Beyin Hücrelerine Zarar Veren Tehlikeli Sentetik Uyuşturucu Bonzai Nedir?

Halk arasındaki adıyla bonzai, bilimsel adıyla sentetik kannabinoid tam olarak nedir? Etkileri nelerdir? Nasıl üretilir? Türkiye'de özellikle 16-25 yaş arasında maalesef popüler bir uyuşturucu olan bonzaiye karşı bilinçlenmek şart.
Beyin Hücrelerine Zarar Veren Tehlikeli Sentetik Uyuşturucu Bonzai Nedir?

hint keneviri içerisinde bulunan ve bu bitkiye kafa yapma etkisini kazandıran cannabinoid isimli maddenin kimyasal yollarla elde edilerek yavşan otu, adaçayı vs. bitkilere emdirilmesi sonucu elde edilen uyuşturucu maddedir bonzai. 

bu nedenle bonzai ismi yalnızca halk arasındaki ismidir, literatürde sentetik kannabinoid diye geçer. kannabinoidin hap şekline getirilmek yerine bitkilere emdirilmesinin temel nedeni; bu maddenin esrar gibi doğal yollarla elde edildiği veya esrarın bir türü olduğu mitini yaygınlaştırarak gençlerin çekinmeden kullanmalarını sağlamaktır. 2011 yılından bu yana türkiye'ye giren bir bitkinin bu kadar fazla yaygınlaşmasının anahtarı da bu olsa gerek.

bonzai, renk itibarıyla esrarın biraz daha soluk yeşilidir, kokusu esrar gibi değildir; onun gibi bulunduğu ortama sinen ağır bir kokusu yoktur ancak yine de kendine has bir kokudur bu. kullanım şekli esrar gibi sigara yaparak solumak şeklindedir, ancak normal dozu esrara oranla çok daha düşüktür. ilk nefesten sonra saniyeler içinde transa geçirir. kullanıcılarda ölüm tribi denilen öldüğünü zannetme, ruhun bedenden çıkması sanrısı sıklıkla görülür.


bonzai, içilmesini takip eden ilk günde kişide şiddetli baş ağrısı ve yorgunluk hissettirir. çocuğunuzdan şüpheleniyorsanız ondan habersiz şekilde bu belirtileri gözlemleyin. ceplerinde katlanmış küçük gazete kağıtları olup olmadığına bakın. bonzai genellikle katlanmış küçük kağıtlar arasına konmuş şekilde satılıyor ve buna bir "beste" deniyor. kullanım anındaki etkileri gözlemleyemezsiniz zira asla sizin yanınızda kullanmayacaktır; genellikle sokak araları, okul köşeleri, metruk binalar civarı kullanılır. tespit etmeniz halinde yapacağınız yaptırım size kalmış, narkotik şube polislerinin bire bir mülakatlarda çok caydırıcı ve korkutucu olduğuna şahit oldum ancak şunu bilin ki türkiye'de bonzai kullanıcılarının %95'i 16-25 yaş grubu gençler ve bu gençlerin çoğu için en büyük yaptırım ebeveynin bunu öğrenmesi.

son olarak, türkiye'de bu maddenin jameika veya bonz gibi isimlerle de anıldığı bilgisini verelim.