Beyinleri Tokatlayan Komedyen George Carlin'den Hayat Sorgulatan Alıntılar

2008 yılında hayatını kaybeden İrlanda asıllı Amerikalı komedyen George Carlin, bu dünyadan geçen efsane insanlardan biriydi.

"ortalama bir insanın ne kadar aptal olduğunu düşünün, şimdi de insanların yarısının bundan da aptal olduğunu düşünün" 

"dikkat ettiyseniz, trafikte sizden hızlı giden herkes manyak, yavaş giden herkes ise uyuzdur."

"eğer hepimiz bir yıldızın merkezinden geldiysek, her birimizin atomları da o yıldızın merkezinden gelmiş demektir... o halde hepimiz aynı şeyiz. bir kola makinası veya bir izmarit de, o yıldızın atomlarından yapılmıştır. hepsi de sizin ve benim gibi binlerce kez dönüşüme uğramıştır. bu yüzden, o dışarıdaki şey benim. peki o zaman bunda korkulacak ne var? aradığımız teselli nedir? hiçbir şey...korkacak bir şey yok çünkü, her şey biziz."

"bu ülkede duyduğumuz tek şey sahip olduğumuz farklar. bütün medyanın ve tüm politikacıların sürekli bahsettikleri şey bu. bizi birbirimizden ayıran, birbirimizden farklı kılan şeylerden bahsediyorlar.

egemen sınıf işlerini her toplumda bu şekilde yürütür. kendi sınıflarından olmayan insanları bölerler. orta ve alt gelir grubunun sürekli birbirleriyle kavga etmesini sağlarlar ki onlar, yani zengin sınıf, ülkedeki tüm parayı yönetebilsin. çok basit bir mantığı olmakla birlikte, çok etkili bir yöntem.

görüyorsunuz, farklı olan ne varsa, ondan bahsediyorlar: ırk, din, etnik ve milli köken, meslekler, gelir, eğitim, sosyal statü, cinsel tercihler, bizim üzerinde ihtilafa düşüp kavgaya tutuşacağımız her ne varsa ondan konuşuyorlar ki onlar o arada bankaya gitmeyi sürdürebilsin...

ben bu ülkedeki ekonomik ve sosyal sınıfları nasıl tanımlıyorum biliyor musunuz? üst sınıf tüm parayı kendine saklar, hiç vergi ödemez. orta sınıf tüm vergiyi öder, tüm işi yapar. fakirlerse sadece orta sınıfı korkutmak için vardır. orta sınıfın işe devamını sağlamak için..."

"cezaevlerinde size ölümcül dozu vermeden önce kolunuzu alkolle temizlerler. sizin bir hastalık kapmanızı istemezler."

"unutun politikacıları... onlar oraya sadece seçme özgürlüğünüz olduğu fikrine kapılın diye konuldular... öyle bir özgürlüğünüz yok!.. seçeneğiniz yok!..

sahipleriniz var!.. size sahipler!.. her şeye sahipler!.. bütün önemli topraklara sahipler!.. şirketlere sahipler ve onları yönetiyorlar!..

belediyeleri, valilikleri, kongreyi ve senatoyu uzun süre önce bedelini ödeyip satın aldılar!.. hakimleri kıç ceplerinde taşırlar, ve bütün büyük medya şirketlerine de sahipler ki, böylelikle duyduğunuz bütün haber ve bilgileri kontrol edebilirler!..

sizi taşaklarınızdan tutuyorlar!.. istediklerini almak için, lobi çalışmalarına her yıl milyarlarca dolar harcıyorlar!..

gerçi biz ne istediklerini biliyoruz: kendileri için hep daha fazlası ve kalan herkes için hep daha azı!..

ama ben size ne istemediklerini söyleyeyim: eleştirel düşünce yeteneğine sahip vatandaş istemezler!.. olup bitenden haberdar, iyi eğitimli insanlar istemezler!.. bununla ilgilenmiyorlar!.. onların işine gelmez!.. ilgi alanlarının dışında bu!.. masanın etrafında oturup, kendilerini 30 yıl önce dışarı atmış bir sistem tarafından iyice sikildiklerini kavrayacak kadar akıllı insanlar istemezler!..

ne istediklerini biliyor musunuz?

itaatkar işçiler istiyorlar!.. düşük maaş, uzun çalışma saatleri ve azaltılmış olanaklarla, en fazla makineleri çalıştırıp, kağıt işlerini yapacak kadar akıllı ve en az bütün bu boktan işleri pasifçe kabul edecek kadar aptal insanlar istiyorlar!.. karşılığını aldığınız anda sıfır olan fazla mesailerinizden sonra, şimdi de sosyal güvenlik paranız için geliyorlar!.. emeklilik ikramiyenizi istiyorlar.. o parayı geri istiyorlar ki wall street'teki canı dostlarına versinler!..

