Basketbol İddaa Oyunlarında Tahmini Kolaylaştırabilecek Matematiksel Formül

İddaa ve basketbolla aranız iyiyse işinize yarayabilecek bir bilgi paylaşmış Sözlük yazarı "harry tuttle".
Basketbol İddaa Oyunlarında Tahmini Kolaylaştırabilecek Matematiksel Formül
iStock.com


iddaa'da kazanma yöntemi değil belki ama tahminde kolaylık sağlayabilecek bir matematiksel formül türetilmiş basketbol oyunları için:

http://www.newscientist.com/…lose.html#.vz99a_ntmko

özet geçeyim

basketbol maçı izliyorsunuz örneğin. maçın yarısı bitmiş. yarısı duruyor. sizin de tv'yi kapatmanızı ve odaklanmanızı gerektiren bir işiniz var. acı çekmeden tuttuğunuz basketbol takımının kazanacağından nasıl emin olabilirsiniz?

bunun için matematiksel bir formül geliştirilmiş. buna göre maçın bitimine kalan saniyelerin kareköküyle 0,4602'yi çarpıyormuşsunuz. çıkan sonuca göre tuttuğunuz takım, o saniyede o farklı üstünlüğe sahipse %90 oranında maçı kazanacaktır ve gönül rahatlığıyla tv'yi kapatıp işinize odaklanabilirsiniz.


örnek verelim

48 dakikalık maçın ilk yarısı bitmiş. 24 dakika kalmış. 24 dakika'da toplam 1440 saniye var. bunun karekökünü al ve 0,4602 ile çarp

(1440)üzeri1/2x0,4602=17,46 çıkıyor. yani takımınız ilk yarıyı 18 sayı üstünlükle bitirdiyse %90 güven aralığında maçı kazanacaktır zaten. bu iddaa'da bahiste bir düşünce biçimi olarak da uygulanabilir belki.

mesela maçın bitimine 2 dakika kaldı diyelim. 120 saniyenin karekökü çarpı 0,4602. o da eşittir 5,04. yani maçın bitimine 2 dakika kala 5 sayı önde bulunan takım yüzde 90 maçı kazanır.

değerlendirmesi size kalmış.