Başak Burcu Liderliğinde Tasarlanan, Herkesin Yaşamak İsteyeceği Muazzam Bir Ütopya

Sözlük yazarı ''isolde''nin kendi tasarladığı ütopyası.
Başak Burcu Liderliğinde Tasarlanan, Herkesin Yaşamak İsteyeceği Muazzam Bir Ütopya
iStock.com

ülkemizi 50 senede türkiye'ye siktir olup gelmek başlığı açılacak kadar über hale getirecek kalkınma planım ise şöyle,

- devletin başı her excellency sıfatıyla benim, yardımcılarım zeka, genel kültür, yağ - kas oranı, giyim kuşam zevki, adab-ı muaşeret, ilgilenilen spor dalları gibi konularda yapılacak detaylı ve zor mülakatlarla belirlenecek, hepsini kendim yapacağım, her konuda beni ensenizde hissedeceksiniz her an.

- devlet, tüm vatandaşlara 100 temel eser, sauna eşofmanı ve spor ayakkabısı, çamaşır suyundan diş ipine kadar her türlü temizlik maddesi gibi elzem ihtiyaçları ücretsiz dağıtmakla yükümlüdür, çünkü dünyadaki en önemli şey kültürlü, kilosuz ve temiz olmak. çünkü bende okb var, huylanıyorum. her gün spor ve yıkanmak, değiştirilmesi teklif dahi edilemez şekilde zorunludur.

- tüm sağlık ve eğitim hizmetleri milletimiz var olduğu sürece bedava. ama elektrik ve su ülkemizin evrimi tamamlanana kadar bedava değil çünkü su bedava diye yol yıkayan gördüm, canınıza okurum. psikiyatri ve diyetisyenlik hizmetleri de her zaman ve tamamen ücretsiz.

- devletin 4 mottosundan biri "nizam-ı alem için katli vaciptir". medeniyet yaratmak kolay değil, okumaya devam ettikçe anlayacaksınız.

- üreme devlet kontrolünde olacaktır. çocuğa süt veremeyip şekerli çay içiren, altına bez yerine gazete bağlayan ama bok varmış gibi 9 ayda bir yeni çocuk yapan çiftlerin mevcut çocukları da devlet himayesine alınıp çiftin bir daha üremeleri kati surette engellenecektir. buna faşistlik, elitistlik diyeni de iş çıkışında bekler tekme tokat dövdürürüm. her şey sizin iyiliğiniz, devletimizin huzuru için ama anlamıyorsunuz.

- devlet dünya çapında meşhur bilim insanı, edebiyatçı, sosyal kuramcı, mimar ve balerin yetiştirmek için kendini paralayacaktır çünkü tek övünç kaynağımızın topla oynanan bir spordan çıkması devletin başı olan beni ziyadesiyle üzmektedir.

- ülkenin beslenme alışkanlığı kökünden değiştirilecek, beyaz ekmek üretmek ve yemek belirsiz bir tarihe kadar yasaklanacak, çocuklar içine yarım ekmek doğranmış çorba gibi şeyler yerine devletin dağıttığı yüksek proteinli gıdalarla beslenecek, kadınlarımız için haftada 4 altın gününe gitmek ama 1 saat bile spor yapmamak, erkekler içinse göbek çevresi ölçüsü ağır kontrollerle denetlenecektir. patates salatası, pirinç pilavı, un kurabiyesi, hamburger, mantı, cips gibi besin maddelerine kota koyulacaktır çünkü götünüz göbeğiniz çok büyüdü yeter.

- üstteki maddeye ek olarak, zeka geliştiren yüksek proteinli gıdalar, tam tahıllar, glisemik indeksi düşük besinler, organik sebze - meyve bol miktarda üretilecek ve milletimizin fertleri bunları tüketecektir. akraba evliliğinin tümden yasaklanması ve gen havuzunun genişlemesi için kendi memleketine uzak yerlerden eş bulup üremenin teşvik edilmesiyle, birkaç kuşak sonra tüm halka zeka testi yapılacak ve sonuç olumluysa "müjde! mental retardasyonu ve çirkinliği yendik!" diye her yere afişler asılarak kutlama yapılacaktır. sonucun olumlu olduğunu etrafta kızların poposuna bakan, ahlak bekçiliği ve inanç baskısı yapan, dedikodu seven ve yıkanmaktan hoşlanmayan yaratıkların azalmasıyla sizler de gözlemleyebileceksiniz zaten.

