Bill Gates'in Boşanmaya Hazırlandığı Karısı Melinda Gates'in Kariyeri

Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates'in geçtiğimiz günlerde boşanacaklarını duyurmasının ardından Melinda Gates'e sosyal medyada 'servet avcısı' şeklinde yakıştırmalar yapılmıştı. Bunun ne derece doğru olduğunu anlamak için Melinda'nın geçmişine kısaca bir göz atmakta fayda var.
Bill Gates'in Boşanmaya Hazırlandığı Karısı Melinda Gates'in Kariyeri

kariyerinin özeti

melinda gates duke üniversitesi mezunudur. computer science ve ekonomi lisansı aldıktan sonra aynı üniversitede mba yapmış. şu an bile bayağı erkek dominant bir alan olan teknoloji alanında 1990'larda microsoft'ta ürün geliştirme pozisyonlarında çalışmış bir kadın.

"bill gates'le evlenmese milyar dolar göremezdi" diyenler olmuş. milyar dolar olmasa bile milyonları muhtemelen çok rahat görürdü o kariyeriyle. ki o dönem sonrasında silikon vadisi ve apple, microsoft, google gibi firmaların nasıl fırladığı meçhul. 90'larda google microsoft yöneticisi olanlar consulting'den parayı kırıyor şu an zaten.

Consulting: Danışmanlık hizmeti.

kaldı ki kendisi derdi para olan bir kadın olsa vakıf işleriyle yardımseverliğe harcansın istemezdi o kadar parayı. kısacası evet gold digger kadınlar vardır, olacaktır. ama sırf kocası zengin diye her kadına neden gold digger mualemesi yapıyor insanlar anlamıyorum.

melinda gates bana gayet zeki ve duyarlı bir insan gibi görünüyor

bill gates kendisine yürüdüğünde, anladığım kadarıyla başta pek sıcak bakmamış. zaten tek taş meraklısı bir türk genç kızı olarak da başlamamış flört kariyerine. çok iyi üniversitelerde bilgisayar mühendisliği okumuş, eğitimli bir aileden geliyor. eğitimi de yukarıda belirtildiği gibi. yani, makyajımı, dekoltemi ihmal etmezsem, illa bir yere kapak atarım düşüncesiyle (tüm kezban kadınların ve ulaşamadığı kadınlardan nefret eden maço erkeklerin, her başarılı, iyi yere gelmiş kadın hakkındaki önyargısı bu yönde sanırım) hareket eden bir kadın değil.


kadın şu anda 60'larına merdiven dayamış ve üç tane çocuk doğurmuş. gençliği gayet güzel (herkes her dolar milyarderi süper model peşinde koşacak sanıyor galiba), üç tane eli yüzü epeyce düzgün çocuğu var, bill gates'e rağmen onları oluşturmak epeyce iyi gen gerektirir.

üstüne üstlük, yüz milyar servetin üzerine de yatmıyor kadın. doğurduğu üç çocuğa bize uffff dedirtse bile, kocasının servetinin yanında osuruk parası kalacak bir miras bırakıp geri kalan tüm parayı vakıflara yatırtmak için adamı da ikna etmiş (şimdi bir türk anası düşünün, yüreği el verir miydi).

kısacası melinda gates iyi ve vicdanlı bir insan olduğunu düşündüğüm kişidir kendisi. hatta kocasının vicdanı bile olabilir.