ve biliyorsunuz ki alacaklar!.. eninde sonunda!.. hepsini!.. çünkü sıktığımın her şeyine sahipler!.. bu büyük bir kulüp!.. siz ve ben içinde değiliz!.. bütün gün neye inanacağınızı söylerken kafanıza vuran kulüp bu!.. medyaları kafanıza vura vura neye inanacağınızı, ne düşüneceğinizi ve ne satın alacağınızı söylüyor!..

masa oynatılmış dostlarım ve oyun hileli!.. kimse farkında değil, kimsenin umrunda değil!.. iyi, dürüst, çalışkan, beyaz yakalı, mavi yakalı, namuslu insanlar; kendilerini hiç sıklemeyen bu zengin sık emicileri seçmeye devam ediyor!..

sizi sıklerine takmıyorlar!.. sizi sıklemiyorlar!.. sizi umursamıyorlar!..

hiçbir şekilde!.. hiçbir şekilde!.. hiç bir şekilde!.."

"kadınlar ve erkekler hakkında bilmeniz gereken her şey: kadınlar delidir, erkekler aptal.
ve kadınların deli olmasının sebebi erkeklerin aptal olması."

"neden kürtaja karşı olan insanların çoğu normalde çakmak istemeyeceğiniz türden insanlardır? bu muhafazakarlar da az değiller. değil mi? hep doğmamışın peşindeler. doğmamış için her şeyi yaparlar. ancak bir kere doğdun mu adını bile anmazlar. doğum öncesi muhafazakarları döllenmeden 9. aya kadar fetüsle kafayı bozmuşlardır. doğumdan sonrasını bilmek bile istemezler. hatta duymak bile istemezler. ne yeni doğan bakımı, ne günlük bakım, ne okul yemeği ne yemek kuponları, ne refah ne hiçbir şey. eğer doğum öncesiysen iyisin, eğer okul öncesiysen boku yedin. muhafazakarların umurunda bile olmazsın; ta ki askerlik çağına gelene dek. işte o zaman yine iyisin.

aradıkları şey tam da sensin. muhafazakarlar yaşayan bebekler ister, ki onları ölü askerlere çevirebilsinler. kürtaj karşıtlığı. bu insanlar kürtaj karşıtı falan değiller doktorları öldürüyorlar.. ne biçim kürtaj karşıtlığı bu ? bir fetüsü kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar büyüyüp doktor olur ve onu öldürürler. bunlar kürtaj karşıtı değiller. ne olduklarını biliyor musunuz ? kadın karşıtılar. bu kadar basit. kadın karşıtı... onlardan hoşlanmıyorlar. kadınlardan hoşlanmıyorlar. inandıkları şey, kadının birincil rolünün devlet için damızlık işlevini yerine getirmesi olduğu. kürtaj karşıtlığı.

bu beyaz kürtaj karşıtı kadınların rahimlerine siyahi fetüslerin nakledilmesi için gönüllü olduklarına pek rastlamazsınız değil mi? hayır. sürüyle uyuştucu bağımlılarının çocuklarını evlat edindiklerine de denk gelmezsiniz*hayır. bu ancak isa'nın yapabileceği bir şey. tabii yine görmezsiniz, görmezsiniz bu kürtaj karşıtı tiplerin kendilerini gaz yağına batırıp ateşe verdiklerini. bilirsiniz, vicdanen kendilerini dine adamış güney vietnamlı insanlar nasıl hayvani bir gösteri yapılacağını biliyorlar değil mi* nasıl taşaklı protesto yapılır biliyorlar. kendini ateşe vermek! haydi bakalım ahlak haçlıları biraz duman görelim içinizdeki ateşi karşılayacak türden. aklımda bir soru daha var; nasıl oluyor da konu bizken kürtaj deniyor ancak konu bir tavuksa, omlet deniyor ? ne! birden bire tavuklardan çok daha iyi mi olduk? bu ne zaman oldu da tavukları iyilik sıralamasında geçtik? bana tavuklardan daha iyi olduğumuza dair altı neden sayın. gördünüz mü, kimse sayamıyor. neden biliyor musunuz? çünkü tavuklar iyi insanlardır. tavukları uyuşturucu çeteleriyle takılırken görmezsiniz değil mi? bir tavuğun herifin tekini sandalyeye bağlayıp elektrik verdiğini görmezsiniz değil mi? en son ne zaman bir tavuğun eve gelip dişisinin ağzını burnunu kırdığını duydunuz? duymazsınız çünkü tavuklar iyi insanlardır."