Beklenen Oldu: Russell Westbrook 2016-2017 NBA Sezonunun En Değerli Oyuncusu Seçildi

Bu sezonu triple-double (üç kategoride çift haneli sayıya ulaşma) ortalama ile bitiren Oklahoma City Thunder oyuncusu Westbrook, tartışmalar eşliğinde MVP (sezonun en değerli oyuncusu) ödülünü evine götürdü. Olayın Ekşi Sözlük değerlendirmelerine bir bakalım.
Beklenen Oldu: Russell Westbrook 2016-2017 NBA Sezonunun En Değerli Oyuncusu Seçildi
USA Today

NBA takipçileri bu ödülü haklı bulanlar ve bulmayanlar şeklinde ikiye ayrıldı ve tartışma başladı.


Ödülü haksız bulanların yorumları

normal sezonundan playoff'una, hatta finaline o kadar saçma bir nba izledik ki, anladığım kadarıyla spor yazarlarının da, bu saçmalığı taçlandırmak için ödüllendirdiği oyuncu.

çünkü takımı konferansında 6. sırada olan ve 50 galibiyeti bile bulamamış bir oyuncuya bu ödülü vermek hepsinden saçma. "en değerli" olduğu varsayılıp da, bu "değerini" takımına galibiyet olarak yansıtamamış bir oyuncuyu mvp seçmek bambaşka bir kafa.

nba daha fazla saçmayana kadar herhalde en saçması bu olacak.

bundan 7-8 sene sonra "ligi galibiyet sayısında 10.sırada bitiren, şampiyon olma ihtimali bulunmayan ve playofflarda sadece bir maç kazanacak bir takımdan bir oyuncuya nasıl olmuş da mvp ödülü verilmiş" diye daha çok sorgulanacak isim westbrook.

şimdi anın esiri olduğumuzdan pek anlayamıyoruz ama nba tarihinin en tuhaf mvp tercihi oldu. ama oldu...

bir diğer açıdan da düşünürsek, şahsen mvp ödülünün bir oyuncunun ne istatistiğine, ne galibiyetlerine, ne takıma kattığı değere verildiğini düşünüyorum. mvp ödülü "sezonun hikayesi" olan oyuncuya veriliyor. o yüzden zaten amerikalılar "narrative" diyorlar bu olaya... bu sezonun hikayesi de tartışmasız westbrook'du. hep o konuşuldu.

dolayısı ile tarihte 2016-17 normal sezonunu russell westbrook ile etiketlemek belki de doğrusu oldu.

şu adamın oynadığı basketbolu izleyip maç sonu istatistiklerine bakanlar mükemmel oynamış falan zannediyor. bu adam için biri de "çer çöp takımı play off yaptırdı" diyor. diğer tarafta da hakkı yenen james harden var. adam batı da takımını üçüncü yapmış, playoff'ta bu russell westbrook'un takımını tokatlamış. tam kadro olan san antonio spurs'a ecel terleri döktürmüş onun yerine istatistik kasan adama vermişler. bu adam yanındaki adamları değerini çer çöpe çeviriyor. çünkü kara delik gibi, arkadaşlarını maç içinde oyuna sokamıyor. onların atması gereken sayıyı alması gereken ribauntu almaya çalışıyor.

james harden ise daha çer çöp takımı nerden nereye getirdi. eric gordon, ryan anderson ile batıyı üçüncü bitirdi. bu russell westbrook'culara sorsak ryan anderson ve eric gordon muhteşem oyuncular falan derler. kısaca ben bir oyuncunun değerini yanındaki oyunculara kattığı değer ile ölçülmesinden yanayım. bu adam oklahoma'da olduğu sürece oraya süper yıldız gelmez. çünkü bu adam ile aklı başında hiç bir süper yıldız anlaşamaz. çünkü yıldız adam bunun yanında sıradanlaşır. şimdi istatistik paylaşmayacağım ama kaba taslak söyleyeyim lebron james tek başına bu adam gibi oyun tarzı benimseseydi 40 sayı 10 ribaunt 10 asist ortalaması tuttururdu ama bu, lebron haricindeki arkadaşlarını negatif etkilerdi. russell yüzünden enes , steven adams , victor oladipo çer çöp muamalesi görüyor. çünkü westbrook topu bu oyuncular ile mecbur olmadıkça paylaşmıyor.

bana kalırsa nba geleneklerine aykırı bir şekilde normal sezon mvp'si olmuş basketbolcu.

mvp ödülü yüksek istatistiğe değil takımının normal sezonda en yukarılarda olmasına en çok katkıda bulunan oyuncuya verilir. çünkü takım başarısı yoksa yüksek istatistiğin de bir manası yoktur. westbrook durant'ın da gitmesiyle takımda kalan tek yıldız olmanın avantajını çok yüksek istatistiklere çevirdi. aynı şekilde curry'nin de durant'ın gelişiyle istatistikleri düştü. yani durant oklahoma'da kalmış olsaydı takım çok daha yükseklerde olacak ama westbrook'un istatiklerinin bu sezonkinin çok daha altında kalacaktı.

dolayısıyla nba tarihinin en kötü normal sezon mvp'si kararıydı bence bu. yoksa tüm kariyeri boyunca sadece bir kez mvp ödülü almış kobe'nin ne suçu vardı?

