Barbie'nin, Zamanında Seks Sembolü Olarak Kullanılan Almanyalı Ablası: Bild Lilli

Barbie'ye ilham veren ama onun aksine çocuklar için değil, yetişkinler için üretilen Bild Lilli bebeğin enteresan hikayesi.
Barbie'nin, Zamanında Seks Sembolü Olarak Kullanılan Almanyalı Ablası: Bild Lilli

bu sıra 1960'lı yıllara takmış birisi olarak bir şeyler araştırırken, o dönemde ortaya çıkmış "barbie bebeği" okumaya başladım. fark ettim ki oyuncak bebek "barbie"nin az bilinen, almanyalı seksi bir kız kardeşi mevcut. hikayesini anlatayım.

barbie bebek 1959'da piyasaya sürüldüğünde, kız çocukları tarafından heyecanla karşılandı. o tarihe kadar oyuncak bebekler, kız çocuğu şeklindeydi. ancak barbie, seleflerinin aksine belirgin şekilde kadınsı bir vücuda, eyeliner çekilmiş gözlere ve kirpiklere sahipti. tabii ki oyuncak piyasaya sürüldüğünde insanlar şunu bilmiyordu ki barbie'nin daha kadınsı ve aslında seks oyuncağı olan bir kız kardeşi mevcuttu. bunu bilse kimse almazdı heralde.

kız kardeş, almanya'da yetişkin erkekler için üretilen seks objesi "bild lilli" idi ve bu oyuncağın aslında barbie bebeğin dünyaya gelmesinde büyük rolü var.


bir iş kadını olan ruth handler, kocası elliott ile "mattel oyuncak şirketi"ni kurdu. ruth bir akşam kızı barbara'yı bebeklerle oynarken görünce, neden oyuncakların küçük kız çocukları şeklinde tasarlandığını düşündü. yetişkin sarışın bir kadın figürünü oyuncak olarak hayal etti bir an. sonra fikrini ortağı ve kocası elliott ile paylaştı. ancak sığ görüşlü kocası hiç bir annenin çocuğuna böyle bir oyuncak almayacağını ve ürünün satmayacağını söyledi. çevresindeki insanlara da bu hayalini bir türlü benimsetemedi.

gel zaman git zaman derken ailecek isviçre'ye tatile gittiler ve burada hayatlarını değiştirecek oyuncakla tanıştılar. oyuncağın adı "bild lilli" idi ve çocuklar için değil yetişkinler içindi. 1940'larda bild zeitung'ta yayınlanan bir bant karikatürü karakterinden esinle yaratılmış, büyük göğüsleri olan ve seksi kıyafetler giydirilmiş bir yetişkin oyuncağıydı bu. almanya ve çevre ülkelerde 1953'te raflara gelen bu ürün, tekel bayilerinde ve sex shop'larda satılıyordu. bild lilli'nin kıyafetleri, kadınsı duruşu ve 11.5 inçlik formu ruth handler'ın kafasında bir ışık yaktı ve lilli'yi bir amerikan kızına çevirmeye orada karar verdi.


lilli'nin kadınsı tarafı bir miktar törpülenerek çocuklara yönelik olarak 1959'da amerika'da piyasaya sürüldü ve hit oldu. bild lilli'nin üreticisi "greiner & hausser" telif hakkı davası açtı ancak bu davada müspet bir sonuç alamayınca 1964'te telif haklarını cüzi bir fiyat karşılığı mattel oyuncak şirketine sattı.

devam eden yıllarda barbie bir başarı hikayesine dönüştü. 1961 yılında ruth handler'ın erkek çocuğunun doğması sonrasında barbie'nin erkek arkadaşı "ken carson" piyasaya sürüldü. martin luther king'in suikaste uğradığı yıl olan 1968'te afro-amerikalı "christie" karakteri çıkartıldı. 1992 yılından itibaren barbie, amerika'da seçim kampanyalarında da kullanılmaya başlandı. ortaya çıkışının 50. yılında new york moda haftasında 50 tasarımcı barbie temalı kıyafetler tasarladı ve bir defile düzenlendi.


bugün dakikada 100 adet "barbie bebek" satılıyor ve seksi kız kardeşi "bild lilli" çoktan tarihin tozlu sayfalarına karıştı. diyeceğim o ki farklı kültürlerden insanlarla tanışmak, farklı ülkeler görmek insanın ufkunu kesinlikle genişletiyor.

kaynaklar: https://www.messynessychic.com/…iconic-barbie-doll/
https://www.history.com/…bie-inspiration-bild-lilli

Bazı Oyuncak Firmalarının Yılbaşı Dönemi Yaptığı İlginç Satış Taktiği