Benzersiz Sadakatiyle Bütün İskoçya'nın Kalbinde Yer Etmiş Köpek: Greyfriars Bobby

Skye Teriyer cinsi olan bu sevimli köpeğin, İskoç sahibi John Gray'e duyduğu sadakat duygusu, köpeklerin sahiden de insanların en iyi dostu olduğunun kanıtı. İskoçya'da heykellerini, kupalar üzerinde resimlerini görebileceğiniz bu köpeğin tatlı hikayesine bakalım.
Benzersiz Sadakatiyle Bütün İskoçya'nın Kalbinde Yer Etmiş Köpek: Greyfriars Bobby


john gray, 1855 yılında edinburg’a yerleşir. asıl mesleği olan bahçıvanlıkla ilgili bir iş bulamaz ve gece bekçisi olur. zamanın yönetmeliklerine göre bir bekçi köpeğiyle birlikte dolaşmak zorundadır. o da kendisine bir bekçi köpeği için fazlasıyla ufak tefek olan skye terrier cinsi 1 yaşındaki bobby’yi seçer. 


3 sene boyunca yaz kış her türlü havada edinburg sokaklarında dolaşırlar. 1858 yılında john veremden ölür ve greyfriars kilisesinin bahçesine gömülür. bobby cenaze töreninden sonra mezarın başından ayrılmaz. defalarca kovulmasına rağmen, bir yolunu bulup tekrar mezarın başına gelir. en sonunda pes eden mezarlık bekçisi james brown, masa şeklinde bir taşın altına çuval sererek bobby’ye kalacak yer sağlar. yemek de verir. bobby o günden sonra sahibinin mezarının başından hiç ayrılmaz. sadece her öğlen saat 1’de kaleden atılan top sesini duyduğunda, mezarlıktan çıkıp, sahibinin sağlığında her gün yaptıkları gibi traills coffee house’a öğle yemeğine gider. tabii ki orada da kendisine gereken ilgi gösterilir. bu sadakat 14 yıl sonra 1872’de 16 yaşında ölünceye kadar devam eder. ölümünden sonra, edinburglular anısına bir heykel dikerler. bu heykel edinburg’un sembollerindendir. her turist fotoğrafını çeker; tişörtleri, mugları filan satılır. disney filmini bile çekti.

Bobby'nin mezar taşı

ana fikirler/sorular/yorumlar(yapmazsam çatlarım)

1. iskoçya, efsanelerin turizm alanında çok kullanıldığı sevimli bir ülkedir.(bkz: loch ness canavarı), ayrıca google’da ara "greyfriars bobby"

2. efsanelerde köpekler 16 sene yaşayabilir.

3. efsanelerde 1+3+14=16 eder.

4. ateş olmayan yerden duman çıkmaz. 14 olmasın da 10 yıl olsun ne değişir? insanların bu köpekten ders alması gerekir.

5. bu kadar sadakat iyi bir şey midir?

6. tamam, ilk günler sadakatinden dolayı mezarlıktan ayrılmamış olabilir ama daha sonra yiyecek ve barınak sağlanmış. mezarlıkta yaşayıp, öğle yemeğinde kafeye gitmek hayat tarzı olmuş. sadakatle ne alakası var? bırak 14 seneyi, bir sene sonra mezardan sahibi yerine babası çıksa tanır mıydı acaba?

7. skye terrier’de ne kadar sevimli bir köpekmiş.(http://www.greyfriarsbobby.co.uk/)

Bu içerik de ilginizi çekebilir