Beşiktaşlıların Gönlünde Yarım Kalan Bir Aşk Hikayesi: Les Ferdinand

1988-1989 sezonunun devre arasında İngiltere'nin QPR takımından Beşiktaş'a kiralık olarak transfer olan ve Türkiye'de geçirdiği yarım sezonda iz bırakan Les Ferdinand'ın bu kısa Türkiye macerasına kısa bir bakış.
Beşiktaşlıların Gönlünde Yarım Kalan Bir Aşk Hikayesi: Les Ferdinand

beşiktaşlı taraftarların gönlünde yarım kalan bir aşk hikayesiydi les ferdinand, aynı zamanda inönü stadı çimlerinin tanık olduğu ilk siyahi oyuncu. pişsin diye kiralık olarak geldiği beşiktaş’tan ingiltere’ye döndükten sonra newcastle’ın siyah–beyaz formasıyla yılın futbolcusu seçildi. ancak talihsiz sakatlığı dünya yıldızı olmasını önledi. ferdinand yine de futboldan kopmadı, tottenham’da gollerini atmaya devam ediyor. üstelik ‘sir les’ olarak.

1988–89 sezonuydu, beşiktaş bir önceki sezon ligi g.saray’ın ardından ikinci sırada tamamlamıştı. 1987–88 sezonunda gelen ingiliz hoca beşiktaş’a henüz bir şampiyonluk yaşatamamıştı. 1989 yazında gazetelerin spor sayfasında bir haber belirdi. “beşiktaş, ingiltere 1. lig’i takımlarından queens park rangers’ta forma giyen les ferdinand’ı bir yıllığına kiralamıştı.” siyah–beyazlılar, uzun yıllardan beri ilk kez yugoslav olmayan, üstelik futbolun beşiği ingiltere’den avrupalı bir futbolcu alıyordu. henüz 22 yaşındaydı les ferdinand, keşfedilmeyi bekleyen siyah bir inciydi.

beşiktaş’ın kara bombası ferdinand’ın öyküsü 18 aralık 1966’da londra’nın kenar semtlerinden biri olan ladbroke grove’de dünyaya gelmesiyle başladı. ilk olarak amatör bir kulüp olan hayes’te forma giyen ferdinand, futbolda yetenekli olduğunu kısa zamanda gösterdi. 1987 yılında quens park rangers’a 15 bin sterlin gibi cüzi bir rakamla transfer olan siyahi futbolcu, premier lig’deki ilk maçına 20 nisan 1987’de coventry city karşısında çıktı. ancak takımı henüz çok genç olan futbolcuya ilk 11’de şans vermek niyetinde değildi ve ferdinand’ı önce brentford’a ardından beşiktaş’a kiralık olarak verdi.


22 yaşında beşiktaş’a kiralık olarak gönderilen ferdinand, futbolculuk kariyerindeki ilk büyük çıkışını istanbul’da yapacaktı. beşiktaş’ın efsanevi üçlüsü metin–ali–feyyaz’la beraber inönü stadı'nın çimlerinde boy gösteren ferdinand, 1988–89 sezonunda 24 kez siyah–beyazlı formayı giydi ve 14 gol kaydetti. beşiktaş taraftarı da ilk zamanlar merakla ve tereddütle izlediği ingiliz futbolcuyu ilerleyen haftalarda ayakta alkışlamaya başladı. beşiktaş’ın tarihindeki ilk siyahi futbolcu olan ferdinand’a büyük bir sevgiyle bağlanan taraftarlar, ona türkçe isim de bulmuşlardı; “ferdi”. uzun boyu ve güçlü fiziğiyle rakip kaleleri bunaltan ferdinand, attığı gollerle zor maçların kahramanı oldu. ferdinand’ın golleri o sene siyah–beyazlılara şampiyonluğu olmasa da türkiye kupası’nı getirdi. türkiye kupası finalinin ilk maçında f.bahçe’nin beş oyuncusunu tek tek çalımlayarak, alman kaleci schumacher’e attığı gol öylesine güzeldi ki beşiktaşlı taraftarlarca pankartlara resmedilmişti. beşiktaş taraftarlarının gönlüne taht kuran ferdinand, kira süresi bittiği için 1989/90 sezonunda eski takımı queens park rangers’a geri döndü. siyah–beyazlı taraftarlar için ferdinand artık yarım kalan bir aşk hikayesine dönüşecekti. ferdinand, eğer bir yıl daha beşiktaş’ta kalsaydı futbolculuk hayatında tadamadığı lig şampiyonluğunu 1990’da siyah–beyazlı forma altında yaşayacaktı.

