Bazı Otomobil Uzmanlarına Göre Bugüne Kadar Üretilmiş En Güzel Araba: Jaguar E-Type

1961-1975 arası üretilen İngiliz spor arabası Jaguar E-Type, arabayla pek ilgisi olmayan insanları bile ister istemez sahibi olmaya özendiriyor.
Bazı Otomobil Uzmanlarına Göre Bugüne Kadar Üretilmiş En Güzel Araba: Jaguar E-Type


e-type, jaguar tarafından 1961-1975 yılları arasında üretilen bir "spor" otomobil modeli

tabi günümüzde artık "klasik" diye tabir edilmesi de pekala mümkün. jaguar d-type isimli model, le mans 24 saat'i (tahmin edebileceğiniz gibi le mans'da yapılıyor ve dünyanın en ünlü spor otomobil dayanıklılık yarışlarından biri) üç yıl üst üste kazanarak sağlam bir başarı elde ediyor ve potansiyeli fark eden jaguar da bu yarış otomobilini baz alarak sıradan insanların da kullanabileceği yeni bir spor araç tasarlıyorlar, bu da mevzubahis e-type oluyor.

Jaguar D-Type.

60'lar gibi arabaların arka aksları ve fren kısmında sorun yaşadığı bir dönemde e-type deyim yerindeyse ortamlara fırtına gibi giriyor: 100 km'ye 7 saniyede çıkması mı dersiniz, 241 km max hızı mı dersiniz yoksa monokok konstrüksiyon, disk frenler, rak ve pinyon direksiyon gibi o dönem için müthiş başka özellikler mi... yardırıyor kısaca. tasarım olarak gerçekten de karizmatik bir spor/klasik arabadır.


soyadından anlayabileceğiniz gibi ferrari'nin kurucusu enzo ferrari e-type için "şimdiye kadarki en güzel araba" demiştir, bu adamın sözü üzerine söz var mı dünyada?

mart 2008'te de the daily telegraph "tüm zamanların en güzel 100 otomobili" listesinde birinci sırayı kapmış kendisi.

bir gün ege sahilinde keyifli keyifli sürmek dileğiyle (süremedi).

jerry seinfeld'in internet şovu olan comedians in cars getting coffee'de sarah silverman'ı evinden almak için seçtiği araç aynı zamanda.


bir gün çok param olursa mühendis falan tutup yaptıracağım araçlar içerisinde ilk 3 sırada. baya baya aşığıyım hani jaguar'ın kapısına dayanıp "yeniden üretin lan bunu allahsızlar" diye ağlayasım var.


bu arabayı rüyamda gördüm bugün

mühendisliğini yaptığım bir jetin yanında yapımını yapıyor, bitiriyordum. parlak bir kırmızıydı. inanılmaz güzeldi. kendi ruhu vardı sanki. öyle ki ilk çalıştırılınca platformdan fırladı düştü, çizik yoktu. bir tek ben o kadar ihtimam gösteriyordum. vites ve gas bir şekilde takılı olduğundan gitmeye başladı.

işte hayatımın ideali oldu bu andan sonra. hep aklımda olan bir tanesini yeniden üretmeyi kafaya koydum. ilk gördüğüm arabadır e-type. ilk elimde tuttuğumdur. nasıl mı? bana o model araba hediyelerden biri olarak gelmişti 3-4 yaşımda. o tel jantlarına hayrandım. kırmızı rengine de.

aklımda olup da üretmek istediğim arabadır kısaca.