- milletin hiçbir ferdi diğerine "sen şunu giydin - giymedin", "şuna inandın - inanmadın" diye zorlama yapamaz, royal highness kişiliğimi bir kenara koyup söylüyorum, sikerim. herkes, 21. yüzyıl ve batılı giyim tarzına uygun olarak baş örtüsü de takabilir, mini şort da giyebilir, kimse kimseye karışamaz ama ben karışabilirim, kara çarşaf ve şalvar - takke gibi şeyler yasak, bunları giymek isteyenler için egzotik ortadoğu ülkelerine ulaşım ve yerleşim masrafları benden. zaten uzun yaşamayacaksınız, ışid, öso filan gelip ebenize atlayacak.

- ortadoğu demişken, en önemli madde bu olabilir, türkiye ortadoğululuktan tamamen arındırılacak. bunun için elimizden gelen ne varsa sonuna ve dibine kadar yapacağız, allah peygamber diye kendini patlatmak isteyen ne kadar gerizekalı, yamuk patates kılıklı pislik varsa öldürülecek, ülkemize itelenen tüm ortadoğulular geldikleri yere postalanacak ve sınır kapatılacak. sınırın o kısmına kenevir ekmeyi ya da sıvı nitrojen dolu havuzlar yaptırmayı düşünüyorum. ülke araplık ve ortadoğululuktan ölesiye arındırılacaktır, başlıca misyonumuz budur.

- ve en büyük süprizime geliyorum: bir sabah uyanacaksınız ki etrafta suriyeli yok. surprise motherfucker, ülkenin nizamını bozan, ortalığa sıçan, parkta yattığı halde kedi gibi üreyen, yobaz, kendisine acıyıp para veren kadının arkasından götüne bakan kesim haricinde, işinde gücünde, kibar, medeniyete uyum sağlayabilecek olanlar kalacaklar. az önce saydıklarım ise geldikleri yere akın akın geri gönderilecek. hadi yine iyisiniz, sizi çok düşünüyorum.

- eski türkiye'de açılış törenleri yapılırken benim yönettiğim ülkede "yıkılış törenleri" düzenlenecek ve halka duyurulacak, mesela "esenler otogarı denen bok çukurunun yıkımına tüm halkımız davetlidir, çekirdeğinizi alıp gelebilirsiniz, bugün böyle küçük avamlıklara izin var".

yıkılan pis pis yerler şehir parkı ya da meydan olarak düzenlenip buralara alexanderplatz 2, ekselansları isolde bahçeleri, ahmet hamdi tanpınar meydanı gibi isimler verilecek. buralarda avamlaşmak yasak. 

esenler otogarı'na gelince, yerine bir şey yaptırmayacağım çünkü burayı kullanıp istanbul'a gelenlerin çoğunun gelmesi, gidenlerinse geri gelmesi pek hoşlandığım bir şey değil. memleketlerinde oturmaya devam etsinler.

- halkı asalete teşvik etmek için lady, sir, dame, lord, earl gibi ünvanların türk versiyonlarını dağıtacağım, bu ünvanların kategorileri olacak, mesela dame ünvanı dünyada göğsümüzü kabartan bilim kadınlarına, oyunculara, piyanist ve balerinlere, lady ünvanı çok iyi kitaplar okuması ve oturmayı kalkmayı bilmesiyle tanınan hanımefendilere, sir ünvanı ülkede uluslararası sergiler açılmasına önayak olan ve aynı zamanda 3 dil bilen beyefendilere, earl ünvanı da her kesimden yüreği güzel olup aynebilim aşevi gibi yerlere bağış yapanlara verilecek vb.

