Beklenmedik Bir Başarı Yakalayan Sheffield United'ın Gelecek Sezon Kadro İncelemesi

İngiltere'nin Güney Yorkshire bölgesindeki Sheffield şehrinin futbol takımı Sheffield United'ın gelecek sezonki kadrosunu inceliyoruz.
Beklenmedik Bir Başarı Yakalayan Sheffield United'ın Gelecek Sezon Kadro İncelemesi


sheffield united geçen sezon yılın bence açık ara en iyi takımı oldu

o kadar beklentiyi aştılar ki kimse beklemiyordu bunu. ben geçen sene yazdığım yazıda bu takımda burnley havası olduğunu ve wilder'in çok özel bir menajer olduğunu belirtmiştim. bunları yazarken, takıma methiyeler dizerken o takıma 15-17 arası olur demiştim. bunu belirtme sebebim bu takıma methiyeler dizmeme rağmen maksimum 15 olur dedim ama adamlar 9 oldular. lige yükselir yükselmez bunu başardılar çok büyük iş. genel olarak çoğu insan bu takıma küme düşerler diyordu. ama öyle olmadılar. olmaya da niyetleri yok. chris wilder o kadar özel bir hoca ki bu sezon mesela yaptığı transferlere bakınca neden yaptığını net şekilde anlıyor insan. derby country takımından 2 genç bek aldı. çünkü takımın atletik bek sorunu vardı hemen çözdü. geçen sene verilen şansı kullanamayan oyuncuları hemen gönderdi takımdan. zaten en sevdiğim özelliği bu adamın. yetersiz kimi görürse direk takımdan gönderiyor. adaletli bir menajer. inanmadığı şeyin peşinden koşmuyor. 3-5-2'ye gerçekten yeni bir soluk getirdi. yani premier lig değil serie a olsa burası atalanta etkisi yapabilirlerdi. gerçi neden olmasın? umarım yaparlar. böyle mütevazi takımların başarılı olması insanı gerçekten mutlu ediyor. o kadar paralar dönmeden de başarının geldiğini algılıyor bazı insanlar. takıma dönecek olursak, çok fazla değişim yok aslında. eksik görülen yerlere birkaç transfer yapıldı, vasatı aşamayan oyuncularla yollar ayrıldı. bildiklerini oynayacaklar yine. tabi bu sezon rakipler onlara daha hazırlıklı olacak ve daha da kuvvetlenmiş olacak. kadroyu inceleyecek olursak...

kaleci

aaron ramsdale; takıma yeni katıldı. geçen sezon savunma yapmayı unutan ve sakatlıklar yüzünden can çekişe çekişe küme düşen afc bournemouth kalecisi olarak iyi işler yaptı ve milli takıma kadar yükseldi. dean henderson maalesef kiralık olduğu için manchester united takımına geri döndü. david de gea'nın arkasında çürümez umarım. ramsdale iyi bir hamle. henderson yerine gelebilecek en iyi kaleciydi.

savunma

john egan; geçen sezon takımın en iyi stoperiydi. gerçekten 3'lü savunmada o kadar iyi gözüktü ki yaşı 27 değil 22 olsa 50 milyon euroya giderdi. takımın savunma lideri. gerçekten harika hamle zamanlaması ve pas dağıtımı var. özel bir oyuncu bu takım için.

jack o'connell; zaman zaman oyundan düşse de o da çok üst düzey bir iş yaptı geçen sezon. iyi tamamlayıcı ve egan ile çok iyi ikililer. yanlarında oynayacak olan diğer stoper konusunda ciddi soru işaretleri var bu sezon ama o'connell yine iyi bir sezon geçirecektir.

chris basham; ağırlaşmaya başladı artık çünkü 32 yaşına geldi. her ne kadar sheffield oyunu öldürüyor gibi gözükse de savunma oyuncularının gösterdiği efor çok üst düzey. basham eğer bu ağırlığını sürdürürse zaten genç oyuncu kiraladılar onu koyacaklar yerine. bu efor ve yoğunluk nedeniyle basham sezonu tek başına kaldıramayabilir.

