Bilim Alanında Çığır Açan Başarısının Aksine Korkunç Bir Hayatı Olan Fizikçi: Hugh Everett

Kuantum mekaniğinin çoklu evrenler yorumunu ortaya atan, nükleer savaşın doğuracağı sonuçlarla ilgilenen bu büyük bilim insanı Hugh Everett, bilim konusundaki başarısıyla uzaktan yakından alakası olmayan korkunç bir özel hayata ve aile ilişkilerine sahipmiş.
Bilim Alanında Çığır Açan Başarısının Aksine Korkunç Bir Hayatı Olan Fizikçi: Hugh Everett


hugh everett, kuantum mekaniğinin çoklu evrenler yorumunu ortaya atan bilim adamıdır.

hugh, harika bir öğrencilik geçirdi. yüksek lisansının ilk yılında john nash'in bile övdüğü, günümüzde de bilim dünyasında epey ünlü bir makale yayımladı. eugene wigner ile birlikte kuantum mekaniği eğitimi gördü. john wheeler ile beraber doktora tezini yazdı. çoklu evrenler yorumlamasını da burada ortaya attı.

ancak everett öğrencilik zamanlarında bile içki ve sigaraya bağımlıydı. bunlar için harcayabilecek çok parası ise yoktu. sırf bu yüzden, tezini yayımladan önce pentagon'da çalışmaya başladı ve wheeler'in tavsiyesine uyarak kopenhag'a gidip niels bohr ile çalışmayı reddetti.

everett'in bundan sonraki çalışmalarının hemen hemen hepsi gizli, ancak bölük pörçük bazı makaleleri bulunabiliyor. nükleer savaşın doğuracağı sonuçlarla ilgililer. karşılıklı nükleer atakların her birinde yaklaşık ne kadar insanın öleceğini ve amerika-rusya arasındaki rekabetin galibinin kim olacağını tahmin etmiş.

daha sonrasında single integrated operational plan bilgisayarların programlanmasında görev aldı. bu bilgisayarların amacı avrupa'daki nüfusun çoğunu yok etmekti.

everett hayatı boyunca depresyondan muzdaripti. yaşı ilerledikçe hem depresyonu hem de bağımlılıkları kötüleşti. yüksek lisans yaparken evlenmiş olmasına rağmen hayat kadınlarına gitmeye devam ediyordu. bunun karşılığında karısı nancy de onu defalarca kez aldattı. everett de iyice alkolik ve obez oldu.

bilimsel birçok keşfi yaygın bir kullanıma sahip olsa da, kendisi bundan hiç faydalanamadı. hayatının sonlarında iflasın eşiğindeydi.

ama en büyük zararı ailesine oldu.

çocukları elizabeth ve mark'a sevgisini hiç gösteremedi. 1982'de elizabeth'in ilk intihar girişimi başarısız oldu. kardeşi onu bulduğunda duşta baygındı. mark'ın daha sonra anlattığına göre akşam eve döndüğünde babası kafasını gazetesinden kaldırıp "elizabeth'in bu kadar üzgün olduğunu bilmiyordum." demiş.

bundan bir ay sonra everett, obezite ve genel olarak sağlıksız yaşam stilinden dolayı geçirdiği kalp kriziyle 51 yaşında öldü. cesedini, o zamanlar 19 yaşında olan mark buldu. söylediğine göre; babasının nabzını yoklarken, ona ilk kez dokunduğunu fark etmiş.

1996 yılında elizabeth intihar etmeyi yeniden denedi ve bu sefer girişiminde başarılı oldu. babasıyla başka bir evrende buluşmak istediğini söyleyen de bir not bıraktı.

iki yıl sonra, everett'in eşi nancy pasif içicilik sebebiyle hayatını kaybetti.

oğlu mark everett hala hayatta. eels grubunun lideri. elizabeth on the bathroom floor şarkısı daha anlamlı geliyor olabilir.

Diğerlerine Kıyasla Türklerin İngilizce Konusundaki Endişesi Yersiz mi?