- tübitak gibi kurumlar allah diyen domates, namaz vakti sahibini kovalayan seccade gibi şeyler üretmekten tamamen men edilip kendi işlerini yapacaklardır, yani bilim. guns, germs and steel, why nations fail gibi kitaplar daha çok basılıp çocuklara karne hediyesi olarak dağıtılacak ayrıca.

- namusuna sahip çıkmak isteyen kızını okutmasın, hamile kadınlar sokağa çıkmasın gibi beyanlarda bulunan ağır inanmış şizoların sonu önce elektrikli sandalye, ardından zehirli iğne ve giyotinle 3 gün 3 gece davullu zurnalı idam. ki tüm mezcuplar, çağımıza uymayan hurafeleri dile getirince dilinin kökünden koparılacağını bilsin. nizam-ı alem için katli vaciptir.

- internette ve sosyal hayatta "erasmus'a giden kız orospudur", "babet çorabı giyen erkek ibnedir", "30 yaşında bekar kadın şöyledir böyledir" diye atıp tutanlar hiçbir sebep gösterilmeksizin tutuklanıp bizzat benim tarafımdan "dikkat çekmek için mi yapıyosun yoksa ciddi misin lan?" diye sorgulanacak, dikkat çekmek içinse rehabilite edilip sokak hayvanlarına banyo yaptırma gibi cezalara çarptırılacak, ciddi ciddi böyle düşünüyorsa bir daha kendisinden haber alınamayacağı için ailesi müge anlı'ya çıkacak. müge o kadar aradığı halde bulamayacak..

ağızla sıçmanın ve küçük beyinli olmanın sonu iyi değil yani, sorry not sorry.

- inanın ki halkım için aslında çok kıt olan insanseverliğimin sınırlarını zorlayıp herkesi kültürlendirmeye ve medenileştirmeye çalışacağım ama bildiğiniz gibi bazı insanlar gerçekten umutsuz vaka. ben ne yaparsam yapayım bir kesim denize donla girmeye, hayvanat bahçesi yakınında mangal yakmaya, çocuğunu sokağa işetmeye, turist taciz etmeye, kadına ve çocuğa şiddete, arabesk dinleyip kendini jiletlemeye, doblo araba alıp arkasına tuğra çıkartması yaptırmaya filan devam edecektir. işte bu sebeple, devletin bekası için bazı vatandaşlarımız "teknede sınırsız yemek + beleş mustafa ceceli konseri + tekneye ulaşım da ücretsiz + tropikal adalarda tatil" vaadiyle kandırılarak vanuatu açıklarındaki kayalıklara bırakılacaklardır bir gece vakti. geri dönememeleri için o civardaki elçiliklerimiz filan da kapatılacaktır :/

- her türlü sosyal ağ kullanımı mülakata tabidir. bakın bu madde çok çok önemli, baattin gibi hesapları beğenen, buralardan paylaşım yapanlar başta olmak üzere, kadınlar kulübü, şu, şu ve şu gibi sayfaları beğenenlerin, instagram'da 3 defadan fazla türk kahvesi fotoğrafı paylaşanların, tag nedir ve nasıl kullanılır hala kafasına sokamayıp #canımeltimlengezmekeyfi #iştetektaşım #nazardeğmesinaminn gibi şeyler yazanların, yüz temel eserden en az 10 tanesini okumamış olanların, sosyal ağ kullanımı 6 ay süreyle yasaklanacak, bu sürenin sonundaki 10 günlük deneme süresinde yine aynı kepazeliklere devam ederlerse bu defa ehliyetlerine 6 sene el konulacaktır. isterlerse sosyal ağsızlıktan çatlayıp ölebilirler, i don't care.

- periscope gibi uygulamalarda, kendi halinde yayın yapıp çalışmalarını anlatan amerikalı ressam kıza "amk orospu", "memelerini aç", "say my name" yazan cro-magnon vatandaşlarımızın cezası idam. kimse beni ve devletimi rezil edemez, bunu yapanın da, bunu yapanı yetiştiren ailenin de kökünü kazır, yaşadığınız alanı tarım toprağına kazandırırım köpekler.