orta saha

george baldock; geçen sezonun yükselen yıldızlarından biriydi baldock. hem hücum hem savunma yönünde neredeyse hiç aksamadı. yine de fazla yük binmemesi için onun da yedeğini aldılar. gerçekten fazla efor gereken bir sisteme sahipler ama baldock bu sezon yine işini iyi yapacaktır. 5'li orta sahanın sağında görev yapmasına rağmen savunma 5'li olduğunda sağ bek görevini de gayet iyi yapıyor.

enda stevenssol bek. tabi 3-5-2'nin solunda oynuyor. ağır ama eforu yüksek bir oyuncu. onun da yaşı 30 oldu artık. bu nedenle zaman zaman bu eforu sergilemekte sorun yaşayabilir. ama wilder hocam oraya da oyuncu aldı. yani sorun pek yaşamazlar.

sander berge; geçen sezon devre arası geldikten sonra çok iyi işler yaptı. lige çabuk adapte oldu. oyun görüşü, mücadeleciliği, pas kalitesi ve hava toplarındaki etkinliği nedeniyle bu sezon takımın en kilit oyuncusu olabilir. çok büyük potansiyel kendisi. henüz 22 yaşında. bu sezon sonunda transfer yapabilir daha üst seviye bir takıma.

john fleck; iskoç oyuncu geçen sezon harikalar yaratmıştı. bu sezon da bu çıkışını sürdürecektir. gerçekten çok özel oyuncu o da. keşke bu oyununu bizlere 29 değil 22 yaşında gösterebilseydi.

john lundstram; beni inanılmaz yanılttı. bu kadar oyun açlığı nereden geldi bu adamda anlamadım. bildiğin adam futbola aç. koşuyor, basıyor, alıyor topu iyi de dağıtıyor falan. geçen sezon gözlerime inanamadım lundstram'ı izlerken. gerçekten helal olsun adama.

hücum

lys mousset; geçen sene takım hakkında yazdığım yazıda mousset'e iyi sallamıştım. o da yanılttı beni. en azından takım hakkında yanılmadım 2-3 oyuncu hakkında yanılayım. zaten kötü dediğim bir konuda yanıldığım zaman mutlu oluyorum çünkü o şey iyi olmuş oluyor. mousset'i izlemekten çok keyif aldım geçen sene. umarım bu sezon üstüne koyarak devam eder. takımı için gerçekten çok önemli bir oyuncu. bu özgüvenle çok daha iyi şeyler yapacak gibi duruyor.

oliver mcburnie; kısa siyah çoraplı aşırı açık beyaz tenli 24 yaşındaki ingiliz geçen sezon fena işler yapmadı. takımın daha iyi forvete ihtiyacı var bence, topla kat edebilen bir forvete ama mcburnie'de iyi idare edebiliyor. zaten rotasyonları iyi forvet konusunda.

yedekler

michael verrips; fena bir yedek kaleci değil. geçen sezon ona fazla iş düşmedi. bu sezon da sakatlık olmazsa düşmeyecek gibi. wes foderingham adlı kaleci geldi takıma glasgow rangers takımından. simon moore var ayrıca. gayet yeterli gibi duruyor kaleci rotasyonları.

ethan ampadu; basham yerine zaman zaman 11 başlaması bekleniyor. 19 yaşında ve chelsea'den kiralandı. galli oyuncunun çabukluğu çok iyi olsa bile pozisyon bilgisi henüz zayıf. bu takımdan daha iyi hiçbir yerde pozisyon bilgisini öğrenemez. gelebileceği en iyi takımlardan birine geldi. phil jagielka gibi bir deneyim var ayrıca. geçen sezon ağır olduğu için oynadığı maçlarda göze çok batmıştı. kean bryan var bir de bu adamın senelerce kiralanarak yeterli tecrübeyi alıp almadığına bakılacak. pek sıkıntı yaşamazlar stoper rotasyonu konusunda.

