Bazı Ülkelerin Organ Bağış Oranını Artırmak İçin Kullandıkları Yöntem

Sözlük yazarı "ttgg123" ülkelerin organ bağışı grafiğini çıkarmış ve arasındaki farkın neden olduğunu açıklamış. Organ bağış oranlarının ülkelere göre farklı olması ile ilgili araştırmasını paylaşıyor, buyursunlar.
Bazı Ülkelerin Organ Bağış Oranını Artırmak İçin Kullandıkları Yöntem
iStock.com / Catherine Lane

öncelikle grafiğe bakalım.

1.

Kaynak: danariely.files.wordpress.com

grafik bazı avrupa ülkelerinin organ bağış oranını gösteriyor. altın renkli olanlar düşük organ bağışı ve mavi renkli olanlar yüksek organ bağışı olan ülkeler.

araştırmacılar bu kadar yakın ülkelerde ki organ bağışlarının çok farklı olmasının nedenini araştırmışlar ve öncelikle bunun nedeninin dini, kültürel, yaşam tarzı olduklarını düşünmüşler. ancak daha sonra bu kadar büyük farkın nedeninin yalnızca ülkelerin kullandıkları form olduğu ortaya çıkmış.

mesela danimarka hollanda almanya gibi ülkelerde öldükten sonra organlarınızın bağışlanmasını istiyorsanız formdaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyormuş, ancak avusturya, fransa ve portekiz gibi ülkelerde organ bağışı yapmak istemiyorsanız kutucuğu işaretlemeniz gerekiyormuş.

kimse de kutucukları genel olarak işaretlemediği için otomatikman form da ne yazıyorsa o geçerli oluyormuş organ bağışı için. yani dolaylı olarak formu oluşturan kurum sizin yerinize karar vermiş gibi oluyor.

dan ariely çevrenin insan üzerindeki etkisini, insanların karar verme mekanizmasını inceleyen bir profesor. kendisinin "predictably irratational" kitabında buna benzer çok fazla insanların tutarsız davranışları ve kararları var.

2