- yeni gelin evleri facebook sayfalarına ev fotoğrafı gönderenler de, buna "canım dantel sayısı eksik bence kocanın çüküne de dantel örtmelisin, rabbim huzur versin, aminnn, rabbim rabbim rabbim" gibi ciddi ciddi yorum yapan işsiz güçsüz, zevksiz ve kafasız kadın güruhu ve bu salaklarla evlenen salak adamların nikahları hiçbir sebep gösterilmeksizin geçersiz sayılacak, 4 sene boyunca felsefe, güzel sanatlar ve mimari dallarında eğitim almaları için kampa alınacaklardır. bu sürenin sonunda hala avam, paçoz, amaçsız ve kafasız kalmaya devam ederlerse evlenmeleri ve üremeleri kesinlikle yasaklanacaktır.

- devleti kafamda daft punk kaskıyla yöneteceğim, yüzümü görmeyeceksiniz çünkü her an ensenize çökebilmek amacıyla hep halkın arasında olacağım ve bu yüzden beni görmeniz sakıncalı. beni şu surette hayal edebilirsiniz.


- her an ensenizde olacağımı tekrar belirtmek isterim, günün belli saatlerinde kamu spotu olarak ekranda belirip "hiştt sen bırak o poğaçayı, devlet sana kinoa gönderdi onu ye", "arka sokaklar izlemeyi çabuk bırak nat geo'da cosmos'un tekrarı var onu açın" diyecek, her akşam ulusa seslenerek gün değerlendirmesi yapacağım:
"bugün yine sokaklarda roll-on kullanmaktan aciz insanlar gördüm, onları allah kahretsin, hepsini tutuklattırdım."
"bugün türk bir bale topluluğu londra'da gösteri yapıyor, bir sporcumuz da buz pateninde avrupa şampiyonu oldu, beni çok gururlandırdınız, ağlıyorum sevinçten." gibi.

- at yarışı yasak, atla asil bir şekilde gezinti yapmak serbest. sirk, hayvanat bahçesi, yunus havuzu gibi işkence merkezlerinin tamamı kapatılacak, çocuğuna hayvan göstermek isteyene safari için destek verilecek, mabadınızı timsah kaparsa devlet sorumlu olmayacak yalnız dikkat edin.

- sokak hayvanları için kapı önlerine koymuş su kaplarına çöp atarken, tramvayda turist taciz ederken, lgbt bireylerine sözlü ve fiziksel saldırıda bulunurken, çocuk işçi çalıştırırken bundan sonra 10 defa düşünün, zira tüm gün özellikle belli şehirler ve ilçelerde halkın arasında olacağım ve zerre kadar acımam. saydıklarımın cezası idam.

- yalnızlık, kimsesizlik diye bir şey olmayacak. kimsesizlerin kimsesi benim. her gün farklı bir eve konuk olacağım ve oturup yemeğin üzerine çay içip televizyona bakacağız birlikte. yaşlılar, çocuklar, göçmenler, engelliler, kimsesizler için ayrı ayrı sosyal politikalarım var, ama öncelik kimsenin aç yatmaması, kendini yalnız ve arkasız hissetmemesi.

- kurban kesenler etleri eltisine, görümcesine filan değil gerçekten muhtaç olanlara dağıtacak ki kurban bir işe yarayacak, ayrıca belli aralıklarla kurban kesmek yerine darüşşafaka ve lösev'e bağış yapmak mecburi.

