Bilim Dünyasının Kafasını Karıştıran 2000 Yıllık İlginç Nesne: Bağdat Pili

1930'lu yıllarda Bağdat Ulusal Müzesi'nde fark edilen ve Bağdat Pili olarak anılan bu nesne, tarihlendiği yıl göz önüne alındığında biraz kafaları karıştırıyor.
Bilim Dünyasının Kafasını Karıştıran 2000 Yıllık İlginç Nesne: Bağdat Pili

1930'lu yıllarda bağdat ulusal müzesi'nde fark edilip, elektrokimyasal kaplama için kullanılan bir elektrik kaynağı olduğu ileri sürülen, 2000 yıl öncesine ait, kilden yapılmış bir çömlektir bağdat pili.

yapımında kullanılan malzemeler ise bakır, demir ve asfalttır.

bağdat pili için tarihin ilk pili deniyor.

şöyle ki: bağdat pili olarak anılan düzenek, 13 cm yüksekliğindeki, orta kısmı bombeli bir kil kap ve içindeki, demir bir çubuğun etrafına sarılmış, altı kapalı bakır bir rulodan oluşuyor. içine sirke gibi sıvılar doldurulduğunda bir akım üretebiliyormuş.  mö 250 - ms 224 ya da ms 224 - 640 dönemlerine ait olduğu düşünülüyor. elektriğin icadından çok çok önceye dayanıyor yani...


araştırmacılar bu pilin piramitlerde kullanıldığını iddia ediyor çünkü piramitlerin içlerine hiyerogliflerin yapılması için ışığa gerek vardi ve piramitlerin içlerinde herhangi bir meşaleden kalmış is veya benzeri bir iz bulunamadı. kimi iddialara göre ise bu pili icat eden medeniyetlerin bunun pil olduğunu bile anlayamadıklarıdır. tabii bunların hepsi birer iddia olarak kaldı.

kısacası, bağdat pili elektrokimyasal bir düzenek olsa dahi, bunu yapanların aygıtın nasıl çalıştığını bilmiyor olmaları büyük olasılık. durum böyle ise, elektriği keşfetmiş olduklarını söylemek zor.

komplo teorisyenlerince "geçmişte insanlığın son derece yüksek teknolojiye sahip olduğu" savını desteklemek için kullanılıyor bağdat pili.

oysa, insanlığın bazı temel bilimsel konulara vakıf olduğu bilimsel bir gerçek. ancak, bu durum insanlın eskiden bugün sahip olduğumuz teknolojik bilgiye "çok az seviyede olsa bile" sahip olduğu anlamına gelmiyor.

bu konu ve ilgili "pil", şu linkte bilimsel tarihi gelişim ekseninde değerlendiriliyor:

http://www.kozmikanafor.com/…li-ve-gizem-fetisizmi/