Bazı Hayvanlarda Bulunan Özel Bir Koklama Organı: Jacobson Organı

İnsanın burun kemiğinin altında bulunmasına rağmen körelmiş olan bu organ yılan gibi canlılarda oldukça hayat kurtarıcı bir işleve sahip.
Bazı Hayvanlarda Bulunan Özel Bir Koklama Organı: Jacobson Organı
iStock


jacobson, burunda bulunmaktadır ve feromon adı verilen, cinsel istek, tehlike işareti veya yiyecek izlerine ilişkin bilgileri tetikleyen kimyasalları tespit eden özel bir koklama organıdır. bazı hayvanların seks için karşı cinsleri takip etmesini ve potansiyel tehlikeleri bilmesini sağlayan organdır.

hani hayvanların koku alma duyusu çok gelişmiştir deriz ya işte burunlarında bulunan bu organdan dolayı böyle bir özelliğe sahipler.

jacobson, yılanların damaklarında bulunan ve koku alma duyularını güçlendiren organdır aynı zamanda. çatallı dilleriyle havadaki koku moleküllerini toplayıp dillerini damaklarında bulunan bu organa sürterler ve böylece avlarının kokularını, kokularından yerlerini, vücut ısılarını, vücut ısılarından ne kadar uzakta veya yakında olduklarını tespit ederler. bu organın, başın her iki tarafına da uzanan iki odacığı vardır. sıcakkanlı hayvanlar hareketsiz durduklarında bile termal enerji yayarlar. yılanın beyni bu organ sayesinde avının yerini belirler.

insanlarda ise işlevini yitirdiği tahmin edilen, altıncı his denen nanenin bundan yüzbinlerce yıl önceki insanlarda çalıştığının göstergesi olduğu iddia edilen uzuvmuş. uzuv değil organ aslında.

Avustralya Neden Dünyanın En Tehlikeli Hayvanlarına Ev Sahipliği Yapıyor?