Bazı Şarkılar Kafamızın İçinde Neden Devamlı Olarak Döner Durur?

Bazı şarkıları neden kafamızdan atamadığımızı inceleyen bir çalışma.
Bazı Şarkılar Kafamızın İçinde Neden Devamlı Olarak Döner Durur?
iStock

bazen dinlediğimiz bir şarkı günlerce aklımızdan çıkmaz, olmadık zamanlarda kafamızda sürekli döner durur ve biz bunu durduramayız ya da bir şarkı türü bulunduğumuz birçok mekanda karşımıza çıkar ya. işte bunun sebebi kulakkurdu.

peki bir melodiyi kulakkurdu yapan olgular nelerdir?

bunu saptamak için londra üniversitesi'nde bir ekip oluşturuldu ve 3000 kişinin katıldığı the earwormery isimli bir anket yapıldı. anket sonucu en çok dinlenilen şarkılar ve yapıları incelendi. kulakkurdu olarak belirlenen ilk 100 şarkı incelendi ve aynı döneme ve tarza ait, aynı derecede popüler olan 100 şarkı ile eşleştirildi. şarkıların hepsi eşleştirildiğinde ekip, eşleri ile birlikte melodik özelliklerine ve otomatikleştirilmiş sınıflama tekniğine göre karşılaştırdı ve analiz etti. ve kulakkurdu melodilerinin ortak özellikler taşıdığına yönelik belirgin izler buldular.

bu özellikler, şarkının ilk cümlesi içinde temponun giderek artması, ikinci cümledeyse temponun giderek azalması. buna örnek olarak listenin en başında bulunan maroon 5’a ait moves like jagger adlı şarkı gösteriliyor. 

Maroon 5 - Moves Like Jagger ft. Christina Aguilera


bu tarz müziklerin uzun dönem hafızaya alınmasına yardım eden sağlamlaştırma metodu olduğu düşünülüyor. oldukça hızlı bir tempoya eşlik eden ortak melodik yapı, alışılmışın dışında aralıklar ve tekrarlar içeriyor.

yani, eğer bazı şarkıları kafanızda sizi çıldırtacak derecede tekrar ediyorsanız üzülmeyin. sizde bir sorun yok. yalnız değilsiniz.

kaynak

Bazı Şarkıları İlk Seferde Sevmezken Neden Zamanla Güzel Bulmaya Başlıyoruz?