Batman'in İki Yaratıcısı: Bob Kane ve Hakkını Yediği Çok Konuşulan Bill Finger

Batman'in yaratıcısı olarak sadece Bob Kane ismini bilirdiniz değil mi? Ancak ismi pek anılmayan Bill Finger'ın da en az Kane kadar emeği var yarasa adamın üzerinde. Tanışalım.
Batman'in İki Yaratıcısı: Bob Kane ve Hakkını Yediği Çok Konuşulan Bill Finger
Bob Kane ve Bill Finger

Bob Kane kimdir, necidir?

ilk olarak 1930'lu yılların ortalarında new york'da eisner-iger (will eisner, jerry iger) stüdyosunda çalışmaya başlamıştır. bir süre pluto, hiriam hick, peter pupp gibi karakterleri çizmiştir. sonra 1938 yılında dc comics'de çalışmaya başlamıştır. dc'de önceleri bill finger'ın yazdığı birkaç macerayı çizmiştir. 1939 yılına gelindiğinde bill finger'ın da işbirliği ile gelmiş geçmiş en önemli çizgi roman kahramanlarından biri olan batman'i yaratmıştır. bob kane batman'i yaratırken bir gazetede yayınlanan ve chester gould tarafından çizilen dick tracy maceralarından esinlendiğini söylemiştir. 

bob kane'in batman'i ilk olarak detective comics'in 27. sayısında okurların karşısına çıkmıştır. bunun ardından bob kane yaratmaya devam etmiş ve finger'ın yardımıyla karşımıza robin, joker, catwoman, penguin, two face ve the riddler gibi diğer karakterleri çıkarmıştır.
bob kane 1940 yılların ortalarına kadar batman'i çizmeye devam etmiştir. 

1965 yılında batman'in tv dizisi (adam west'in başrolünü oynadığı ve gri tayt içinde göbeğini nereye saklayacağını bilemediği dizi, evet.) için hollywood'a çağrılmıştır. 1969 yılında da cool mccool adında bir çizgi film yapmıştır. bunların ardından bob kane çeşitli sergiler açmış, çeşitli galerilerde de çizimlerini sergilemiştir. kendisi geçirdiği uzun bir hastalığın ardından 1998 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Bob Kane'in, Bill Finger'a Batman'in ilk taslaklarını göstermesi.

Bill Finger kim peki?

1914-1974 yılları arasında yaşamış bir çizgi roman çizeri ve bob kane ile birlikte batman karakterinin yaratıcılarındandır. çizgi roman tarihçisi ron goulart tarafından comic book encyclopedia adlı eserde de kendisine geniş bir şekilde yer verilmiştir. bill finger, bob kane'e sadece batman karakterinin yaratılmasında yardım etmekle kalmamış the joker, the penguin, catwoman, two-face ve the riddler karakterlerinin doğuşunda da aktif rol almıştır. bill finger, aynı zamanda detective comics karakterlerinden biri ve justice league ekibinin önemli üyelerinden green lantern'in maceralarının bir bölümünü de yazan kişidir.

batman'e bugünkü temel karakteristik özelliklerini veren ve çok sevilmesini sağlayan kişi ta kensisidir ve hikayeye kazandırdığı diğer karakterlerle (joker, two-face, riddler, penguin, catwoman...) tam bir cevherdir. özellikle the dark knight filmi çekilirken hayatta olsaydı hikaye nasıl olurdu diye merak etmişimdir. ve onun yarattığı karakteri filmin temeline koyup da onun adını anmayan nolan kardeşlere de kızgınım; eyyorlamam şimdilik bu kadar...

Aralarında ne olmuştu?

filmlerde ismi ilk kez sanırım batman v superman dawn of justice'de geçen, batman'in bugünkü karanlık haline bürünmesinde çok büyük etkisi olan comic book yazarıdır bill finger. bob kane bu adamın yaptığı işlerin ekmeğini yerken kendisini bir yerden sonra yalancılıkla suçlamıştır. finger'ın ölümünden sonra vicdan azabından olsa gerek, özür dilemiş ve yiğidin hakkını yiğide vermiştir.

Stan Lee'nin, Başarısını Hak Etmediği İddiaları Ne Derece Doğru?