Belediyelerin Tartışmalı Tweetlerine Konu Olan Yunan General: Nikolaos Trikupis

1868-1956 yılları arasında yaşamış olan Yunan general Nikolaos Trikupis, her 9 Eylül'de bazı tartışmalı 'dalga geçme'' tweetlerinin hedefi oluyor. Kimdir bu Nikolaos Trikupis?
Belediyelerin Tartışmalı Tweetlerine Konu Olan Yunan General: Nikolaos Trikupis
Yunan generaller Kayseri, Talas’taki esir kampında.

her 9 eylül’de olduğu gibi trikupis ile dalga geçme şenlikleri başlamış. tamam, yunan küçük asya ordusu işgalci bir ordu da dalga geçilecek kişi kendisi değil; hacianestis adlı strateji fakiri bunaktır. yunan ordusunun yüzme öğrenmesinin müsebbibi hacianesti’nin küçük asya ordusu’nu düzenli geri çekememesi, yunanistan’ın büyük bir özenle savunduğu stratejik noktalara destek göndermemesidir. 

öyle böyle değil, belediyeler bile 9 eylül’ü kutlarken saçma sapan hatalar yapıyorlar:


1) general trikupis, gençliğinde olimpiyatlarda altın madalyası bulunan, şövalye ruhuyla hareket eden bir kurmaydır. bu yüzden esareti oldukça iyi geçmiş, büyük bir özenle korunmuş, hatta bizzat başkomutan mustafa kemal atatürk tarafından atanan korumaları trikupis daralmasın diye kayseri’de av şenlikleri düzenlemiştir. dönemin türkiye’si, yunan ordusunun yenilgisinin trikupis’e ihale edileceğini sezdiğinden ve idam edilmesi riskine binaen, kendisini yunanistan’a iade etmemiş, yıllarca büyük bir özenle misafir etmiştir. (1920’lerde türkiye vizyonuna bak, gel bir de 2020’lere bak!)

General Trikopis, eşi Elena, ikiz kızları Eirini ve Maria ve Yunan esir subaylar. (Kayseri)

2) genelde 9 eylül şenliklerinde kendisiyle dalga geçilirken kullanılan fotoğraf kendisine ait değildir, venizeloscu darbeci albay plastiras’a ait olan fotoğraf, trikupis’in fotoğrafı gibiymiş sunulur.

3) trikupis, her 10 kasım’da, her 29 ekim’de kronik olarak hastalanan türk idarecilerinin aksine selanik’te atatürk’ün evine gelerek, general üniformasıyla cephe selamıyla saygı duruşunda bulunan bir komutan olarak dalga geçilmeyi hak etmemektedir.