Beta Versiyonunu Kullananların Anlatımıyla: iOS 13 ile Gelen Yenilikler

iOS 13, 19 Eylül itibarıyla tüm Apple kullanıcıları için indirilebilir hale gelecek. Bir süredir de Beta versiyonu kullanılır durumda. Beta'sını kullanan bazı Ekşi Sözlük yazarları da iOS 13'ü anlatmışlar.
Beta Versiyonunu Kullananların Anlatımıyla: iOS 13 ile Gelen Yenilikler

yeni gelen özellikler:

- app store uygulamaları %50 daha az yer kaplayacak. güncellemeler %60 daha az boyutlu olacak.

- koyu tema yerleşik tüm uygulamalarla uyumlu şekilde geliyor. gayet güzel görünüyor.

- fotoğraf ve video edit yapmak için detaylı özellikler eklenmiş. videonun ışığını ayarlamak, yönünü değiştirmek gibi şeyler.

- konum paylaşma, wifi ve bluetooth için özel gizlilik önlemleri yapılmış. uygulamaların bu bilgilerinizi alıp paylaşmasına izin vermeyecek apple.

- apple ile giriş yap özelliği geldi. sitelere facebook ve google ile girip tüm bilgileri paylaşmaktan kurtulacağız. girerken maili gizleyebilme özelliği de eklenmiş.

- imessage ile mesajlaşırken profil fotoğrafı oluşturup kimlerle paylaşacağınızı seçebileceksiniz. animoji de yapabiliyorsunuz avatarı.

- apple haritalar güncellenmiş. ülkemizde yine çok değişim olmayacaktır o yüzden önemsiz bir yenilik.

ios 13 ile gelen optimize şarj özelliğiyle cihaz, siz uykuya dalıp telefonunuzu şarja taktığınızda, sadece %80'e kadar şarj oluyor. son %20 ise uyanmadan kısa bir süre önce tahsil edilecek; böylece uyandığınız dakika %100 olmuş olacak. böylece lityum pilin teknolojisine ayak uydurulmuş olunuyor...

sitesinde böyle yazıyor:”optimize edilmiş pil şarjı yeni bir seçenek, iphone'unuzun tam olarak şarj edilme süresini azaltarak pilin yaşlanma hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. iphone, günlük şarj etme rutininizden öğrenir, böylece kullanmanız gerekene kadar% 80'in üzerinde şarj işlemini bitirmeyi bekleyebilir.”

iOS 13 için eleştiriler de yok değil

siri geliştirilmiş mi? hayır. güya siri kestirmeleri diye bir şey gelmiş ama şuanki yapabildiklerinden fazlasını yapamıyor. allayıp pullamışlar o kadar.

aylardır şahsen dalga geçip küçümsediğim google asistan ve microsoft cortana bile güncelleme üstüne güncelleme alarak gelişiyor. siri’yi geçmeleri an meselesi.

apple maps kişiselleştirme konusunda google maps’le yarışabilecek düzeyde mi? hayır. bi tek panoramik görünüm gelmiş. wow ne kadar büyük bir yenilik.

iki çift airpods’u tek bir iphone ile eşleştirme ve ortak müzik dinleme özelliği gelmiş. allah için güzel bir şey bu. android’lerde var mı bilemiyorum.

apple calendar hâlâ çok kötü gibi bir gün/hafta/ay görünümüne sahip. haftalık görünüm zaten yok gibi bir şey. macos’ta bu app ne kadar muhteşemse ios’ta o kadar berbat. kesinlikle işlevsel değil. kaydettiğim bir etkinliği bulmak için ekstra çaba harcıyorum. apple takvimi mobilde microsoft outlook calendar’ın fersah fersah gerisinde.

apple notes, hâlâ aşırı basit. bildiğin ilkel bir not tutma uygulaması. evernote veya microsoft onenote sunduğu özellikler ile çığır açmışken apple not uygulamasının bu kadar ilkel kalabilmesini anlamıyorum.

fotoğraflar uygulamasının temasında yenilikler yapmışlar, bu kadar. fazlası yok. her zamanki gibi icloud dışındaki bulut depolama sistemleri fotoğraflarda desteklenmiyor. yani ben onedrive veya google drive veya dropbox’taki fotoğraflarımı hâlâ daha iphone’nun yerleşik fotoğraflar app’inde açamıyorum.

konumu açmak veya kapatmak için hâlâ ebesinin nikâhındaki ayarlar menüsüne erişmek gerekiyor. bi koyamadılar şunu denetim merkezine.

kısacası basit basit şeylerin “yenilik, brand new features” olarak sunulduğu işletim sistemidir. bile bile teknolojik gelişmeleri yavaşlatıyorlar, daha geç sunuyorlar artık. gerçekten saçmalık.

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

Steve Jobs Hakkında Neden Sürekli Olarak "Pisliğin Teki" Diye Bahsediliyor?