jayden bogle; 20 yaşına henüz basan çiçeği burnunda sheffield united oyuncusu gerçekten çok iyi bir sağ bek olabilir. tabi ki ingiliz kendisi. bi liste yapsanız 25 yaş altı 10 tane iyi ingiliz sağ bek bulabilirsiniz. bu da onlardan biri olacak gibi. hem teknik hem çevik hem hızlı hem de oyun görüşü iyi bir bek. çok daha iyi yerlere gelecektir. şimdilik baldock'un yedeği olacaktır.

jack robinson; sınırlı bir sol bek. kendisine karşı pozitif olma sebebim aynı gün doğmamız. onun dışında bir insanın ''vay iyi oyuncu'' diyebileceği niteliklere pek sahip değil. bu yüzden max lowe takıma diğer sol bek olarak katıldı. gayet mantıklı hamleler. derinlik çok iyi bu bölgede.

jack rodwell; hey gidi rodwell hey. bi ara büyük bir yıldız olacak diyordu ingilizler. klasik ingiliz balonu çıktı rodwell'de. yine de takımda rotasyonda az buçuk şans bulacaktır.

oliver norwood; yedekten en çok 11 başlayacak oyuncu olacaktır norwood. ayağı iyi ama biraz zayıf kalıyor premier lig temposunda kayboluyor. yine de deneyimi ile bu takıma çok şey katacaktır yine.

oliver burke; şimdi burke'nin zamanında çok şey beklenen ama hiçbir şey olmayan bir oyuncu olduğunu herkes biliyor. artık 23 yaşına geldi. bu takım onu neden transfer etti peki? sonuçta merkez oynayamıyor, forvet oynayamıyor, hücumcu bek falan da değil. nedeni oyunun gidişine göre sistem eğer işlemezse kanattan hızıyla akın edecek oyuncu ekliğini kapatma isteği. yani wilder rakiplerinin ona çözüm bulacağını anlıyordur elbet. bu nedenle burke'yi takıma katarak çok doğru bir hamle yaptı. belki iş yapmayabilir ama rakibi şaşırtması bile yeterli. bir de sol kanat oynayabilen ben osborn var kadroda. ama osborn merkezde de oynayabiliyor tabi.

billy sharp; büyük kaptan. gerçekten takımın gelmiş geçmiş en önemli oyuncularından birisi. emekli olana kadar takımda kalacaktır. oyuna sonradan girdiğinde iyi katkı verecektir. david mcgoldrick gibi çalışkan forvetleri var. biraz bitiricilik sorunu yaşasa da geçen sezon hücumda iyi savunma yapıyor. antwoine hackford adında 16 yaşında bir oyuncuları da var. onun hakkında wilder'in çok umutlu olduğunu okudum. o da çok az da olsa bu sezon belki şans bulabilir.

takımın kaleci ve savunma sorunu kesinlikle yok

ilk 11 bakımından hiçbir sorunları yok. tam geçen sezon ki gibi hatta bazı yanlardan daha iyi bir sezon geçireceklerdir. oyun olarak daha iyi olacakları kesin. 1 tane top taşıyan forvet bulurlarsa ilk 10 kesin yapacaklar bence. ayrıca merkez orta saha için 1 tane yedek almaları lazım derinlik bakımından sorun yaşamak istemiyorlarsa. bir forvet bir yedek merkez orta saha işlerini fazlasıyla görecektir. bu takım emekçi takımı. bu takım emekçilerin şehrinin takımı. bu takım gerçekten canını dişine takarak oynuyor. bu sezon bence 9-12 arasında bir yerlerde olacaklar. hatta içime doğuyor 10 olacaklar. çok şaşırtacaklar rakiplerini ama gerçekten öne geçtikleri maçlarda skoru korumaları lazım. özellikle top 6 takımlarına karşı bunu yapmaları lazım. boğucu baskıya karşı koyamıyorlar. takım yaslanarak oynamayı reddetmeli. daha dengeli oynamalı. bunun ben wilder hoca değil oyuncuların psikolojisi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. bu sezonun seyircisiz oynanma ihtimali yüksek olduğu için burada sistemler konuşacak ve sheffield ekstra fazla puan toplayacak. baskı altına girmeyeceklerdir. umarım onlar için harika bir sezon daha olur. bu takımı izlemek gerçekten keyifli.