Bankalar Arası Haberleşmeyi Sağlayan Sistem Olan SWIFT Nedir?

Aslında bir ödeme biçimi değil bir kurumun adının kısaltması olan SWIFT nedir, ne değildir?
Bankalar Arası Haberleşmeyi Sağlayan Sistem Olan SWIFT Nedir?

"swift" bir ödeme biçiminden öte aslında bir kurumun/derneğin ismidir.

açılımı "society for worldwide ınterbank financial telecommunication", yani "dünya genelinde bankalar arası finansal telekomünikasyon topluluğu/derneği" olan swift esasen küresel bir finansal mesajlaşma hizmetleri sağlayıcısı bir kurumdur.

merkezi belçika'nın küçük bir şehri olan la hulpe'de bulunur. kurumun yönetici kadrosu ve 25 yönetim kurulu üyesi bankacı olup çoğunluğu avrupalıdır.

1970'lerde kuruluşundan bu yana swift, para ve havale bilgilerini tek bir platform altında transfer etmek ve değiştirmek (bozdurmak) amacıyla sistemine kayıtlı bankalar (bu bankalardan 11.000'den fazlası küresel çaptadır) için standartları yaratmıştır.

genel algının aksine, fonların fiili transferi ile swift kurumunun hiçbir ilgisi yoktur. uluslararası para akışının hiçbir noktasında swift kurumu herhangi bir paraya hiçbir zaman temas etmemektedir. swift'in kurduğu mekanizma, yalnızca gönderen ve alan bankaların kimliğini doğrulayarak transferin gerçekleşmesini mümkün kılar.

uluslararası para transferlerinin bilgi merkezi olarak swift, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı küresel mücadelede önemli bir araç haline gelmiştir. verileri genellikle abd makamları tarafından yaptırımları ihlal edenler hakkında bilgi edinmek için kullanılıyor.

ancak işin abd kısmı 500 sayfalık anlatım gerektirdiğinden ufkunuzu bu kadar açarak huzurlarınızdan ayrılıyorum.