Bir Algı Yönetimi Uzmanından: Ekonomik Kriz Döneminde Akıl Sağlığını Korumak İçin Tavsiyeler

Ekonomi haberlerinin moral bozduğu şu günlerde bir algı yönetimi uzmanından akıl ve ruh sağlığını koruyabilmek için nokta atışı tavsiyeler.
Bir Algı Yönetimi Uzmanından: Ekonomik Kriz Döneminde Akıl Sağlığını Korumak İçin Tavsiyeler
Walter White

sevgili dostlar, uzayın derinliklerinde bulunan tatooine gezegeninde işler kötü haberleri geliyor. galaktik para birimi olan cred ciddi anlamda değer kazanırken gezegenin yerel para birimi lazer yemiş uzay gemisi gibi paramparça olmuş durumda. böyle bir durumda bu gezegenin sakinlerine ruh sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri konusunda bir uzay maili yazdım ama sizin de işinize yarayabilir diyerek bu tavsiyelerimi paylaşıyorum. ekonomik kriz döneminde psikolojini ve ruh sağlığını korumak istiyorsan verebileceğim reçete şudur.

tavsiye bir

kriz dönemlerinde her yönden moral bozucu felaket haberleri üstüne yağar. haberler ve dedikodu fırtınaları sana kim olduğunu şaşırtır. kendini sakın içine kapatma ama her negatif gelişme ve kıyamet tellallarına da fazla kulak verme.

negatif haberler sinir sistemine fazla stres yükü bindirir ve türlü psikolojik rahatsızlıklar yaşamana sebep olur. aşırı tepki vermekle, tamamen hareketsiz kalmak arasında orta bir yerde bulun. sakince etrafını izle.

sakin ve odaklı kalabilmen çok önemli. bir sinema salonunda yangın çıkarsa aşırı panikleyip kapılara saldıranlar ezilir ve olduğu yerde hareketsiz kalanlar da boğulur. sakin kal ve gelişmelere göre pozisyon al. korku ilk olarak beyninin mantık kısmının işini bitirir, bunu sakın unutma.

tavsiye iki

borç durumunu ve harcamalarını detaylıca listele. tam olarak sende stres ve korku üreten maddeler hangileri, iyice belirle. yani korkun tam olarak hangi durumdan kaynaklanıyor net ol. harcamalarını ve masraflarını nasıl kısabilirsin bir deftere detaylıca yaz. gerekirse ailece toplantılar düzenle. bu toplantılarda herkes ne kadar tasarruf yapabileceğini açıkça belirtsin. yorgan kısaldıkça ayaklarını da buna göre uzatman gerekir. bu listeleri hazırlamak ve toplantılarda konuşmak ilk başta stres üretebilir ama bunu bir kere yaptıktan sonra önünü daha net görmeye başlarsın ve kontrol duygun artar. kontrol duygun arttıkça stres seviyen düşecektir çünkü belirsizlik stresi azdırır. ama netleşmeye başladıkça stres azalır.

gerek işinle ve gerek ailenle alakalı net kararlar aldıktan sonra artık bunları kesinlikle uygulamak konusunda iradeli ol. örneğin tasarruf için hafta sonları evde yemeye karar verdiysen bunu kesinlikle uygula.


tavsiye üç

stres seviyen arttıkça beynin otomatik savunma mekanizmaları üretecektir. burada problem kolay ama zararlı yollara sapabilme ihtimalidir. fazla alkol ve sigara kullanımı, kumar ve aşırı yeme gibi stres boşalttığını sandığın bataklara girebilirsin. bunlar geçici olarak stresini azaltıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede işini bitirir.

su alan bir teknede rahatlamak için güneşlenmeye çıkarsan kısa zamanda batarsın. üstelik bu tür yanlış rahatlama mekanizmaları yakınlarınla ilişkilerini bozabilir ve zor zamanlarda en çok ihtiyacın olduğu insani desteklerden seni mahrum bırakabilir. kriz döneminde kafaca sağlam olman için ailen ve arkadaşlarının desteğini alman çok önemlidir.

tavsiye dört

kriz döneminde yapmak zorunda kaldığın her şeyi kendin için bir avantaja çevirebilirsin.

örneğin benzin parası çok geldiği için araba kullanamamak yürüme imkanını arttırır ve böylece uzun yürüyüşler yapma alışkanlığı edinebilirsin. böyle bir alışkanlık sağlığına müthiş faydalı olacaktır. bazı tamiratları kendin yapmayı öğrenebilir, farklı ücretsiz kurslarla kendini geliştirebilir, kriz döneminde ortaya çıkacak yeni ihtiyaçlardan değişik iş imkanları üretebilirsin. kısacası her zaman alıştığın yaşam biçiminin dışına çıkabilmek ve olaylara farklı bakabilmek için müthiş bir fırsat olabilir bu tür krizler.

çok klişe olacak ama doğrudur. tepene taş yağıyorsa ağlama, onlardan kendine bir ev inşa et, üstüne limon atıyorlarsa sızlanma, limonata yapıp sat. kısacası her tür olumsuzluk doğru bakarsan avantaja çevrilebilir ama bunu yapabilmen için birinci tavsiyede dediğim gibi sakin ve odaklı kalabilmen lazım. panik halindeysen önündeki altın dolu sandığı bile görmezsin.


tavsiye beş

her şeyi ben bilirim deme. her işin bir uzmanı vardır. finansal durumunla alakalı güvenilir danışmanlardan yardım al. psikolojik durumunla alakalı işinde iyi uzmanlara danış. her durumda her işin bir ustası vardır. farklı ek işler yapmak istiyorsan gidip kendi kafanla işe girişme. örneğin evde gözleme yapıp satmaya karar verirsen şu an bu işi çok iyi yapan bir gözlemeci mutlaka vardır. git ona danış. insanların çoğu yardımcı olmaya ve öğretmeye her zaman hazırdır yeter ki ego yapma ve sor.

bonus tavsiye 

bu dönemde kendini geliştirmen önemli. bol bol kitap ve kendini geliştireceğin videolar izle. yapabileceğin en kötü şey işe yaramayacak sızlanmalar ve felaket haberlerini takip ederek değerli zamanını boşa harcamaktır. bulunduğun gezegenden girebiliyorsan her gün bir tane eğitim videomu aç karnına izlemek sana büyük fayda verebilir.

buyurunuz ücretsiz eğitim videolarım:


tavsiyem ilk olarak "öz disiplin nasıl sağlanır?" videomu izlemen çünkü bu dönemde disiplinli davranman fırtına geçene kadar gemini batırmaman için çok önemlidir.

moralleri bozup, enseyi karartma. bunlar da geçer, yeter ki sen zihnini ve ruhsal durumunu sağlam tut. zor şartlar güçlü insanlar ortaya çıkartır. daha da güçleneceksin, yeter ki kendini salma.

sevgilerimle...