Bebekleri Havaya Zıplatarak Onlarla Oynamak Ne Derece Sağlıklı?

Bebeklerin de çok eğlendiği bu oyun şekli, aslında düşündüğünüz kadar da masum değilmiş. Bu oyun şekli beraberinde ne gibi tehlikeler getiriyormuş, bakalım.
Bebekleri Havaya Zıplatarak Onlarla Oynamak Ne Derece Sağlıklı?
iStock


havaya atıp tutmak, diz üstüne oturtup sertçe zıplatmak, başını elinizle desteklemeden sırtüstü pozisyonda elde tutmak, çocuğu omuzlarından tutup ileri geri sarsmak(bu sonuncusu, bebeğinize çok kızıp?? tekme tokat girişmenizden farklı değildir) gibi hareketler, bebeğin vücudunda iki temel hasara neden olur:

1. bebeğin boyun kasları yeterince gelişmediğinden ve baş vücut oranı yetişkinlerden farklı olduğundan, çocuğun boynuna tahmin edeceğinizden çok daha fazla yük biner.

2. bebeği havaya atıp tutmak, bebeğe minimum 1g ivme kazandırmak demektir. birçok yetişkine bile zarar verebilecek bu ivme, çocukların henüz tam mukavemetini kazanmamış kılcal damarlarında(özellikle beyin ve gözdeki) ve iç kulakta yırtılmalara neden olabilir.

bu hasarlar ise beyin kanaması, göz hasarı, kalıcı sağırlık, motor fonksiyon kaybı gibi ağır sonuçlar doğurabilir. bu hareketlerin yumuşak bir şekilde yapılması bile tavsiye edilmez. 70 kilo ağırlığında bir yetişkinin, 7 kilo ağırlığında bir bebeğin ne kadar sarsıldığını hissetmesi olanaksızdır.

bebeğin bu hareketten çok hoşlanmasına gelince; evet bebekler büyüyüp 5 yasına gelince bir duble rakının verdiği sarhoşluktan da, on yaşına gelince bir extacy hapının etkilerinden de çok hoşlanabilirler. verelim gitsin mi? karnı tok, gazı çıkarılmış, altı temiz ve uykusunu almış bir bebek, güvendiği, sevdiği büyüklerinin yanında zaten mutludur. çok basit ve güvenli oyunlarla da kahkaha attırabilirsiniz.

bebeği havaya atıp tutmanın ve benzeri hareketlerin bebeğe verebileceği diğer zararları google’dan “tossing baby/babies into air/the air” kelimeleri ile bulabileceğiniz sayfalardan öğrenebilirsiniz. aramaya üşenenler için, benim ulaştığım sayfa (en iyisi olmayabilir) aşağıdadır.

bebeğinizi zıplatmayın, zıplattırmayın.

http://www.cyh.com/…tails.aspx?p=114&np=305&id=1896

Bu içerik de ilginizi çekebilir