Barış Manço'nun Şarkısının Kahramanı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın Hikayesi

Barış Manço'nun 1977 yılında yaptığı bir şarkıyla ölümsüzleştirdiği Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın gerçek hikayesi.
Barış Manço'nun Şarkısının Kahramanı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın Hikayesi

evet, sarı çizmeli mehmet ağa gerçek bir karaktermiş, kıbrıs'ta yaşamış ve mezarı da kıbrıs'taymış. şimdi sıkı durun... sarı çizmeli mehmet ağa'nın mezarı, barış manço tarafından yaptırılmış... bugün öğrendim ben de bu bilgiyi.

öncelikle, sarı çizmeli mehmet ağa'dan bahsedelim. sarı çizmeli mehmet ağa bir karaman türküdür. karaman - ermenek dolaylarında bir toprak ağasıyken, osmanlı tarafından kendisine kıbrıs'ta 3000 dönüm toprak verilir. "git bu toprakları ek biç, bölge halkına iş ver, kalkındır" denilir.


sarı çizmeli mehmet ağa da ailesiyle birlikte kıbrıs'a gelir ve girne yakınlarında göçeri köyünü kurarlar. sarı çizmeli mehmet ağa pek çok köylüye iş verir, toprakları işler, tarım ve hayvancılık yapar. kavgaları barıştırır, düğün dernek yapana yardımcı olur, borcu olanın da borcunu öder.

bütün servetini garibanlara, yoksullara, borcu olanların borcunu ödemeye harcar ve 1920'lerin başında yoksul bir şekilde vefat eder. sarı çizmeli mehmet ağa'nın 1810 doğumlu olup 1920'lerde öldüğü söylenir, yani 110 yıl kadar yaşamış. (bu biraz abartı gibi sanki)

ama neticede böyle bir insan yaşamış ve 1982 yılında rahmetli barış manço da sarı çizmeli mehmet ağa'nın mezarını bulup yaptırmış. barış manço'nun yaptırdığı mezar şu:


gerçekten tam bir halk ozanı. bir hikaye duyuyor, hikayeyi araştırıyor, peşini bırakmıyor ve o hikayenin kahramanı için şarkı yapıyor ve de ortaya çıkarıyor. ne şanslıyız ki barış manço'nun dönemine yetiştik, ondan bir şeyler öğrenebildik şu kısa hayatta...

neyse, gelelim bugüne. sarı çizmeli mehmet ağa'nın, barış manço tarafından yaptırılan mezarı, kıbrıs vakıflar idaresi tarafından yenilenmiş. vakıflar idaresi sağolsun, mezar taşına buranın barış manço tarafından yaptırıldığını da yazmayı unutmamış...