Bill Gates'in Açık Artırmayla 30 Milyon Dolar'a Aldığı 72 Sayfalık Dünyanın En Pahalı Kitabı

1980 yılında sanat koleksiyoncusu olan Armand Hammer'ın satın aldığı 1994 yılında ise Bill Gates tarafından açık arttırmayla 30.8 milyon dolara satın alınan, içinde efsanevi bilgilerin yer aldığı dünyanın en pahalı kitabı.

(bkz: codice leicester)

codex hammer diye de bilinen leonardo da vinci tarafından kaleme alınan bu defter 1994 yılında bill gates tarafından açık arttırma ile 30.8 milyon dolara satın alınmış. gates defteri satın aldıktan sonra bazı sayfalarını taratarak windows 95'e ekran koruyucu ve wallpaper olarak eklemiş.
bu defter nedir aga diyenler için;
codex leicester; leonardo da vinci'nin hidrolik, suyun hareketi, ayrıca jeoloji ve astronomi üzerine bazı çalışmalarının yer aldığı defter. 


bill gates tarafından 1994 yılında 30,8 milyon dolara satın alınmıştır ve onun özel koleksiyonunda yer almaktadır. galata köprüsü ile ilgili taslakları bu defterde yer almaktadır.

dünyanın en pahalı kitabı codex leicester: codex leicester leonardo da vinci’nin bilimsel yazılarının geniş bir kolleksiyonu. 1717'de satın alan kişi tarafından isimlendirilmiş. içerisinde da vinci’nin 30 bilimsel makalesinden yazılar yer almasının yanında fosillerin neden dağlarda bulunduğu, suyun hareketi, ayın parlaklığı gibi bilimsel konular da yer alıyor. kitap 18 yapraklı bir defter gibi. her sayfa ikiye katlanmış ve yazılar katlanmış yüzeylere yazılmış. 72 sayfalı bir kitap oluşmuş böylece. leonardo’nun el yazısıyla ve ona özel ayna yazısıyla yazılmış.

kitap 1980 yılında sanat kolleksiyoncusu armand hammer tarafından satın alınmış ve codex hammer olarak isimi değiştirilmiş. asıl ilginç kısım bu kitap 1994 yılında bill gates tarafından açık arttırmayla 30.8 milyon dolara satın alınmış. bu fiyat kitabı dünyanın en pahalı kitabı yapıyor. gates kitabı aldıktan sonra ismini tekrar codex leicester olarak duyurmuş. o yıldan sonra çeşitli zamanlarda büyük sanat merkezlerinde kitap sergileniyor.
da vinci'nin el yazmalarına dair detaylı görseller, notlar ve satın alma bağlantısı için;