Binek Otomobiller İçin Gelen ÖTV Matrah İndirimi Ne Anlama Geliyor?

Binek otomobillerin ÖTV matrah limitlerininde değişikliğe gidildiği bugün Resmi Gazete'de açıklandı. Açıklanan bu karar sonrası bazı otomobil fiyatlarında indirime gidilmesi bekleniyor.
Binek Otomobiller İçin Gelen ÖTV Matrah İndirimi Ne Anlama Geliyor?

Olay nedir?

otomotivde;

%45'lik ötv dilimindeki matrah limiti 85 bin tl'den 92 bin tl'ye,

%50'lik ötv dilimindeki matrah limiti ise 130 bin tl'den 150 bin tl'ye yükseldi.

kaynak: matrah güncellemesi

Bu güncelleme ne anlama geliyor?

en önemli kısım olan %50 ötv matrah üst sınırının 130.000 tl'den 150.000 tl'ye çıkmasının açıklaması şu: son kullanıcı fiyatı her şey dahil 276.120 tl ile 318.600 tl arasında olan arabaların fiyatlarında %16,6 oranında indirime gidildi.

%45 matrah üst sınırının 84.000 tl'den 92.000 tl'ye çıkmasının açıklaması da şu: son kullanıcı fiyatı her şey dahil 150.452 tl ile 162.840 tl arasında olan arabaların fiyatlarında %3,4 civarı indirim bekleyebiliriz.

162.840 ile 276.120 tl arasında fiyatı olanlarda vergisel olarak bi değişiklik yok ama satış stratejisi gereği müdahale edilebilir tabii.

yani 200.000 tl olan renault clio'nun fiyatı değişmiyor vergisel olarak. neden? 200.000 tl olan clio'nun ötv matrahı/vergisiz fiyatı zaten 112.994 tl. yani eski sisteme göre de yeni sisteme göre de aynı ötv diliminde kalıyor.

özet olarak şunu söyleyeyim; renault'nun fiyat listesine baktım ve etkilenen araba sayısı tam olarak 3:

1. megane joy 1.3 tce edc 140 bg (meganın 7 seçeneğinden sadece 1'i)
2. captur touch 1.0 tce 90 bg
3. captur touch 1.3 tce edc 140 bg (bu kampanyalı fiyatıyla giriyo, normalde girmiyo)

tahmin ediyorum toplamda 10 tane falan arabanın fiyatı değişir, pek de bir şeyi etkilemez.

corolla hybrid'lere güzel indirim gelebilir.

bütün araçları kapsamasa da gayet güzel bir gelişme

hükümet tarafından atılan bir geri adımdır bu. insanlar hali hazırda yüzde 50'lik ötv dilimine giren bir araç varken, aynı aracın fazladan birkaç donanıma veya dizel motora sahip olan versiyonuna yüzde 80 ötv ödemek istemediler veya ödeyemediler. bu yüzden büyük ihtimalle b ve c segment otomobillerin yüzde 80 ötv'li versiyonlarında satışlar azaldı. bu yüzden de böyle bir karar alındı. yani "almazsanız düşer" diyenler haklı çıkarken "bu ülkede hiçbir şeyin fiyatı düşmez" diyenler haksız çıktı gayet, boşuna inkar etmeyin.

volkswagen'in fiyat listesinde vergisiz fiyatlara da yer veriliyor. orada manuel vitesli impression donanımlı golf'ün vergisiz fiyatının 135 bin tl olduğunu görebilirsiniz. bu araç türkiye'ye ilk geldiğinde yüzde 50 ötv diliminde yer alıyordu, ancak daha sonra vergisiz fiyatı 130 binin üzerine çıktığı için yüzde 80 ötv dilimine geçmişti, yani vergili fiyatı 230 bin'lerden 289 bin tl'ye çıkmıştı. bu düzenlemeyle birlikte bu aracın fiyatı tekrar 230 veya 240'lara düşmüş olacak. bu gayet indirimdir.

toyota corolla ve toyota yaris'in dream paketli versiyonları da yakın zamanda yüzde 80'lik ötv dilimine girerek 280 bin tl civarına gelmişti. onların da fiyatı düşecektir aynı şekilde. hatta yaris'in fiyat artışıyla ilgili şöyle bir entry girmiştim. orada haksız çıktığım bir durum da var. "vergi artışında sırada vision donanımlı corolla var gibi görünüyor bu arada. otomatik viteslisi sınırda şu an." demiştim entry'mde. bu düzenlemeden önce sınırdaydı bu araç ve bu düzenleme olmasa en baz donanımlı corolla bile yüzde 80 ötv dilimine girecekti bir noktada ve corolla da pek çok kişi için ulaşılamaz olacaktı. şimdi bir üst donanımının bile yüzde 50 ötv diliminde yer alma ihtimali var. (vw'nin aksine toyota vergisiz fiyatlara yer vermediği için net bir şey söyleyemiyorum.)

he bu düzenleme yeterli mi, artık herkes kolayca araba alabilecek mi? hayır tabii. ama bu bir geri adımdır. o yüzden vatandaşa tavsiyem, yüzde 80 ötv diliminde yer alan otomobilleri almayın. akp'ye "ben sıradan bir otomobil için yüzde 80 ötv ödemeyeceğim" mesajını verin. bu mesaj verilebilmiş ki böyle bir düzenlemeye gitmişler. devamı da gelmeli. aslında yüzde 50'ye de karşı çıkmak lazım ama her şey sırayla tabii.

(bkz: otomobillerin vergisiz fiyatları)
(bkz: vergi performans açısından en makul araba)