- bağış ve sosyal sorumluluk demişken, arkadaşlar bakın salak olmak kati surette yasak. en çok dış görünüşe kafa yormak, aptallığını dudak büzmek ve şehvetli bakmakla kapattığını sanarak giyim kuşam fotoğrafı paylaşmak, "ay bende çanta sevdası / ayakkabı takıntısı / saat bağımlılığı / nude ruj manyaklığı var" gibi bahanelerle sürekli alışveriş yapmak, kafayı dış görünüşle bozmak ama sorsak sadece pucca okuyor olmak o kadar yasak ki anlatamam. kendinizi giydiğiniz, kuşandığınız, sürdüğünüzle değil, düşündüğünüz, konuştuğunuz ve yeri geldiğinde sustuğunuzla gösterin. iyiliğinizle gösterin, çünkü senin 55. yeni ayakkabın yerine bir çocuğun okul çantası olsa da olur, 30 tane rimelin olmasa da olur: https://www.youtube.com/watch?v=ahbhjrcakos

- çocuğuna ecrin, esila, mira, hira, arya, larva, poyraz, kuzey, eymen, azur, atlas gibi sikimsel isimler koyanın çocuğunu elinden alırım. bu yalama olmuş güya modern isimleri çocuğuna verenin çocuk yetiştirebilecek zekaya sahip olduğunu düşünmüyorum.

- evlenirken, nişanlanırken elinize "kaptık yakışıklı çocuğu", "ay resmen evlendik" gibi pankartlar almak, "bilmemkimin nişan hatırası" çerçevelerine kafanızı sokmak yasak. bu tip çiftleri pusuya düşürüp töreni basarak ayıracağız çünkü belirttiğim gibi salaklık ve moda diye her boku yapmak yasak.

- futbolda soylulaştırma uygulanacak. "cimbom'un kocası geliyor" gibi ampır ampır tezahüratlar duyarsam stada yerleştirilmiş keskin nişancılarım icabınıza bakacak.

- devlet stilinize tabi ki karışacaktır. şu british thing özel tasarım şapkaları çok seviyorum, o yüzden kadınlar düğünlere giderken böyle giyinecekler, şöyle giyinmenin cezası ise 4 aydan başlayan hapis.

- acun yarışmaları, demet akalın'ın albüm yapması, gülşen'in şarkı ve klip araklaması, bu tarz benim filan yeni ülkemizde olmayacak şeyler. halkı aptallık, basitlik, sığlık, pespayelik ve tembelliğe sevk edecek her şey yasak. gerçekten moda programı istiyorsanız alexander mcqueen'den ekip getirip halka stil dersleri verilen programlar yaptıracağım, survivor'ın yabancı versiyonlarını türkçe'ye çevirtip yayınlatacağım. ama sakil ve basit olan kimse ekrana çıkmayacak. o kadar yüksek zevkleri ve ince duyguları olan bir millet yaratacağım ki, efkarlanınca arabesk ya da pop değil moonlight sonata açacaksınız.

- nargile kafeler ve iddaa bayileri yıkılacak. yerlerine tabi ki kütüphane ve sergi.

- yeni evlenen çiftlere yatak odası kız tarafından, oturma odası erkek tarafındansa madem; tüm rafları dolu kitaplık da bizzat benim tarafımdan hediye edilecektir. devlet sizi düşünür.

- ücretsiz dağıttığım 100 temel eserle ilgili yılda 1 sınav.

- metronun sol tarafında yüründüğünü kamu spotu olarak günde 38 defa tv'den söyleyeceğim. hala yürümeyip dikilenlere, ayakları aynı yere 5 saniyeden fazla temas ederse hafif elektrik verilecektir.

- nihat hatipoğlu nazikçe fildişi sahilleri'ne ilticaya zorlanacak, sakız çiğnemenin orucu bozmadığını ve abisinin karısının kendisine dinden önce insaniyet ve medeniyet adına sakıncalı olduğunu anlamayanlar zaten idam edilecek.

- okuduğunuz gibi politikalarım sonucu ülke nüfusu en insaflı haliyle 1/3'ine ineceği için bir avuç mutlu, sağlıklı, kültürlü ve medeni insan olarak mutluluk içinde yaşayacağız, erasmus'la türkiye'ye gelmek isteyen öğrenci sayısı filan tavan yapacak, gençlerimiz kaynaşacak.

herkesin yaşamak isteyeceği über alles bir ülke için tek bir başak burcu yeter, isolde for president.