Baştan Sona Tüm Detaylarıyla Kadın Orgazmının 4 Aşaması

İster bilimsel bir şeyler öğrenmek, ister kadınların zaman zaman yaptıkları orgazm taklidini yememek adına: orgazmın aşamaları.
Baştan Sona Tüm Detaylarıyla Kadın Orgazmının 4 Aşaması
iStock


1.safha, vajinanın salgılar ile kayganlaştığı heyecanlanma evresidir

nedeni ne olursa olsun, ilk cinsel uyarılmayı izleyen 10-30 saniye arasında bu ıslanma başlar. klitorisin uyarılması, şart olmamasına rağmen, bu duruma fazladan katkıda bulunur. meme uçları dikleşir ve göğüsler büyür. vulvanın dış dudakları (labia majör) biraz açılırken, vulvanın iç dudakları (labia minör - halk arasında hal9000 olarak da bilinir) şişmeye başlar. cinsel uzuvların yanı sıra bu safha, vücudun diğer kısımlarına da yansır, kasların gerilmesi ile nabız artar, tansiyon yükselir, cilt kızarıp alevlenir.


2. safha: bir evrenin nerede bitip diğerinin nerde başladığını söylemek zor da olsa, heyecan evresinden sonra durağanlık devresi (plato) görülür

nefes alma sıklaşır, nabız ve tansiyon yükselmeye devam eder. ciltteki alevlenme biraz daha belirginleşir ve yaygınlaşır. kasların gerginliği artmıştır. meme uçlarının etrafındaki kısım şişer. en önemlisi, vajinanın dışa doğru ucunda, hemen hemen üçte birini meydana getiren dokular şişer. şişme sonucu, bu üçte birin (1/3) çapı yüzde elli (50\100 ya da %50) oranında küçülür ve penisi sıkıca yakalar. rahim ve vajinadaki değişmeler devam eder, rahim büyür, çocuk sahibi olmuş dişilerde iki misline kadar çıkabilir. klitoris, aynı erkeğin penisinin kalkması gibi kalkar. iç dudakların rengi pembeden parlak bir kırmızıya dönüşür. bu renk, uyarılma aynı şiddette devam ettiği takdirde; orgazmın bir (1) veya bir buçuk (9/6) dakika içinde gerçekleşeceğini müjdeler. kadınların “aman aman, sabahlar olmasın!” dedikleri kısım genelde burasıdır.


3. safha, orgazmın kendisidir

vajinanın dış taraftaki üçte biri ritmik kas kasılmaları yapmaya başlar ve yoğun bir zevk hissi doğar. bu kasılmalar, şiddet azalıncaya kadar her 48 salisede (saniyenin 25'te 12'si) 1 olur. hafif bir orgazmda üç veya beş, şiddetli bir orgazmda ise sekiz ile on iki arasında kasılma olur. rahim de doğum sırasında yaptığı gibi, dalga hareketine benzer ritmik kasılmalar yapar, fakat bunlar hissedilmez. diğer kaslar da aynı şekilde etkilenir. ayak ve eller sanki kramp girmiş gibi kasılır. insanlar bu sırada, kasların çabasını fark etmediğinden, ertesi gün bazı yerleri ağrıdığında şaşırırlar.


4. safha ise bir nevi çözülmedir

meme uçları etrafındaki şişkinlik iner, uçlar dimdik duruyor gibi gözükürler. bu bir kadının doyuma ulaşıp ulaşmadığını anlamanın en geçerli yoludur. ciltteki kızıllık ve alevlenme sanki az önce sevişen o değilmiş gibi çabucak kaybolur. birçoklarında vücudu ince, parıldayan bir ter tabakası kaplar. beş ila on saniye arasında klitoris normal yerine gelir fakat normal büyüklüğüne dönmesi beş ile on dakika hatta yarım saat sürebilir. vajina gevşer, rahim küçülür, rahim ağzı, normal yerine iner. bu sırada büyük ihtimalle spermlerin daha kolay yüzmesi için, rahim ağzı hafifçe genişler. orgazmdan sonra vücudun uyarılmadan önceki haline dönmesi yarım saate kadar çıkabilir.

Vajinal Orgazm Nasıl Sağlanır?

Kadınlar Orgazm Olmakta Neden Zorluk Çeker?

Yeni Başlayanlar İçin İşinize Yarayabilecek Püf Noktalarıyla: Orgazm