Bilinmediği Takdirde İş Hayatında İnsanı Çalışmaktan Bezdirebilecek Yazılı Olmayan Kurallar

Sözlük yazarı "hidrofobik suaygiri", iş hayatına yeni adım atacak veya bu bu yolun henüz çok başında olan kişiler için altın niteliğinde tavsiyelerde bulunmuş.
Bilinmediği Takdirde İş Hayatında İnsanı Çalışmaktan Bezdirebilecek Yazılı Olmayan Kurallar
iStock


iş hayatının en önemli kuralı şudur: sevdiğin mesleği yap, işini sevmiyorsan bırak ve sevebileceğin bir iş bul kendine

-gün içerisinde ne kadar arazi olursan ol, işe asla ama asla geç kalma ve işten asla ama asla ilk çıkan da sen olma. 

-işini ne kadar iyi yaparsan yap mutlaka etrafında seni çekemeyenler olacaktır. ilk başlarda yüzüne güleceklerdir, sakın kahramanlık yapma, kimseyi karşına alma. (bkz: dostunu kendine yakın tut, düşmanını daha yakın)

-illa arazi olacaksan işlerin en yoğun olduğu zamanda ol, daha az dikkat çekersin. 


-ne olursa olsun, yerden göğe kadar haklı da olsan, yönetim kadrosundan birine topluluk içinde hoşuna gitmeyecek davranışlarda bulunma.

-dünyanın en mükemmel çalışanı sen değilsin, her işe elinde tuz ile atlama. sadece yanındakilerle iyi geçin. tüm işi sen yapsan dahi yaranamazsın bunu unutma. ortaya nifak tohumları ekme yeter.

-her zaman şık giyin,elin yüzün düzgün olsun. seni bir şey sanırlar. 


-olmasa bile yüksek mevkilerde bir tanıdığın varmış gibi davran ve ileride iş yerinden ayrılacakmış numarası yap.

-düzgün bir pozisyona çalışarak gelebileceğini sanıyorsan yanılıyorsun.sen kimsin de bunun hayalini kuruyorsun. bir an önce kendine çeki düzen ver ve fark yaratmaya bak. sıkı çalış. iyi çalış... birisi gökten düşer gibi senin üzerinde işe başlarsa sakın hayata isyan etme. kendi kendine tepinir durursun ve tepki çekersin. ülkenin gerçeği budur. ne kadar çabuk kabullenirsen o kadar hızlı yol alırsın.


-
torpille gelenlere de o pozisyon için biçilmiş kaftan muamelesi yap. sinir oldugunu asla belli etme.

-her şeyi akışına bırak. gereksiz yere strese girmekten çekin. işin tadını çıkarmaya bak. 


-
iş yerinde yeniysen seni başkaları ile mukayese edeceklerdir. senden daha fazla çalıştığını ve işinde çok iyi oldugunu söyleyeceklerdir. sakın inanma senden önceki muhtemelen hiçbir işe yaramayan salağın tekidir. gidişine çok sevinmişlerdir ama seni de gaza getirmekten çekinmezler. sakın benim için de iyi düşünsünler diye kendini hırpalama. bildiğin işini yap.