Barcelona'ya Transfer Olan Sertaç Şanlı, Başarısını Orada Devam Ettirebilir mi?

Bu sezonun Euroleague şampiyonu Anadolu Efes'in en önemli oyuncularından Sertaç Şanlı'nın Barcelona ile prensip anlaşmasına vardığı konuşuluyor. Peki Sertaç orada yapabilir mi, bir konuşalım.
Barcelona'ya Transfer Olan Sertaç Şanlı, Başarısını Orada Devam Ettirebilir mi?
Fotoğraf: Twitter@SanliSertac

sertaç kariyerindeki kırılma tercihini yaptı

bu şu demek değil: kariyeri baş aşağı gider, yok olur, erir biter falan demek istemedim yanlış anlaşılmasın. burada olay sertaç'ın oyuna verebildikleriyle efes'in oyun sisteminin inanılmaz uyumlu olması. sertaç 3 sene önce geldiğinde yerel ligde süre alsın, kadroya derinlik katsın diye alındı, kimse kendini kandırmasın; bu seviyeye çıkmasını ne sertaç'ın kendisi ne de ergin hoca beklerdi. euroleague'de de 12. adam konumundaydı. ne zaman dunston ve pleiss farklı dönemlerde uzun süreli sakatlıklar yaşamaya başladı, biraz da marketin darlığından olsa gerek sertaç'a süre gelmeye başladı ve hakkını vermek lazım çok iyi kullandı bu süreleri.

burada psikoloji biliminden de faydalanmak lazım, sertaç euroleague özelinde sıfır beklentiyle sahada atılan bir isimdi, hatta 1-2 dakika içinde 3 arka arkaya faul yapar kenara gelir gözüyle izledik çoğu zaman. ancak adım adım üstüne koyarak müthiş bir yetenek havuzu gösterdi. size olarak oldukça geniş bir isim, bu rebound'da pozisyon almasını kolaylaştırdı ve oradan zaten kendisine birçok artı yazdırdı, akabinde takım düzeninin alan açmak üzerine olmasından faydalanıp kısaların üzerine pick and roll hücumlardan sonra gelen ikili sıkıştırmalardan da faydalanıp boş adam olarak ceza şutlarını çok yüzdeli kullandı. bu sene ise ciddi manada savunmada ayağını zamanında çekmeyi, savunma zamanlamasını ayarlamayı öğrendi. tüm bunlar şunu gösteriyor ki sertaç öğrenmeye çok açık bir isim, bu bile saygıyı oldukça hak ediyor.


barcelona tercihine gelince: onun için uygun takım mı, açıkçası bilemedim

uzun havuzu dar milano tipli bir takım olsaydı anlayabilirdim ancak barcelona hem o bölgede oldukça geniş bir rotasyona sahip hem de sistemleri pek sertaç'ın yetenek havuzuna uygun bir sistem değil. mesela takım arkadaşı pleiss sırtına itebileceği bir uzun aldığında oldukça iyi bir low post oyuncusu, dunston ise kaya gibi sağlam ve dar alanda çevik ellere ayaklara sahip bir uzun. sertaç ise görece olarak hantal, kötü sayılabilecek low post oyuncusu ve 2.13 boyuyla orantılı size'ına rağmen pek itiş kakışı sevmeyen bir isim. yani sertaç'ın en verimli olduğu düzen efes sistemiydi ki zaten tüm kariyerinde burada parladı. barcelona'nın bu sistemi oynayabilmesi için tüm kısalarını değiştirmesi lazım, bu mümkün olmadığı için de bu seneye benzer bir sistemle sahada olacaklar. o noktada davies tipli sırtı dönük oyunda rakibini tüketen bir canavara gitseler ki tarchevski söylentisi bu tiplemeye uygundu aslında, çok daha faydalı bir transfer olabilirdi. sertaç'ı özellikle izleyeceğim önümüzdeki sene ancak korkarım ki etkisi ancak hüseyin beşok'un maccabi forması giyerken yaptığı etki kadar olacak. umarım yanılan ben olurum.

sertaç şanlı, barca'nın kaos takımında ne kadar süre alır bilinmez

rotasyonunda pau gasol, brandon davies, nikola mirotic, victor claver olan bir takımda ne yapar, o da bilinmez. vasa, kruno ve shane'den çok daha farklı oyuncular olan nick calathes, leonardo bolmaro, cory higgins gibi oyunculardan ne alabilir yine bilinmez.

rotastondaki süresinden oyuna olacak katkısına ve arkadaşları ile uyum yakalama durumuna kadar; çok soru işareti var. ama aynı durumda olsam, ben de giderdim. mesele sadece para da değil: yeni bir hayat, yeni bir kültür, yeni bir mücadele...

özellikle de burada vasa'nın (efesli oyuncu vasilije micić) hem tofaş hem de efes'e gelme nedenlerini ekleyelim: 20 yaşında bayern münih'in oyun kurucusu olan ama sakatlanan, "göz önünde" olmasına rağmen bir süre toparlanamayan vasa; sırf euroleague ortamı olmadığı ve "tanınmadığı" bir yer olduğu için tofaş'a geldi. ardından zalgiris kaunas ile f4 oynayıp, o sezonu sonuncu bitiren efes'e geldi. motivasyonu para değil örneğin vasa'nın da. rekabet ve kendini geliştirme. şimdi oklahoma city thunder ile kaç yıllık imzalar diye konuşuluyor kendisi hakkında nitekim.

sertaç da böyle bir mücadeleyi istiyor. barça buna ne kadar uygun bir takım yapısına sahip, bilinmez ama "kağıt üzerinde" en büyük iki adaydan birisi yine. ve barça'da kendisini farklı yönlerden geliştireceği aşikar olan bir oyuncu. ey sertaç... zamanında galatasaray'da "garbage time" dışında oynayamayan, milli takımda da beş dakikada dört faul yapıp seyir zevkine olumsuz müdahale ettiğin günlerden nerelere geldin, helal olsun. yolun açık olsun.

azmini takdir eden, barça'da da takip edecek olan birisinden...