ferdinand, ada’ya geri döndüğü ilk yıl, queens park rangers’da pek bir parlaklık gösteremedi. 1989–90 sezonunda sadece 9 karşılaşmada forma giyebilen siyah inci adeta istanbul’u özlüyordu. ancak ferdinand ilerleyen zamanlarda perfonmansını sürekli artıracak ve queens park rangers’ın değişmez golcüsü olacaktı. 1994–95 sezonunun bitiminde 37 maçın tamamında oynayan ingiliz forvet rakip filelelere 24 gol bıraktı. ve ferdinand’ın bu yükselen temposu newcastle united’ın teknik dirketörü kevin keegan’ın da gözünden kaçmadı. keegan’ın isteğiyle newcastle, 1995–96 sezonunda 6 milyon sterline ferdinand’ı renklerine bağladı. newcastle da, beşiktaş gibi siyah beyaz renklere sahipti ve ferdinand kariyerindeki en büyük patlamasını o yıl yaparak zirveye çıkacaktı. golleriyle newcastle taraftarlarını da büyüleyen ferdinand’a artık seyirciler tarafından “sir les” ünvanı verilecekti.


1996’da ingiltere futbolcular birliği tarafından yılın futbolcusu seçilen siyahi yıldız, ne var ki 1997’de ciddi bir biçimde sakatlandı. bu sakatlık ferdinand’ı en iyi zamanında vurmuş, yıldız futbolcuyu adeta bitirmişti. keegan’ın da kovulması ferdinand’ı newcastle’da daha bir yalnızlığa itti. yeni teknik direktör kenny daglish’le yıldızı barışmayan ferdinand, 1997–98 sezonunda şu anki formasını giydiği tottenham hotspur’a satıldı. ne varki ferdinand hiçbir zaman eski formunu yakalayamadı. 1999–2000 sezonunda tekrar bir sakatlık yaşayan sir les, buna rağmen yılmadı ve azmiyle tekrar yeşil sahalara döndü. ferdinand, bu sezon 18 maçta forma giydi ve 7 gol attı. ferdinand’ın takımı tottenham hotspur, ingiltere süper ligi’nde şu an 31 puanla 8. sırada yer alıyor. ferdinand, takım oyuncusuydu insan olarak çok iyi biriydi, takıma çabuk uyum sağlamıştı. bize geldiğinde çok gençti. les ferdinand bir takım oyuncusuydu ve verilen görevi en iyi şekilde yapıyordu. hiçbir maçında performansı düşmezdi. gordon’un tüm sözlerini dikkatle dinlerdi. o zamanki yönetim ferdinand’ı geri almak için çok uğraştı ama olmadı. feyyaz uçar (beşiktaşlı eski futbolcu) sakatlığı büyük talihsizlikti ferdinand, ingiltere’den türkiye’ye pişsin diye gönderildi. bir sene oynadıktan sonra da geri aldılar. newcastle’a gittiği zaman gerçek bir star oldu. arkasından ciddi sakatlıklar geçirdi. bu onun için büyük bir talihsizlikti. sonra ingiltere’ye kaliteli yabancılar gelmeye başladı. ferdinand; owen, beckham ve cole gibi yükselen yıldızların yanında sönük kaldı.

Beşiktaş'ın 1959 Öncesinde Kazandığı İki Şampiyonluk Neden Sayıldı?