BBC Belgeseli The Truth About Alcohol'den Alkol Hakkındaki Klişelere Dair Ufuk Açıcı Deneyler

Javid Abdelmoneim'in görev aldığı bu belgeselde alkole dair herkes tarafından sessizce onaylanmış olan mitler araştırılmış ve ortaya güzel sonuçlar çıkmış.
BBC Belgeseli The Truth About Alcohol'den Alkol Hakkındaki Klişelere Dair Ufuk Açıcı Deneyler
iStock

the truth about alcohol: alkol hakkındaki gerçek


ingiltere yasalarına göre haftalık sağlıklı alkol tüketimi 14 birim olarak belirlenmiş. eğer bu sınırın 3-4 katına çıkıyorsanız ciddi sorunlar var demektir.

50 cl bira: 2 birim
bir kadeh şarap: 3 birim
bir kadeh viski: 1 birim


deney 1 

alkol eşiği en düşük olan insanla en çok olan insanların olduğu 5 kişilik bir grup oluşturuluyor. çevremizde vardır, örneğin herif 8 bira içer normalmiş gibi hayatına devam eder, sen aynısını içersin dağılırsın.

gruptakilerin vücutlarındaki su miktarı ölçülerek bu olayın insanlardaki su miktarıyla doğru orantılı olduğu gözleniyor.

deney 2

bir futbol takımını iki gruba ayırıp alkollü bira ve alkolsüz bira servis ediyorlar. alkollü bira içenlerin daha fazla meze tükettiği fark ediliyor.

yani alkol gerçekten kilo alma aracı, yemeye teşvik ediyor.


deney 3

evli bir çiftin kırmızı şarapla olan akşam yemeği baz alınıyor. erkek içmeden önce bir şeyler atıştırıyor. kadın ise aç karnına direk şarap içiyor sonradan atıştırıyor ve dışarı çıkıyorlar. aç karnına tüketilen alkolün iki katı daha çok etki ettiği anlaşılıyor.

yiyecekler alkolün emilim süresini uzatıyor ve size daha sağlıklı bir deneyim yaşatıyor.


deney 4

akşamdan kalma durumu. yine bir ekip oluşturup bir bira fabrikasında hunharca içiriyorlar. sabah yaşadıkları tecrübeleri herkes bildiriyor. bu durum için kesin bir sonuca varılamıyor. alca seltzer benzeri ilaçların %100 çözüm olmadığına vurgu yapılıyor.

mikroskop yardımıyla içkiler inceleniyor ve açık renkli içkilerin tüketilmesi akşamdan kalma durumunu minimuma indiriyor.