Bazı Çiftler Neden Ayrılmak Yerine İlişki Terapistine Gitmeyi Tercih Ediyorlar?

"Bazı şeyler bitmişse bunu bir terapist nasıl düzeltebilir?" diyorsanız, Sözlük yazarı "iyisaatteolsunlar"ın yazısına göz atmanızda fayda var.
Bazı Çiftler Neden Ayrılmak Yerine İlişki Terapistine Gitmeyi Tercih Ediyorlar?
Love and Other Drugs (2010)

moznosti diyaloğu diye bir kısa film var. onun ikinci bölümü ikili ilişkiyi anlatır.

özetle

çamurdan iki heykel (bir dişi bir erkek) bir masada karşılıklı oturuyorlardır... etkileşim oluşur ve sevişmeye başlarlar, çamur deryasına döner ortalık... ve sonra yeniden ayrışırlar; masadaki yerlerine çekilirler ama bir sorun vardır. ortada bir parça çamur kalmıştır. küçüktür evet ama hareketlidir, ortada gezinmektedir. taraflar bunu görmezden gelmeye (masadan atmaya çalışıyorlar), bastırmaya (vuruyorlar filan) ve en son birbirine atmaya çalışır. sonuç: birbirini yokeden iki insandır. ortalık yine çamur deryası...

oysa ki o çamur parçası ilişkiden doğmuştu ve her iki taraf da kendi payını reddediyordu. sonuç: yıkım.

Moznosti Diyalogu'nun tamamını izlemek isterseniz diye buraya bırakalım.

iki insanın bir arada olduğu/yaşadığı/konuştuğu/seviştiği yerde krizler olur. olması gereken budur zaten. ama taraflar krizi "sağlıklı çözülmesi ve bu sayede ilişkiyi bir üst level'a taşıması gereken olağan bir şey" şeklinde görmek eğiliminde değildir çoğu zaman. kriz içinde kaybolunur. bu durumda bir profesyonel iyi gelecektir.

sık karşılaştığım bir başka pattern üzerinden anlatayım

zamanlar geçmiş, bireyler dönüşmüş, yeni beceriler, bakış açıları kazanmıştır her iki taraf ama muhattap yıllar öncenin ezberi ile yaklaşmaktadır. e aradan da yıllar geçince hatrı sayılır bir iletişim ezberi oluşmuştur. her bir tepki, muhattap tarafından yıllar evvelinden ezber edilen kabuller ölçeğinde değerlendiriliyordur. oysa artık karşınızdaki o noktadan fersah fersah uzaktadır ve yanılgıdasınızdır...

bu ve benzer durumlarda psikoterapi denilen "koşulsuz kabul ve saygı" ortamında taraflar kendilerini diğerine maskesiz ve dolaysız olarak, karşıdakini de yargılamadan anlatma/açıklama/ifade etme şansı bulur. kirlenen iletişim temizlenir, kendisi ve partneri ile ilgili kör noktaları açılır, farkındalıkları gelişir... muazzam bir keşiftir.

ha derseniz ki hiç mi başarısız olmadınız?

oldum canım olmaz mıyım! orada da öngördüğümüz üzre "boşanma terapisine" döndük ve sağlıklı biçimde, birbirinden nefret etmeden ve saygı (ve hatta sevgi) içerisinde boşandı çiftler (artık her ne kadar başarısız derseniz).

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı