Bazı Online Oyunlarda Türkler Neden İstenmiyor?

Online oyunlarda en çok şikayet edilen milletlerden biri maalesef Türkler. İşte bunun nedenleri.
Bazı Online Oyunlarda Türkler Neden İstenmiyor?

son zamanlarda çok sık karşılaştığım bir durum bu. türklerden sonra ruslar, polonyalılar, almanlar ve ukraynalılar gelir. bunun sebebi de bu ülkedeki oyuncuların zerre ingilizce bilmeden oyuna girip, toksik davranışlarda bulunmaları ve hilenin dibine vurmalarıdır. almanlar ingilizce biliyor ama onlar da çok fazla hileye başvuruyor.

bu online oyunların en önemlisi olan (bence) ve takımın (dolayısıyla topluluğun) en çok önem arz ettiği oyun csgo, son zamanlarda iyice sapıttı. eskiden de bir hile sorunu vardı ama oyun ücretsiz erişilebilir olduktan sonra delilik seviyesine ulaştı bu sorun. maçıma gelen hilecilerin çok büyük bir kısmı türk. karşıya bir takım geliyor, 5 kişi türk hepsi de hile. rankım da düşük değil lem seviyesinde 5 kişi prime olarak giriyoruz. demoyu izliyorum adam yere baka baka gidiyor. lem seviyesinde adam yere bakar mı? bunlar bir de legit olanları. legit olmayanlar direkt spinbot açıyor döne döne vuruyor. legit oynamaya çalışanlar da chat'ten bizim takımın sinirini bozmaya çalışıyor. hayır, ulan hile olduğunu anlamasak neyse de karşısındaki adamı da kendi gibi silver sanıyor salaklar. (silver'lara bir şey demiyorum, tecrübeyi kastediyorum.)

hile kısmı dışında çok uyumsuz bir milletiz. bazen yan lobilerden türkler'le giriyorum. adam kendi takım arkadaşına demediğini bırakmıyor, karşı takıma da demediğini bırakmıyor, oyunun içine edip gidiyor. sırf oyun bozmak için oyuna giriyorlar sanki.

velhasıl kelam online oyunlarda durum böyle. bu aptallar bizim adımızı kirletiyorlar, bu sebeple oyunda türk'üm dediğin an "muted" diyor adam. yapacak bir şey yok. ülkenin çoğunluğu seviyeyi gösteriyor zaten. bu yüzden steam hesabımda hem ülke görünmüyor hem de "nerelisin?" diye sorarlarsa troll cevaplarla geçiştiriyorum. üzücü bir durum.

online oyunlarda türkleri ben de istemiyorum ki. hangi server'da türk en az ise orada oynuyorum. niye? çünkü çirkefiz, saygısızız, küfürbazız, hilekarız, sahtekarız, aşırı hırslıyız... oyunlarda nerede bir tatsızlık varsa, altından bizimkiler çıkıyor. yabancılar ne kadar yardımsever ise bizimkiler tam tersine o kadar alaycı, dalgacı ve nefret dolu.

oyunda türk gördüğünde kaçanlardan biri de benim.

yabancılarla takıldığım dönemde insanların gerçekten keyif almak, gündelik şeylerden uzaklaşmak için oynadığını bizzat deneyimledim. sonra ne olduysa bi türk grubuna denk geldim, oynayanların yarısı işi paraya dökmeye çalışan ergenler. diğerleriyse kendini elaleme kastırmaya çalışan asalaklar, discord, teamspeak, vs.’de özel odalarda dedikodu döndüren mahalle ağızlı abiler, ablalar.

günlük stres yetmiyor, o ona onu demiş, bu buna bunu yapmış, bir de bunları dinliyorsun.
sonunda bastım çıktım oyundan. velhasıl kelam; normal durumdur, zira kabileciliğin en yaygın uygulandığı toplumlardan biri olmamız da üzerine tuz biber olur.

evet ben de istemiyorum. türk olduğum halde istemiyorum. oyun dil tercihlerim de ingilizce. yabancılarla oynamak türkülerden oynamaktan bin kat iyidir. yanlışlıkla bir iki kere türk gruba denk geldim. birinde o kadar küfür ediyorlardı ki seslerini kapattım. adamlar küfürsüz cümle kuramıyor.

iki arkadaş dörtlü grupla eşleşerek oynuyorsun mesela. iki arkadaş birlikte atlayacakken adamlar seninle grup olmuyor hepsi free atlıyor. velhasıl aynı yere atladınız diyelim bayıltıyor adamlar seni. gelip kurtarmıyorlar. yabancılar öyle değil. adamlar senden çok uzakta da olsa gelip kurtarıyor. kendinde fazla olan malzemeyi işaretliyor. türkler gerçekten leş. özellikle gece oynuyoruz biz. çoluk çocukla da oynamıyoruz. kocaman kocaman adamlar.

doğrudur ben de istemiyorum.

