Beyninde Görmeyi Sağlayan Bölümü Olmadan Görebilen Mucize Bebek

Almanya’da bir bebeğin doğuştan beyin sağ lobu yok. Görme yetimizin olabilmesi için de sağ ve sol beynimizin de bulunması gerekiyor. Ancak bebeğin iki gözü de görebiliyor ve böyle bir olay Dünyada da tek.

10 yaşındaki bir alman kızcağızın doğuştan beyin sağ lobu yoktur. sadece sol lob ( sağ olmadığına göre sol kalıyor elbette) demek sadece tek gözün görmesi demektir. çünkü gözden gelen bilgiler çaprazlama olarak diğer loba iletilir, orada işlem görür ve orada depolanır. bu sebeple kızcağızın sadece sağ gözüyle görmesi beklenmektedir ancak kız her iki gözüyle de gayet rahat görmektedir.

dBeynin MR görüntüsü. Beyindeki travma noktası

KKaynak: phys.org

 Beynin sol loba bağlandığını gösteren MR görüntüsü

Kaynak: phys.org

peki bu nasıl oluyor? isviçreli bilimadamları ve norveçli balıkçılar kızın beyninde tarama yaparlar ve "plastiklik" adı verilen bir olguya rastlarlar. yani kızın sol gözünden gelen sinirler bir şekilde sol loba bağlanmıştır. yani sol lob her iki gözden gelen bilgileri tek başına işlemektedir. ve işte beynin olaya sihirli değnekle dokunduğu nokta burası, iki farklı gözden gelen sinyallerin karışıklığa sebep olmaması için sol lob beyin zarında görsel veriyi işleyecek bölgeler oluşturur beyin. millette ne beyinler var arkadaş.

Kaynak: http://phys.org/news167324813.html