Bazı İnsanlar Ayrılıktan Sonra Eski Sevgilisiyle Neden Barışmak İster?

Eski sevgili sıfatına geçen kişilerde sıklıkla görülen tekrar barışma duygusunun kaynağına dair fikir verebilecek bir çalışma.
Bazı İnsanlar Ayrılıktan Sonra Eski Sevgilisiyle Neden Barışmak İster?
Her (2013)

çevremizde, ilişkisi bittikten sonra eski sevgilisiyle yeniden barışmayı isteyen arkadaşlarımız mutlaka ki olmuştur. hatta belki bu kişi bizizdir. yapılan yeni bir araştırmada, neden yeniden ve kimlerin bu isteğe sahip olduğu irdelenmiş.

journal of social and personal relationships dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu istek, "kaygılı bağlanma" (anxiously attached) durumuna sahip kişilerde görülüyormuş. yani kaygılı bağlanma olarak adlandırılan duruma sahip kişiler, biten ilişkilerini yeniden canlandırma konusunda daha istekli oluyormuş.

araştırmanın yazarı morgan a. cope, eski sevgiliyle yeniden barışma isteğinin, ayrılıkla bağlantılı stresten kurtulmayla bağlantılı olabileceğini düşündüklerini söylüyor.

araştırma sonucunda bağlanma anksiyetesi (attachment anxiety) yüksek olan kişilerin, biten ilişkilerini yeniden canlandırmayı isteme konusunda daha istekli olduğu keşfediliyor. yani "partnerimden çok fazla güven ve aşk beklerim" diyen kişilerin "eski sevgilimle yeniden birlikte olmayı denedim" deme oranları daha yüksek.

yani sizden sürekli ilgi alaka bekleyen, hatta sizi bu konuda sıkboğaz eden bir sevgiliniz varsa olası bir ilişki bitişinde de bu darlamalar, sıkboğaz etmeler, gece yarısı mesaj atmalar devam edecek ve ortaya çıkacaktır.

kaynak