Bilim İnsanlarının Üzerine Çalıştığı Tanrı Parçacığı Keşfedilirse Ne Gibi Yenilikler Olur?

Higgs bozonu veya Higgs parçacığı olarak da bilinen tanrı parçacığı insanlık için büyük keşiflerden biri daha olacak. Bilim insanlarının üzerine bu kadar çalıştığı Tanrı parçacığının ne gibi faydaları olacak? Yaşadığımız dünyada neleri değiştirecek? Sözlük yazarı "takim elbise ile yuzen adam" anlatmış.
Bilim İnsanlarının Üzerine Çalıştığı Tanrı Parçacığı Keşfedilirse Ne Gibi Yenilikler Olur?
iStock.com


bunca emek ve para neden harcanıyor? amaç sadece proton, elektron gibi maddenin yapıtaşlarını mı bulmak istiyorlar? bu yapıtaşları bulununca deney başarıyla sonuçlanmış mı olacak? şimdi size bu parçacığın neden bulunmak istendiğini açıklayayım.

bütün elementler, proton ve elektronlardan oluşur. elementlerin arasındaki tek fark, proton ve elektron sayısı farklarından ortaya çıkar.

yani karbon atomu ile altın atomu arasındaki tek fark, karbon atomunda 6 proton, altın atomunda ise 79 proton vardır. elektron sayısı değişiklik gösterebilir kafa karışmasın diye orayı atılıyorum. ama mantık aynı.

diyelim ki elimizde bir adet karbon atomu var ve buna 73 proton daha eklersek altın atomu elde etmemiz gerekiyor öyle değil mi? ama bunu yapınca maalesef bu sonucu alamazsınız.


eğer higgs bozununun varlığını kanıtlayabilir, özelliklerini ölçebilirsek ve oluşum mekanizması çözebilirsek karbon atomunu, altın atomundan ayıran özelliğin ne olduğunu öğrenebileğiz.

bu ne demek? eğer bu gizem çözülürse her türlü atomu, bir başka atoma çevirebileceğiz. kumu alıp ondan altın, platin yapabilirsiniz. elementleri yeniden dizayn edebilirsiniz.

peki bu dizaynı yaparsak ne olacak? sınırlı kaynak diye bir şey söz konusu olmayacak.
madenlere, hammadde alımına yani şirket ve ülkelerin dışa bağımlılığına gerek kalmayacak. istenilen elementleri istenilen miktarda fabrikada üretebileceksiniz.