Bilinen Şarkıların Ritmini Hızlandırarak Coşkulu Yorumlarını Üreten Müzik Türü: Nightcore

Norveç'te bu isimle başlayan grubun yaptıkları şu an bir YouTube müzik türüne vesile olmuş durumda. İlginç bir şekilde daha önceden sevmediğiniz şarkıları sevmenizi sağlıyor.
Bilinen Şarkıların Ritmini Hızlandırarak Coşkulu Yorumlarını Üreten Müzik Türü: Nightcore

nightcore, norveç isimli güzide ülkenin alta isimli kentinde doğmuş olan bir grup. kendilerini kısaca "dinleyeni mutlu eden hardcore müzik" olarak tanımlıyorlar. nitekim siz de hardcore müziklerden "ufff bu ne be kafam şişti" mantalitesiyle uzak duruyorsanız, bu grubu sevebilirsiniz. belli mi olur?

başlangıçta, 2002 yılında, virtualdj üzerinde basit bir müzikal okul projesi olarak doğan nightcore müzikleri; zamanla en profesyonel programlar kullanılarak ilerlemiş ve daha sonra büyük bir servetle birlikte bugünlere taşımıştır.

diskotek ya da youtube videolarında müzikleri sıklıkla kullanılan bu grubun şarkıları her daim mesajlar içerir. bunlar mutlu, üzücü, komik ya da kafa karıştırıcı mesajlar olabilmektedir.

eserlerinin birçoğu vokal ya da trance kabul edilebilir. ilk yıllarında henüz hardcore müzikle arasındaki çizgiyi kesin olarak çizmediğinden, o yıllardaki müzikleri hard trance kabul edilmektedir.

son zamanlarda dubstep camiasına kaymakta olan nightcore'un hayranlarında bir bölünme olduğundan söz edilebilir. bunların bir kısmı özgün nightcore'cu iken, diğer kısmı (benim gibi) nightcore ve dubstep parçaların birleşmiş hâli olan nightstep yöneliminden hoşnutturlar.

bir takım ünlü ya da alt seviye pop şarkıların gerek grup tarafından, gerek fanları tarafından yapılan nightcore uyarlamasına blue nightcore denmektedir. bir nevi remix gibi bir şey.

önceki entry'lerde de bahsedildiği üzere albümlerine ya da parçalarına anime çizimleri eklerler. bunlar kimi zaman el yapımı, o şarkı için çizilmiş hayal ürünü animeler olabilir; kimi zaman da (genellikle vocaloid kızları olmakla birlikte) halihazırda varolan bir animenin çizimlerini koyabilirler.

özellikle youtube üzerinde nightcore tamamen yeni bir müzik türü olarak kabul edilir. hardcore ya da dubstep müzik türünden ayrı görülür, ki görülmelidir de. müzikleri genellikle bu türlerden kesin çizgilerle farklıdır.

nightcore'un youtube üzerinde onaylı kanalı nightcorereality an itibariyle 3.665.719 aboneye sahiptir ve önce gümüş, daha sonra altın plaket almıştır.

nightcore'un adının son yıllarda sık duyulmasına neden olduğu kabul edilen angel with a shotgun şarkısı, trajikomik bir şekilde nightcore'un değil, onun fan'larının yapımı ve the cab isimli amerikan alternative rock grubundan alınmış ve nightcore'laştırılmış bir parçadır.

Nightcore - Angel With A Shotgun


nightcore'un son yıllarda dubstep'e kaymasına ve nightstep'leşmesine olumlu bakanlardan olduğunu söylemiştim, nihayetinde ekşi sözlük beta'yı da çıkar çıkmaz daha zorunlu değilken kullanıyordum (yeniliklere açık olmak lâzım)...

piyasada şu an yüzlerce şarkı var ama ben sizin için cidden beğendiğim versiyonları yazayım:

thousand foot krutch - war of change 


linkin park - breaking the habit


the script - hall of fame 


thousand foot krutch - courtesy call


starset - my demons


evanescence - bring me to life


the cab - angel with a shotgun


onerepublic - counting stars 


fall out boy - centuries 


the cranberries - zombie


demi lovato - heart attack 


adam lambert - runnin


linkin park - what i've done


three days grace - get out alive


fall out boy - the phoenix


katy perry - e.t.


lindsey stirling - shatter me 


imagine dragons - demons


marina and the diamonds - how to be a heartbreaker


egypt central - white rabbit 


melanie martinez - dollhouse


passenger - let her go


clean bandit - rather be


ashley tisdale - how do you love someone


30 seconds to mars - this is war


get scared - sarcasm