Better Call Saul Hakkında Pek Bilinmeyen İlginç Yapım Notları

Breaking Bad'in öncesindeki zaman diliminde avukat Saul Goodman'ın (Jimmy McGill) maceralarını anlatan diziye dair kısa kısa, güzel bilgiler.

1- jimmy'nin "geçici" ofisinin bulunduğu salon, onun (saul goodman olarak) breaking bad'de (2008) kara para aklama için jesse pinkman'a satmayı teklif ettiği salondur.


2- dizi, breaking bad'in başlamasından altı yıl önce (2008) ve saul'un ilk görünümünden yedi yıl önce, 2002'de geçiyor.

3- vince gilligan, bu diziyi yaratma zevkinin, zihnini breaking bad'den önce veya sonra geçen diğer yan ürünlere veya şovlara açtığını söyledi.

4- vince gilligan, bu dizinin zaman çizelgesi sonunda breaking bad zaman çizelgesine gireceği için altı sezonu geçmeyeceğini söyledi. gilligan bir röportajda, "tanıtılması gereken belirli karakterler ve olması gereken belirli olaylara sahibiz, ancak yazarlar, ayrılan süre içinde oraya nasıl ulaşacağımızı geliştirme özgürlüğüne sahipler" dedi.

5- saul goodman, kulağa yahudi geldiği ve "her şey yolunda, adamım (it's all good, man)" gibi duyulduğu için seçilmiş bir takma addır.


6- better call saul, amc'deki pilot bölümü için toplamda 6,9 milyon izleyici ile kablo tv tarihinin en yüksek reytingini aldı. diğer amc dizisi fear the walking dead (2015), ilk bölümünde 10,1 milyon izleyiciyle bu rekoru aştı.

7- jimmy mcgill'den (bob odenkirk) breaking bad'de (2008) bahsedilmiştir. saul goodman, gerçek adının mcgill olduğunu daha önceki dizide ifade etmiştir.

8- amc, pilot bölüm yayınlanmadan 7 aydan fazla bir süre önce, haziran 2014'te diziyi ikinci sezon için yeniledi.

9- 1. sezondaki tüm bölüm başlıkları better call saul: alpine shepherd boy (2015) hariç "o" harfiyle bitiyor. başlangıçta "jello" olarak adlandırılmıştı, ancak bu ticari markalı adı kullanmalarına izin verilmedi.

10- kettlemans'ı oynayan jeremy shamos ve julie ann emery'ye doğaçlama yapma özgürlüğü verildi çünkü yapımcılar dinamiklerini çok sevdiler.

11- jimmy'nin (bob odenkirk) ofisini tuttuğu ve daha sonra jesse pinkman'a satış yapmaya çalıştığı tırnak salonu, juan tabo'da, gale boetticher'in (david costabile) dairesiyle aynı sokakta yer almaktadır. juan tabo ve osuna'nın köşesi, aynı zamanda, saul'un "adamının" sizi yeni bir kimlik için alabileceği yerdi.


12- breaking bad (2008) 35 mm filmle çekilirken, better call saul 4k dijital olarak çekildi.

13- aaron paul, olası bir konuk oyunculuk için yönetmen vince gilligan ile "ciddi görüşmeler" yaptığını açıkladı, ancak daha sonra the huffington post'a bunun olmayacağını söyledi.

14- bob odenkirk ve julie ann emery daha önce fargo'da (2014) rol aldı.

16- bu şovun adı, saul goodman'ın (bob odenkirk) şovda ilk kez yer aldığı breaking bad: better call saul (2009) (aynı zamanda tv reklamlarının sloganı) başlığından alıyor.

17- bu sezon dizinin son sezonu olacak.

dizi hakkında imdb trivia bilgilerine yer verdiğim videom kanalımda

destekleriniz için teşekkür ederim.