Ödülü haklı bulanların yorumları

seattle s'sonics oklahomaya taşınıp adı thunder olduğundan beri thunder taraftarıyım. durant'in sonics tarafından draft edildiği ve ray allen'la birlikte oynadığı sezondur belki de thundera ilgi duymaya başlamamın nedeni.

durant & westbrook birlikte oynarken durant müthiş verimli, westbrook hep saçma işleri yapan adam, beyinsiz ve sadece patlayıcılıktan ibaret bir adam olarak lanse ediliyordu. aslında geçen seneye kadar da öyleydi. en kritik anlarda saçma sapan tercihler yaparak maçın kaybedilmesine sebep oluyordu.

geçen sene playofflarda bu adama birşeyler oldu. birden içine jordan kaçtı. takımı resmen o sürükledi playofflarda. gsw serisini de tek başına kazanmak üzereyken kd piçinin yaptığı hatalar ve adeta nick young tarzı kaçırdığı şutlarla seriyi verdiler. daha sonra siktirdi gitti zaten.

westbrook'a yapılan haksızlığın bence daha önceki dönemlerdeki performansıyla bir ilgisi var. o zaman takımı düşünmeyen, beyinsiz ve başıboş hücumları o kadar adını çıkardı ki hala öyle olduğu düşünülüyor. maçlarını izlemeden '' istatistiqueee kasıyorrr yeaaaa'' deniliyor. şu takımdan westbrooku çıkarıp damian lillard gibi bir adamı koyarsan play off yapabilir mi mesela? bence yapamaz. kadro çok kötü ama westbrook 50-10-10 yapıp maç kazanıyor mesela. saygı duyacağına gelip ağız büküyor bazı orospu çocukları.

bu sezonun mvp'yi sonuna kadar hak eden oyuncusudur ayrıca. bırakın takımın yeri 6. falanmış. zamanında takımı play off yapamayan kareem abdul jabbar ve takımı 8. olan moses malone eğer bu ödüle layık görülmüşse westbrook bu sezon yaptıklarıya açık ara layık görülmeli.

ekşi sözlük bir siki beğenmeme timine de sevgiler. siktirin gidin yurölig izleyin siz.

tarihin en hakkedilmiş mvp ödüllerinden birini almıştır. bok atanlara bakmayın siz. çöp gibi bir takımı, batı konferansı gibi bir arenada playoff'a sokması yeter.

ya şunu anlamadınız gitti, bir daha yazayım;

mvp ödülünde sadece normal sezon performansına bakılır ve takımın performansı önemsizdir. ödülün adı "most valuable player", most valuable team player değil.

o yüzden sike sike bu ödülü almış ve haketmiş oyuncudur. helal olsundur.

baylar bayanlar elma ile armutu karşılaştırmayın.

takımın performansı her zaman önemliydi diyenler. bakın abi size bir daha bilal'e anlatır gibi anlatayım olayı. normal şartlarda şu vakte kadar ligin en iyi takımlarının muhakkak harika performans gösteren bir oyuncusu oluyordu ve haliyle onlar seçiliyordu. yani "iyi takımın en iyi oyuncusu" seçilmiyor, o oyuncu zaten takımını en üst seviyeye çıkardığı için seçiliyordu.

bu sene durum farklı. birden fazla takımın harika performans gösteren oyuncuları vardı. lebron belki kariyerinin oyun olarak en iyi sezonunu geçirdi, kawhi leonard tek başına san antonio ve yaşlılarını sırtlayıp taşıdı, james harden ha keza öyle. ama bu adamın yaptığı çok çok ayrı bir boyut.

o yüzden yok istatistik kasmış, yok takımın performansı önemliymiş de bu sene vermemişler falan geçin abi bu işleri. madem istatistik kasmak bu kadar kolay maçası yiyen yapsın aynı taktiği mvp olsun? madem bu iş bu kadar kolay neden senelerdir yapabilen çıkmadı abi bunu?

westbrook'u eleştirmek için adama vurmadığınız yer kalmadı, hepsinde de teker teker göt etti herkesi. bu adam bir gün şampiyon da olacak, bakalım o zaman neler zırvalayacaksınız?

off gene cahil basmış burayı istatistik kasıyor dediğiniz adamın son üç sezon ortalaması şu şekilde:

2014-15: 28.1 sayı 8.6 asist 7.3 ribaund 
2015-16: 23.5 sayı 10.4 ayı 7.8 ribaund
2016-17: 31.8 sayı 10.4 asist 10.6 ribaund

dibine kadar, köküne kadar hak etti mvp olmayı.

Bonus: Russell Westbrook'un MVP Ödülü Konuşması

Bonus 2: Westbrook'un Bu Sezon En İyi Hücum Oyunlarından Bir DerlemeBonus 3: Westbrook'un Bu Sezonki 42. Triple Double'ını Yaptığı Maçı Son Saniye Üçlüğüyle Kazandırması