Bildiğiniz Ülkelerle İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz Enteresan Gerçekler

Tuvalu'nun deniz seviyesi yükselince ilk sular altında kalacak ülkelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya Moğolistan'ın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu? Bunlar ve daha fazlası için buyrun.

1. kanada'da 3 milyondan fazla irili ufaklı göl vardır

dünyadaki göllerin yüzde 60'ından fazlası kanada'dadır, bunun nedeni ülkeye hakim olan düzensiz drenaj sistemidir. bazı bölgelerde her 100 km² 'de 30 kadar göl vardır.

2. endonezya'da toplamda 17.500'den fazla ada vardır

endonezya, toplam kıyı şeridi 81.350 km olan 17.500'den fazla adadan oluşur. bunların yaklaşık 6.000'inde yerleşim vardır. en büyük adalar java, sumatra, borneo, sulawesi, bali, lombok ve flores'dir. endonezya dünyadaki mercan resiflerinin yüzde 10-15'ini barındırır.

3. çöl ülkesi: libya

libya'nın %99'u çöldür. libya'nın çoğunu kaplayan libya çölü, dünyadaki en kurak yerlerden biridir. bazı yerlerde onlarca yıl yağmursuz geçebilir ve hatta yaylalarda bile 5-10 yılda bir yağış nadiren olur.

4. en düşük nüfus yoğunluğuna sahip ülke moğolistan'dır

cengiz han'ın ülkesinde nüfus yoğunluğu kilometrekare başına yaklaşık 2 kişidir. moğolistan'ın 3,2 milyonluk nüfusu yaklaşık 1.560.000 km² karelik bir alanı işgal eder. moğolistan'ın uçsuz bucaksız çöllerinde ve steplerinde at nüfusu insan nüfusundan fazladır.

5. deniz seviyesinin altında yaşayanların ülkesi: hollanda

bugün hollanda'nın yaklaşık yüzde 27'si aslında deniz seviyesinin altında. bu bölge, 15,8 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 60'ından fazlasına ev sahipliği yapıyor. yüzölçümü yaklaşık olarak abd eyaletlerinden connecticut ve massachusetts'in toplamı kadar olan hollanda'nın ortalama yüksekliği yaklaşık 11 metredir. hollanda, batı avrupa'nın en düşük noktası olduğunu iddia ediyor. sanırım bu konuda lemmefjord (danimarka) ile bir iddialaşmaları mevcut.

6. en az turist ziyareti alan ülkelerden biri: tuvalu

tuvalu dünyanın dördüncü en küçük ülkesi. yüzölçümü 26 km² olan tuvalu, avustralya ve hawaii'nin ortasında yer alıyor ve küresel ısınma deniz seviyesini yeterince yükselttiğinde dalgaların altında kaybolan ilk ülke olması bekleniyor. zira ülkenin başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yukarıda. ayrıca ulaşmak çok zor; fiji'den düzensiz, pahalı uçuşlar buraya ulaşmak için kullanılabilecek ender yollardan biri. tuvalu'ya yılda toplam yaklaşık 1100 turist geliyor.

7. filipinler'in çikolata tepeleri

çikolata tepeleri, filipinler, bohol'da alışılmadık bir jeolojik oluşumdur. yapılan son araştırmaya göre, 50 kilometrekareden fazla bir alana yayılmış 1.776 tepe var. kurak mevsimde kahverengiye dönen yeşil çimlerle kaplı olmasından dolayı bu ismi almıştır. bunlar