Başka Bir Şey Ararken Tesadüfen Ortaya Çıkan İcatlar

Günümüzde kullandığımız bazı eşyalar ve yiyecekler başka bir amaçla yapılan denemeler sırasında tesadüfen ortaya çıkmıştır.
Başka Bir Şey Ararken Tesadüfen Ortaya Çıkan İcatlar

1. mikrodalga fırın

percy spencer isimli elektronik mucidi olarak bilinen mühendisin mikrodalga yayan magnetronlar üzerine çalışması sırasında pantolonunda oluşan garip his ve cebinde bulunan çikolatanın erimesi sayesinde bulunmuştur. ikinci dünya savaşı sırasında radarlar için kullanılan teknoloji günümüzde her evin mutfağında yer bulmuştur.

1970'lerden bir reklam:


2. slinky (spiral)

dünyada 300 milyondan fazla satılmış olan bu oyuncak donanmada mühendis olarak görev alan richard james'in, gemilerde bulunan hassas aletlerin düşmesini önlemek için üzerinde çalıştığı yaylardan birinin yere düşmesi ile bulunmuştur.

1970'lerden bir reklam:


3. play-doh

kutol products tarafından kirlenen duvar kağıtlarını temizlemek üzere üretilmiş olan bu temizlik hamuru, firmanın ürünlerinin çocuklar tarafından noel süslemeleri yapılmak üzere kullandığını fark etmesi ile 1956 yılında bugünkü halini almıştır.

ürünün içerisinde bulunan temizleyici kimyasalları çıkarıp hamuru renklendiren firma batmaktan tesadüfen bulunan bu oyun hamuru sayesinde kurtulmuştur. ürün bu güne kadar üç milyar kutudan daha fazla satılmıştır.

1970'lerden bir reklam:


4. teflon

1938 yılında yeni bir tür kloroflorokarbon üzerinde çalışan roy plunkett, soğutma odasında yürüttüğü deneyi kontrol ederken içi tamamen gazla dolu olması gereken tenekenin boş olduğunu görmüştür.

tenekeyi inceleyen plunkett, gazın kaybolduğunu ve teneke üzerinde oldukça kaygan ve yüksek erime derecesine sahip beyaz pullar oluştuğunu görmüş ve bu madde üzerinde çalışmalarına başlamıştır.

öncelerde askeri ekipmanlar için kullanılan bu madde, günümüzde evlerimizde kullandığımız tavalar üzerinde bulunmaktadır.

5. velcro (cırt cırt bant)

ava gittiğinde köpeğinin kürkü ve çorabının üzerine yapışan otları gören ve bunları mikroskopta inceleyen george de mestral, kumaş ve kürke tutunan minik kanca benzeri çıkıntıları fark etmiş ve 1948 - 1955 yılları arasında bunlar üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda 1955 yılında velcro patentini almıştır.

6. x-ray

1895 yılında alman fizikçi wilhelm roentgen, katot ışınları ile ilgili rutin deneylerden birini yaparken odada bulunan floresan bir kartonun parladığını fark etmiştir.

bu karton ve katot yayıcı arasına paravan görevi görecek bir nesne yerleştiren roentgen ışınların katı nesnelerin içinden geçebildiğini kanıtlamış ve bu radyasyon ışınları sayesinde berrak resimler oluşturabileceğini fark etmiştir. röntgenin keşfi ile fizik alanında nobel ödülü almıştır.

ilk röntgen filmi wilhelm roentgen'in karısının eline aittir:


7. tatlandırıcı (sakkarin)

1879 yılında kömür katranının alternatif kullanımı üzerine çalışmalar yapan constantin fahlberg eve geldiğinde karısının kurabiyelerinden yedikten sonra bunların normalden çok daha tatlı olduğunu fark etmiş ve karısına sebebini sorarken çalışmaları sonrasında ellerini yıkamadığını hatırlamıştır. çalışmaları sırasında eline bulaşan benzoik sülfinit buna sebep olduğunu anlamış ve 1884 yılında sakkarin'in patentini almıştır.

8. patates cipsi

1853 yılında new york'ta bir restoranda şef olarak çalışan george crum, kızarmış patateslerini "hamur gibi ve tuzsuz" olduğunu öne sürerek sürekli mutfağa geri gönderen müşterisine kızmış ve ders vermek amacıyla patatesleri incecik doğradıktan sonra kırılacak kıvama gelecek kadar kızartmış ve üzerine tuz bocalayıp göndermiştir.

müşterisine ders vermeyi düşünen crum sürekli şikayet eden müşterisinden şikayet yerine olumlu bir dönüş alarak patates cipsinin keşfini yapmıştır.

Vibratörün Çok İlginç İcat Edilme Hikayesi