Bilal Göregen'in Hiç de Küçümsenmeyecek Seviyede Olan Müzik Yeteneği

Yaptığı eğlenceli müzik videolarıyla YouTube'un en popüler isimlerinden biri haline gelen Bilal Göregen'e hakkını teslim eden bir yazı.
Bilal Göregen'in Hiç de Küçümsenmeyecek Seviyede Olan Müzik Yeteneği

bilal göregen'in azımsanmayacak seviyede bir müzik yeteneği vardır. buna üç tane kanıt sunacağım.

1. pitch accuracy (perde doğruluğu) ve mutlak kulak

şimdi bildiğiniz bir şarkıyı düşünün ve sesli olarak mırıldanın. sonra şarkının orijinalini açın. mırıldandığınız melodi doğru bile olsa orijinal melodi ile farklı tondan söylediğinizi fark edeceksiniz. yani seslerin birbiri arasındaki ilişki doğru ama uzaydaki yerleri farklı olacak. bunu doğru yerden yapabilmek için çoğu müzisyen referans bir sese ihtiyaç duyar. bunu enstrümanlar sağlar. bilal göregen'in enstrümanı darbuka ve nota veremiyor. sadece kulaktan giriyor şarkıya ve tam doğru yerden girebiliyor. bu zor ve önemli bir seviyedir.


2. tonal tutarlılık

enstrüman rehberliği olmayan şarkı söyleme performanslarında belli bir süreden sonra genelde şarkının tonu aşağıya doğru küçük küçük inme eğiliminde olur. la ile başladığınız şarkı sonlara doğru sol diyeze doğru kaymaya başlar. bilal göregen'de bu olmuyor. zaten baştan hedefi tam tutturduğu noktadaydı, oradan düşmeden, uzun süre referanssız kalabiliyor.


3. tempo tutarlılığı

bir önceki maddedekine benzer şekilde, bir performans (eğer dışarıdan metronom gibi bir rehber yoksa) zamanla hızlanma veya yavaşlama eğilimine girer. şarkıya 100 bpm (beat per minute) ile başlar, beş dakika sonra 95 bpm ile bitirirsiniz. bilal göregen'de bu olmuyor, gayet tutarlı ve sabit bir şekilde dakikalarca devam edebiliyor.


evet, belki entelektüel birisi olmayabilir, müzikal tarzı küçük bir alana sıkışmış olabilir. bunlar yeteneğini görmemize engel olmamalı. ayrıca unutmayın ki entelektüel olarak kendisini geliştirecek bir sosyal ortamı olmadığı gibi herkes kadar okuma yapabilecek durumu da bulunmuyor.


bir de, kendisi için ekşi sözlük'te 'kapitalizm kullanıp atacak' denmiş. kapitalizm, acun sayesinde 10 sene önce kullanıp attı zaten. kendisi küllerinden yeniden doğdu ve yine kapitalizm sayesinde emin olun 1 milyon aboneli youtube kanalı ile şu anda çoğunuzdan fazla para kazanıyor.