbank'ın axess platinum kartının ilk 6 hanesi 521807'dir. 5 rakamı bize kartın mastercard olduğunu; sonraki rakamlar ise türkiye'de akbank'a ait olan platinum bir fiziksel kredi kartı olduğu bilgisini verir.

çeşitli sitelerden bin bilgisi sorgulanabilmekte. ne kadar güncel listeye sahipler bilmiyorum. banka kartlarıyla ilgili hatalı sonuçlar çıkabilir; ama şu ve bu iki siteden sorguladığım üç kredi kartımla ilgili hemen hemen doğru bilgileri alabildim.

online alışverişlerde genellikle ödeme bölümünde kart bilgisi girildiğinde sağ veya sol tarafta mastercard, axess veya world gibi ilgili kartı gösteren görseller çıkar. hatta ilgili sitesinin bankayla ek taksit gibi anlaşmaları varsa yine bu bin numarası sayesinde anlaşılır ve müşteriye taksit seçenekleri sunulur.

gayet kullanışlı bir standarttır.