Beğenileri Gizlemeye Başladığını Açıklayan Instagram Ne Amaçlıyor Olabilir?

Instagram, yaptığı açıklamayla artık beğeni sayılarını gizleyeceğini açıkladı. Birkaç ülkede test aşamasında olan bu yenilik pek yakında Türkiye'ye de uğrayabilir. Peki Instagram neden böyle bir şey yapıyor?
Beğenileri Gizlemeye Başladığını Açıklayan Instagram Ne Amaçlıyor Olabilir?
İllüstrasyon: Parnian Moghaddam

Öncelikle nedir bu mevzu?

instagram'ın beğenileri artık göstermemeye başlaması henüz yalnızca kanada, avustralya, brezilya, kanada, irlanda, italya, japonya ve yeni zelanda'da test aşamasında olan bir özellik. 

yapılan açıklamaya göre instagram, kullanıcıların like sayılarına değil de paylaştıkları fotoğraf ve videolara odaklanmaları istendiğinden dolayı böyle bir yol izleyeceklermiş. 

yani insanların beğeni sayılarıyla birbirleriyle soğuk savaşa girmelerinin önü kapanıp, paylaşılan öğelerin kalitesinin artması amaçlanıyor. daha önce de bahsedildiği gibi, başkaları like sayılarını göremeyecek ama gönderi sahibi görebilecek.

Peki Instagram gerçekten sadece fotoğraf ve videolara odaklanılmasını mı istiyor?

bundan birkaç hafta önce prof. huan liu’nun konferansına gittiğimde anlattığı, dikkatimi çeken bir durum vardı. 

şöyle ki, şu an sosyal medyalarda oluşan inanılmaz bir yığılma durumu söz konusu. kullanıcıların %1’ini içerik üreticileri, %10’unu arada sırada aktif olanlar (nadir de olsa resim paylaşımı yapanlar, birilerini beğenenler vs.), geri kalan %89’luk kısmı ise inaktif konumdakiler yani grafiğin kuyruk kısmında kalanlar oluşturuyormuş.

instagram’ın asıl amacı da bu inaktif kitleyi bir şekilde yönlendirmek. paranın kazanıldığı ekip burası sonuçta. dolayısıyla, bu hareket de bu kitleye yönelik olabilir. bu yenilikle beraber birçok kullanıcının üzerindeki baskı (peer pressure) kalkacaktır ve paylaşım, etkileşim sayıları artacaktır düşüncesindeyim. sonuçta hepimiz beğenilmek isteriz ama diğerlerinden daha az beğenilme korkusu ya da yeterince beğenilmeme telaşı üzerimizde ister istemez bir baskı yaratıyor ve belki de böyle platformların en önemli hedefi olan insan etkileşimini azaltıyor.

eee bu adamlar da gerizekalı olmadığına göre bir bildikleri vardır diye düşünüyorum ben de :)

unutmadan, if you don't pay the product, you are the product.

Kanada'da yaşayan iki Ekşi Sözlük yazarı test aşamasındaki bu uygulamayla ilgili yorum yapmışlar

kanada'da son iki üç aydır test ediliyor bu yenilik. 

vancouver'da yaşayan biri ve yerel fotoğrafçı olarak kendi çapımda bir şeyler paylaşırken insanların daha çok like getirdiğinden dolayı sürekli aynı yerleri ve beğeni aldığı için aynı şeyleri paylaşmaktan ziyade like sayısına bakmadan kendi sevdiği şeyleri paylaşmaya bir nebze yönlendiren bir güncelleme bu. 

bu durumdan çoğu insanın memnun olduğunu da dipnot olarak geçebilirim. darısı türkiye'deki like sevenlerin başına. :)

kanada’da yaşayan biri olarak, biz bu uygulamaya geçeli 2 ay kadar oldu. 

bu 2 aylık sürede paylaşımlar da artmış bulunmakta. artık hangi fotoğrafı koyduğunun önemi yokmuş gibi.

İntihardan Önce Instagram'da Neden Her Şey Normalmiş Gibi Fotoğraf Paylaşılır?