Bazen Bir İşkenceye Dönüşen Sabah Uyanmak İçin Taktikler

İş ya da okul için her sabah yataktan kalkma gerekliliği bazı anlarda gerçek bir işkence oluyor. Ard arda kurulan alarmlar, uyanabilmek için çocuklarla aynı saatte yatmalar bile fayda etmemeye başlar. Sözlük yazarları sabah uyanmak için taktikleri sıralamış, umarız yararı olur.
Bazen Bir İşkenceye Dönüşen Sabah Uyanmak İçin Taktikler
iStock.com

mutlaka uyanmak zorunda olupta diğer yöntemlerle uyanamayanlar için son çare:

ana malzemeler:

1 adet müzik çalar (alarmlı olmalı)
2 adet speaker (üzerinde on-off tuşu olmamalı bu çok önemli)
1 adet uzatma kablosu (ses sistemi için)
1 adet vazo (dirsek boyunda)
1-2 lt renkli sıvı (puding kıvamında ve kolay temizlenen)

uygulama:

uyanmak istenen saatten 15 dk öncesine alarm kurulur. tercihen nefret edilen bi şarkı çalması için ayarlanır. müzik çalar yatılan odadan başka bir odada olmalıdır. uzatma kablosuyla speakerlar yan odadan yatağın başucuna kadar getirilir. zamanı geldiğinde alarmın çalacağından emin olarak ikinci aşamaya geçilir. renkli sıvımız vazoya doldurulur, uyku semesi dökülmeyecek bir yere konur. odanın kapısı kitlenir ve anahtarlar vazoya atılır, gönül rahatlığıyla yatılır. sabah ev ismail yk ile inlerken uyanılır. acilen müziği kapatmak için kapıdan çıkmaya çalışılır ama o da ne? kapı kilitli! hemen göze daha önce orada olmayan abidik vazo çarpar. her şey netleşir. kollar sıvanır, iğrenç bi yüz ifadesiyle anahtar çıkarılır, kapı açılır, müzik kapatılır. eli-kolu yıkamak farz olmuştur artık. (hatta yüzü yıkamayı garantilemek için lavabonun aynasından görülecek şekilde alına uyan, salak vs tarzı şeyler yazılabilir.) tamamen ayılan bünye güne başlamaya hazırdır. tabi böyle bir aksiyonla başlanan günden ne hayır gelir o benim sorunum değil.

saat kurmak.. çok banel arkadaşım. elimi uzatıp kapatıyorum, ve bilincsizce uyumaya devam ediyorum. elin gavuru yapmış ama. uçan saat yapmış, kaçan saat yapmış efendim. uyanması garanti. bir o kadar eğlenceli, bir o kadar da nefret dolu.. izliyoruz:

al uçan saat : 


bu da kaçan saat :

gece bol bol su içip işemeden yatılır. denediğim yöntemler arasında en efektifi bu oldu.

kendine bile caktirmadan. aniden yataktan firlamak her zaman icin saglam bir taktik olmu$tur benim icin. ''noldu lan?'' diye bi sure kendine gelememe sendromu var. tek negatif tarafi bu.

bir arkadasim eski sevgilisine ozel bir ton atamis, sabahlari alarm olarak da onu kullandigini farkettigimde:
- niye bunu alarm sesi yaptin ki
- sabahlari "o" ariyor diye firliyorum yataktan iyi oluyor
- iyi de biliosun artik alarm bu
- bir umut "ya degilse"

güneş ışınları kişiyi uyumakta zorlamakla beraber uyanmasini da kolaylaştırmaktadır. eğer perdeler açık olursa ve gün ışığı içeriye sizarsa daha rahat uyanirsiniz.

ayrıca proteinli yiyecekler kişiyi dinç tutmaktadır. karbonhidratlı yemekler ise uykuyu cogaltmaktadir.

bir diğer konu ise havalandırma. odada gece boyu biriken karbondioksit beyni ve bedeni uyusturur. eğer metan uretiminiz çok fazlaysa hava daha da ağırlaşır. oksijen konusunda zengin bir oda kolay uyanmanizi sağlar.

biraz araştırarak bu sonuçlara ulasildiktan sonra sabah babaya kafamizdan aşağıya su dökmesi tembihlenebilir. babanlar bunu zevkle yerine getirmektedir. annelere soylemeyiniz onlar yufka yureklidir.izeriniz açıksa bir de örter giderler.

telefonu titreşime alıp kurun. sert bir yüzeyde (masa veya parke olabilir) yatağa uzak bir yere koyun. o sabah takırtılar eşliğinde çalmaya başlar siz de "güne kötü bir başlangıç" tadında olsa da uyanırsınız.