7 ya da 8 yıl hayvanlar gibi world of warcraft oynadım. ilk yıllarım müthiş keyifliydi. tank dps gibi mantığı oturtamadan, sırf fazla hp veriyor diye üst seviye intellect veren kıyafeti giyip geziyordum warrior ile. aslında frp, rpg geçmişim de vardı ama kolay öldüğüm için yüksek hp istiyordum.

sonra biraz öğrenince tank kıyafetleri ile dps yapmaya başladım falan. koca loncamda a kimse ne yapıyorsun demedi. aldılar naxx'a falan götürdüler beni (ulduar açılmamıştı daha) dediler yanlış giyiniyorsun bak aha link biraz araştır.

onun dışında futbol şampiyonları oldu sohbetini yaptık, dan brown kitap yazdı sohbetini yaptık. hollandalısı, italyanı, ispanyolu eğleniyorduk. kızlı, erkekli karışıktı gruplarımız. çıkan eşyalar hemen güçsüzlere veriliyordu falan.

yıllar sonra raid saatlerinin biçimsizliği ve türkçe sohbet etme isteği o zamanlar beni ısrarla isteyen bir türk guildine geçmemi sağladı. ki o zaman herhalde server da en yüksek vuran hunter'lardandım ve cata yeni çıkacaktı. o zamanda ilk level 85 druid olmayı tek adamla kaçırmıştım. öyle namlıyım yani. baya istedi beni bu adamlar. "ne yapıyorsun gavurlarla" sözünü şaka sandım işte sorun orada başladı.

allahım nasıl bir kaostu türk loncası. kabalık, tek tük kadın üyelere karşı abartı "ne laf ediyorsun" cular. sürekli yazanlar. herkesin aşırı başarı ve güç odaklı olması. iki satır sohbet edeyim dediğinizde herkesin terslemesi. güçsüzlerin sürekli dilenmesi, güçlülerin ile büyük pastayı asla diğerlerine yedirmemesi. cata çıktı işte, druid ile bir dps yapıyorum ama manyak gibi. bir de taktikleri falan en bilen adamım önden gittiğim için. guildmaster "misericord abi ya heal oyna ya da çık git artık bıktım" demişti. lan istemiyorum. healer beceremiyorum ve sevmiyorum. durmuşum şehrin ortasında kuş olup yükseliyorum sonra bozup aşağı düşerken tam çarpıp ölecekken kuş olup uçuyorum eğleniyorum böyle. şehirde başkası gördü, ne yapıyorsun saçma sapan git şunu kassana diyor. lan sanane. sanane. illa her şeyi tam doğru yapmak ve tüm becerileri maksimum mu geliştirmem lazım. ben oyun oynuyorum eğleniyorum.

6-7 yıl eğlenceden sonra sadece bir kaç ayda burnumdan getirdiler. sonra liseden arkadaşlarla denk gelip para ile server değiştirdim de oyuna devam edebildim. sırf bunlarla diyaloga girmek zorunda kalacağım diye oyuna girmek gelmiyordu içimden.

online oyunlarda türklerden uzak durmak iyidir.

örneğin; blizzard şirketi, oyunlarına kesinlikle türkçe dil seçeneği koymaz. bu konuda pek şikayetçi değilim. ancak kurların yükselişi gerçekten etkiledi. türklerin istenmemesinin durumu ise herkesin bildiği gibi malumunuz bu platformları leş etmeleri. adamların dengesi yok ki her an karşısındaki insana küfür basabilir. bu agresifliklerinden dolayı yer etmemelerin sebebi bence bu. son yıllarda siyasi olarak da dış siyasette imajımızda pek iyi değil. bu durum nere kadar böyle devam eder diye soracak olursak. uzunca yıllar böyle devam edebilir. blizzard 20 yıldır türk oyun piyasasını kendi oyunlarına dahil etmiyor daha da söylemeye gerek yok.