Bill Murray Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz Enteresan Anekdotlar

Ghostbusters ve Groundhog Day gibi filmlerle kendine özel bir yer edinen Murray'nin ilginç olayları varmış.

- 21 eylül 1970 tarihinde (20. yaş gününde), chicago o’hare havalimanında, bagajında (iddialara göre satma amaçlı bulundurduğu) 4.5 kg kenevir tohumuyla yakalanıyor ve gümrük polisi onu tutukluyor. dava sonucu hapis cezasına çarptırılıyor ama ‘denetimli serbestlik’ şartıyla cezaevine girmekten kurtuluyor. bu arada polisin direkt onun bagajına yönelip uyuşturucuyu eliyle koymuş gibi bulma sebebi ise yine kendisi: uçakta yanındaki yolcuya bagajında patlamaya hazır bir bomba olduğu şakasını yapıyor ve sözlerini ciddiye alan yolcu da polise ihbarda bulunuyor.

- polisle bir macerası daha var... isveç (stockholm) polisi bir gün golf turnuvalarının düzenlendiği alandan şehir içine doğru trafikte hafif yalpalayarak ilerlemekte olan bir golf arabası görür ve durdurur. golf arabasını sürmekte olan bill murray’den başkası değildir. polis memurları şaşkındır. murray, arkadaşlarının katılacağı bir amatör golf turnuvasında onlara eşlik etmek amacıyla (bu arada kendisi hırslı bir golf oyuncusu) 2007 yılının temmuz ayı’nda isveç’in başkenti stokholm’dedir ve turnuva alanından izinsiz aldığı golf arabasını şehir trafiğinde kullanırken yakalanmıştır. polis hemen cihaza üflemesini ister alkol testi için ama bill murray bunu kabul etmez. hep beraber karakola gidilir ve bill murray, cihaza üflemek yerine kan testi yaptırmayı kabul eder. testin sonuçları 14 gün içinde belli olacaktır ama elbette bill murray isveç’i kısa sürede terk ederek abd’ye geri döner. bu arada testin sonucu murray’nin hayli alkollü olduğunu gösterecektir sonrasında...

- bill murray’nin, ünlü şov programı sunucusu david letterman ile de ilginç bir buluşma grafiği var zaman tünelinde. david letterman’ın sonradan çok çok ünlü olacak olan gece yarısı talk-show programı ‘late night with david letterman’ın ilk bölümü, nbc televizyonunda 1 şubat 1982 tarihinde yayımlanıyor ve letterman’ın ilk konuğu bill murray oluyor. letterman, aldığı teklifle 30 ağustos 1993 tarihinde cbs televizyonuna geçiyor, canlı programın adı bu sefer ‘late show with david letterman’ oluyor ve cbs’te yayımlanan ilk gece de konuk yine bill murray. 31 ocak 2012’de, letterman’ın talk-show’unda ilk misafirliğinin 30. yılı sebebiyle tekrar konuk olan bill murray, son olarak programın son gösterimi olan ve letterman’ın emekliye ayrılacağı ve ekranlara veda edeceği 20 mayıs 2015 tarihli jübile gecesinde de show’un son konuğu olarak programın tarihine ilginç şekilde ismini yazdırıyor...

- kariyeri boyunca hiç menajeri olmamış. sesli mesaja yönlendirilmiş bir telefon hattı mevcut ve senaryo tekliflerini bu şekilde mesaj yoluyla alıyor. ama sesli mesajları sık kontrol etmemesi yüzünden epey bir film (senaryo) teklifini kaçırmakla biliniyor.

- iki ayrı evliliğinden 6 oğlu var.

- groundhog day filminin çekimleri sırasında ‘dağ sıçanı’ onu 2 kez ısırmış.

- sofia coppola, lost in translation’ın senaryosunu yazarken başrol için aklında yalnızca ve yalnızca “bill murray” varmış ve eğer ‘murray’ rolü kabul etmeseymiş ‘coppola’ filmi hiç çekmeyecekmiş.

- çukur çukur yüz cildinin tek sebebi ergenlik döneminde başının belası olan sivilceleriymiş.

- çoğunlukla hayranları tarafından gönderilen resim, video ve anıların paylaşıldığı aşağıdaki iki link, “bill murray severlerin” mutlaka ilgisini çekecektir:

bill murray story / bill murray tales

kaynak: en.wikipedia, local.se, imdb, hollywood.com