Beyaz Ten Rengi Nasıl Yaygınlaştı?

İnsanoğlu, yolculuğuna Afrika'dan ve koyu ten rengi ile başladığına göre nasıl oldu da beyaz cilt yaygınlaşabildi?
Beyaz Ten Rengi Nasıl Yaygınlaştı?
iStock

beyaz insanın, tarım devrimi sonrasında avrupa'da dominant hale gelmesinin önemli bir sebebi körfez akıntısıdır (gulf stream).

beyaz insan dünya için nispeten yeni bir fenomendir. insanların koyu deri renklerini kaybetmesine ayrı ayrı 3 gen mutasyonun ve farklı göçlerle bu mutasyonlara sahip insanların karışmasının yol açtığı düşünülüyor. ilk beyaz insanların yer yüzünde 8000 yıl önce karadeniz'in kuzeyinde görülmeye başladığı düşünülüyor. açık renk, güneş ışınlarının daha iyi kullanımı ve d vitamininin daha yüksek oranlarda sentezlenmesi için ideal ancak tek başına koyu renk üzerinde dominant değil.

Dünya ten rengi haritası.

tarım toplumlarının oluşmasıyla birlikte d vitamini problem olmaya başlıyor. avcı topluluklar avladıkları hayvanların etlerinden daha fazla d vitamini alabiliyor ancak tarım yapanlar bitkilerden yeterli miktarda d vitamini alamıyor. bununla birlikte tarım yiyecek fazlası sağladığı için tarım toplumları avcı toplumlardan daha fazla gelişebiliyor. avrupa'ya bakarsak normal şartlarda sibirya, soğuk ve tarıma çok elverişli olmayan bir bölge olması gerekirken körfez akıntısı sayesinde tarıma elverişli bir yer haline geliyor ancak koyu renkli insanların d vitamini ihtiyacını karşılayacak kadar güneş almıyor. yani burada tarım yapan insanlar d vitamini problemi yaşıyorlar.

Avrupa'da insan pigmentasyonunun kısa tarihi.

bunlardan mutasyona uğrayarak açık renk deriye sahip olanlar ise güneş ışınlarından daha fazla yararlanabildikleri için d vitamini sıkıntısı çekmiyorlar. bir diğer etken ise bir başka mutasyon olan süt şekerinin (laktoz) sindirilebilmesini sağlayan bir diğer mutasyon. böylece tarım yapan ve süt içebilen beyaz insanlar sütten de d vitamini alabiliyorlar. tarım toplumları yiyecek fazlası nedeniyle daha hızlı ürediği için sadece avcılık yaparak hayatta kalabilen diğer toplulukları yok ediyor. avrupa, özellikle kuzeyi, 8000 yıl içerisinde sadece beyazların yaşadığı bir bölge haline geliyor.

kaynak, kaynak 2