Beyninin Yüzde 90'ı Olmadan Yaşayabilen Fransız

Yaşadığı bir rahatsızlık sonucu ilerleyen yıllarda beyninin %90'ını kaybeden adamın IQ seviyesi 75 ve zihinsel bir engeli de yok. Nöronlarının %90'ını kaybeden adamın beyninin geri kalanı sıvı dolu. Hayatına normal şekilde devam edebilmesi ise bilim insanlarını sebebini araştırmaya itiyor.

fransa'da beyninin %90'ı olmadan yaşayan bir adam hayatına sorunsuzca devam ediyor. geçirdiği bir rahatsızlığın ardından beyninin %90'ını kaybeden adamın ıq'su 75 ve devlet memurluğu görevini sorunsuzca sürdürüyor.

bence acilen türkiye'de araştırması yapılıp beyinsizler tespit edilmeli zira bizde bu vakaların sıklığını gören dünya bilimi yeni bir rönesansa geçebilir.

(bkz: hidrosefali) halk arasında beyinde su toplanması olarak da bilinir. çocuklukta gelişen hidrosefaliye adapte olmuş bir beyne sahip adamdır. ani gelişen hidrosefaliye beyin adapte olamaz ve herniasyon dediğimiz durum gerçekleşir.

beyin sapı yani beynin solunum merkezi gibi hayati bölgelerini içeren kısım basınç etkisiyle omuriliğe doğru kayar ve sıkışır. sonucu ani koma ve dakikalar içinde müdahale edilmezse ölümdür. kronik hidrosefalinin klinik triadında idrar inkontinansı(idrar kaçırma), unutkanlık, yürürken denge problemleri görülür. hasta, masabaşı çok fazla sorumluluğu olmayan bi işte çalışabilir. ülkemizde olsa bunun 10da 1i bir rahatsızlıkla sağlık kuruluna başvurup ya malulen emekli olur ya da bakım parası falan bağlatır. hangi parti muhabbetine diğer arkadaşlar değinmiştir. esen kalın.

banagoresutonlaragorecukelata isimli yazar konunun bilimsel açıklamasını yapmış.

(bkz: hidrosefali)

(bkz: hidranensefali)

beyinsiz yaşanabilir mi diye merak edenler için ise bir bilgide ben vereyim ;

(bkz: anensefali)

ya da
(bkz: anencephaly)

anensefali nadir görülen ciddi bir doğum anomalsidir. yenidoğanın kafatası ve beyin gelişimi yetersizdir. anensefali, döllenmeden sonraki 23-26'ıncı günler arasında nöral tüpün başka yakın kısmındaki kapanma bozukluğu sonucu ortaya çıkan ve beyin, kafatası ve kafatası derisinin büyük bir kısmının yokluğu olarak tanımlanabilir.

beyni olmadan doğan çocuklar en fazla 3 3 gün yaşamalarına ya da ölü doğmalarına rağmen,
abd'nin colorado eyaletinin pueblo kentinde beyni olmadan doğan nickolas coke isimli çocuk herhangi bir makinaya bağlı kalmaksızın 3 yıl yaşamıştır....

bilim dünyası "beyinsiz" insanın şaşkınlığını yaşıyormuş. aslında şaşılacak bir durum yok, bizim ülkede böyle yaşayan milyonlarca insan var.

denizanasının herhangi bir beyin yapısına sahip olmadan 650 milyon yıldır türünü devam ettiriyor olması, gerek dünyada gerek ülkemizde pek çok insan için umut ışığı.