Beklentilerin Gözden Geçirilmesi Gereken Durum: Eğlenceli Geceden Eve Dönünce Çöken Mutsuzluk

Hepimizin başına zaman zaman gelen bir mutsuzluk çeşididir bu. Arkadaşlarla eğlencenin dibine vurulan bir gecenin ardından eve dönüldüğünde tarifi olmayan bir hüzün çöker insana kimi zaman. Sözlük yazarı azuth'un tespitidir efendim. Sebeplerini de Sözlük yazarlarından dinleyelim.
Beklentilerin Gözden Geçirilmesi Gereken Durum: Eğlenceli Geceden Eve Dönünce Çöken Mutsuzluk
iStock.com

yaptigim bir arastirmaya gore (ciddi ciddi insanlarla oturdum konustum "*nudge* ya bişi sorucam eglenceli bi geceden eve donunde bi mutsuzluk cokuor mu sana da" seklinde 15 kisiye sordum... sonra baktim yüzdeye vuramiyorum 5 kisiye daha sordum yuvarlak hesap oldu) insanlarin yüzde 75 i (yani 20 kisinin 15 i) eglenceli bir geceden sonra eve geldiklerinde eger hemen yatip uyumazlarsa, inanilmaz bir mutsuzlukla karsilasiyorlar..

boyle sanki içini pirçik pirçik bir şeyler edermiş gibi, inanilmaz bir yalnizlik, inanilmaz bir dram.. o an yaninizda savaş ay olsa, handy cam'i ile "nasil bir geceydi" diye sorsa, kisik sesi ile korkutsa, o derece..

nette arastirdim, boyle dandik bir seyin arastirmasini yapan bir tek kendimin oldugunu farkettim.. ota boka sendrom bulan insan oglu, bu tarz bir mutsuzlukla kimse hastaneye gitmedigi, direk yatip uyudugu için bir ad bulamamis..

ben buna izmir sendromu demek istiyorum arkadas.. maksat sehrimin adi yürüsün.. paris sendromu var, kudus sendromu var, stockholm sendromu bile var niye izmir sendromu olmasin.. bu da ilime, ilçeme bir hizmetimdir.

yalnız dönülmüşse daha da bi artan mutsuzluktur.

iStock.com


kafada vuzuvvv vuzuvv uğuldayan bi ses ve hafif baş dönmesiyle, evden çıkarken kıyafet seçimi sırasında üstüne fırlattığınız yarım gardrob eşyayı ayaklarınızla ittire ittire girersiniz yatağa.

hele gün ağarmışsa, uyumam lazım allaam yaa, diye kendinizi zorlar, bi daa bu kadar içmicem derken çat die uyuyakalırsınız.

yüksek sesli müzik, dans ve geyik muhabbeti yüzyıllardan beri insanların kendilerinden geçmek için uyguladıkları ruhani kökeni bulunan bir üçgendir. bu faktörlerinden uzaklaşıp yalnızlığına dönen insana -gündelik hayatta yabancılaşmanın getirisiyle varoluşunu fazla düşünmediğinden- eğlenceli gecenin sonunda varoluş sıkıntısı musallat olur haliyle zira birey henüz bir kaç saat önce kendinden geçmiş, eve dönünceyse kendine gelmiştir..*

iStock.com


insanin yalnizligini parlatip, cila atar aslinda o eglenceli geceler. o yuzden eve donup aynaya baktiginda daha net gorursun kendini.netice de bu sefer etrafinda seni kandiracak kimse de yok. parti bitmis, herkes gitmis. belki de o yuzden insan yattiginda iyi seyler duslemeye calisiyor hep. bari ruyalar guzel olsunda, hayatin siktirboktanligini ortsun biraz diye.

ha es keza tutup kolunda biriyle donunce de eve, oh ne guzel hayat, ah ne bal hayat. tutarsiz g.t seni.

iStock.com