Bilim Kurgu Dizisi The Expanse'in Ortaya Çıkış Hikayesi

2015'te yayın hayatına başlayan ve epey iyi eleştiriler alan The Expanse'in doğuşunu anlatan bir yazı.
Bilim Kurgu Dizisi The Expanse'in Ortaya Çıkış Hikayesi

the expanse nasıl doğdu?

battlestar galactica sonrası tatmin edici bir uzay draması görememiş bu gözler, en sonunda the expanse ile birlikte muradına erdi. kabul ediyorum, the expanse, bsg’nın sahip olduğu derinliği barındırmıyor olabilir ama kurduğu evrenin mantıklı gelecek öngörüsü ve ilgi çekici hikayesi kendini izlettirmeyi başarıyor.

the expanse’in yaratım sürecinin karmaşık ama ilginç bir hikayesi var. olabildiğince basite indirgeyip size anlatmaya gayret edeceğim. bir dizi senaryosunun ne gibi aşamalardan geçtiğini göstermesi açısından dikkat çekici bir örnek olduğunu düşündüğüm için sizinle paylaşmak istiyorum.

ty franck, çeşitli arkadaş gruplarına oynatmak üzere uzay temalı bir rol yapma oyunu (role playing game) hikayesi yazar. şans eseri bu gruplardan birine hugo ödülü adaylıkları bulunan yazar, senarist ve çizgi roman yazarı daniel abraham katılır. daniel abraham, ty franck’in yarattığı evrene ve yapmış olduğu araştırmalara hayran olur. kısa süre sonra ty franck’in hikayesini kitap olarak yayımlamayı teklif eder.

Ty Franck ve Daniel Abraham.

ardından ty franck ve daniel abraham, james s. a. corey takma adıyla the expanse kitaplarını yazmaya başlar. ilk kitap olan leviathan wakes 15 haziran 2011 tarihinde yayınlanır. onu sırasıyla caliban’s war (2012), abaddon’s gate (2013), cibola burn (2014), nemesis games (2015) ve son olarak babylon’s ashes (2016) takip eder.

kitabın başarısını ve potansiyelini fark eden children of men (alfonso cuarón‘un başarılı filminin yönetmenliğinde kullanılan teknikleri anlatan bir videoyu ingilizce olarak blogumda paylaşmıştım) ve iron man (taa 2008 yılında yazmış olduğum eleştiri yazımda da belirttiğim gibi) filmlerinin başarılı senaristleri mark fergus ve hawk ostby, kitapları baz alan bir dizi senaryosu yazarlar ve tüm bu meşakkatli yolun sonunda the expanse 2015 yılında amerikan syfy kanalında yayımlanmaya başlar.

üstteki paragrafta anlatmaya çalıştığım gibi, the expanse’in bizimle buluşması hiç kolay olmamış. hepimize de örnek olması gereken bir durum. eğer aklınızda bir fikir varsa, lütfen kendinize saklamayın. onu gerçekleştirin ve onu insanlara ulaştıracak yollar arayın.

eğer uzay draması seviyorsanız ve bsg sonrası yerine koyacak bir dizi bulamadığınız için derbeder, sefil ve mutsuz bir insan olduysanız, the expanse dertlerinize derman olabilir. tavsiyemdir, izleyin.

fragman

kaynak