Bayilik ile Sıkça Karıştırılan Franchising Tam Olarak Nedir?

Franchising, dünya genelinde oldukça popüler olan bir pazarlama sistemi. Bayilik mevzusuyla da sıkça karıştırılıyor ancak aralarında farklar var.
Bayilik ile Sıkça Karıştırılan Franchising Tam Olarak Nedir?
iStock

franchising, bayilik ile sık sık karıştırılan, bayilikten çok daha komplike ve ciddi bir sistemdir.

franchising sisteminde bir markayı kullanma hakkından daha çok, işlerliği önceden kanıtlanmış olan oturmuş bir mekanizmayı kullanma hakkı cezbedicidir ve işte bu noktada bayilik sistemi ile farklar başlar.

bayilikte, bir markanın ürün ya da ürünlerinin üretimine ve satışına hak kazanılmaktadır. franchising'de ise ürünün üretiminden sunum şekline, sunumun yapıldığı hizmet noktasının dizaynından personelin eğitimine kadar pek çok konuda ana firmaya bağlılık gerekmektedir. sağladığı en büyük avantaj, başlangıç maliyetlerinin yüksekliğine ve kara geçme süresinin uzunluğuna karşın risklere azami derecede kapalı olan güvenilir yapısıdır.


franchising veren pek çok marka, mağazanın açılacağı yer, mağazanın dizaynı, hizmet sunum şekli gibi önemli kararları da kendisi almaktadır. franchising hakkını almak isteyen tarafa sadece gerekli finansmanı sağlamak ve franchise haklarını elinde tutmak için çok sıkı ve ciddi olan sözleşme kurallarına uymak kalır.

franchising, ana firma için de çok mantıklıdır. bu sistem sayesinde firmalar para koymadan, yatırım yapmadan, reklam giderleri dışında para harcamadan her yere yayılabilmektelerdir. sistemini, kanunlarını, piyasasını bilmedikleri ülkelere bu şekilde rahatça girebilmektelerdir ki bu müthiş bir avantajdır.

franshising'in bu denli popüler olmasına şaşırmamak gerekir. ana firma da franchise alan da ulaşılan tüketici de memnundur.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Neredeyse Sıfır Sermaye ile Satış Yapmanızı Sağlayan Online Ticaret Sistemi: Dropshipping