Binlerce Kişinin Öldürüldüğü, Unutulmaması Gereken Bir Vahşet: Srebrenitsa Katliamı

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı sırasında Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği bu soykırım hareketi sonucu binlerce Boşnak'ın korkunç bir biçimde öldürülmesi kara bir leke olarak tarihe geçti.
Binlerce Kişinin Öldürüldüğü, Unutulmaması Gereken Bir Vahşet: Srebrenitsa Katliamı
iStock


- ikinci dünya savaşı, nato, sovyetler birliğinin sonu ile savrulan avrupa'daki balkan ülkeleri, vatikan, italya, rusya ve özellikle almanya tarafından kışkırtılıyordu.

- 1991-92 yıllarında yugoslavya cumhuriyeti dağıldı. bosna hersek, kosova, slovenya, hırvatistan, sırbistan, karadağ, makedonya ülkecikleri oluştu. 

- bosna hersek içinde kalan bosnalı sırplara sırbistan ülkesi tarafından silah ve mühimmat yardımı yapılmaya başlandı.

- para ve silahı gören bosnalı sırplar, bosna hersek'te yapılan bağımsızlık referandumunun çok yüksek oranda kabul edilmesine rağmen razı gelmeyip ayaklandılar.

- kendi alanlarında bulunan müslüman boşnaklara ve katolik hırvatlara eziyete başladılar.

- bu eziyetler korkutmayla başlayıp, adam kaçırma, yağma, taciz, tecavüz, yaralama, işkence ve vahşice öldürme şeklinde devam etti.

- herkesin seyre daldığı bu vahşette kimseden tepki görmeyen sırplar nihayet olayı sistemli soykırıma taşıdılar...


birleşmiş milletler olarak müdahale etmek zorunda kaldı. güvenli bölgeler oluşturdular. srebrenica da bu bölgelerden biriydi.

- srebrenica açlıktan, hastalıktan, tecavüzden, soykırımdan kurtulan bosnalıların akın ettiği bir mülteci kampı haline gelmişti. bir yandan da sırpların akınları devam ediyordu.

- bunun üzerine bosnalılar en azından kendilerini korumak için hafif silahlar talep ettiler, bm ise bu isteği reddetti.

- 1995 yılının yaz aylarında bm komutasındaki hollandalı askerler hollandalı komutanın emri ile srebrenitsa'yı terk ettiler. terk etmekten kastım sırp askerlere teslim ettiler.

şimdi en son cümleyi tekrar okuyun lütfen. hollandalı kumandan ve askerleri şehri sırp askerelere teslim ettiler. teslim!

gece yarısı apar topar yaklaşık 20000 sivili teslim eden hollandalı generalin adı thom karremans'dı. çok şükür ki bu anın kayıtları internete düştü.


sırplar kendilerine hediye edilen alanda srebrenica bulunan yaklaşık 8000 müslüman bosnalıyı birkaç gün içinde kalleşçe katletti...

medeniyetin beşiği avrupa'da, medeniyetin mimarı avrupalıların dünyanın gözü önünde yaptığı bir soykırım gösterisidir srebrenica. 200000 boşnağın öldürüldüğü, sayısız kadının çoçuklarının gözleri önünde tecavüze uğradığı bir korku filmidir...

10 yaşında olduğunuzu hayal edin. bir gece yarısı kapınız kırılıyor ve sırp askerler evinize giriyor. babanızı öldürüyor, annenize tecavüz ederken diğer askerler ellerinizle gözlerinizi kapatmanızı engelleyerek seyretmenizi sağlıyor...


medeniyet timsali avrupalıların, yıllardır süren tiyatro mahkemelerde sırplara göstermelik bir tazminat cezası dahi vermediğini hatırlatarak bitiriyorum.

Stalin'in Emriyle 22 Bin Polonyalı Subay ve Sivilin İnfaz Edilmesi: Katyn Katliamı