Bir An Önce Hızlı Yemek Yemekten Vazgeçmeniz İçin Bir Sürü Sağlıksız Sebep

Sözlük yazarı ''smokinle kopruden atlayan adam'', hızlı yemek yemenin sağlığa zararlarından bahsetmiş.
Bir An Önce Hızlı Yemek Yemekten Vazgeçmeniz İçin Bir Sürü Sağlıksız Sebep
iStock.com


hızlı yemek yemek, midenin kendi kendisine zarar vermesine ve aynı miktar ile aynı yemekten daha fazla yağlanmanıza neden olacak bir eylemdir.

öncelikle, hızlı yemek; yeterince iyi çiğnenmeden yutulduğu anlamına gelir. parçaları tam yutmadığınız zaman o parçaları sindirmek adına mide daha fazla asit salgılar. halihazırda gastrit, reflü başlangıcına yakın bir mideniz varsa zaten ufak olan yaralar asitle daha da coşacaklardır. 


hiçbir sıkıntı yoksa bile çok sağlam mideniz yoksa zamanla ortaya çıkabilir. reflü de de aynı şekilde fazla asitin yukarı çıkmasına neden olabilir, çünkü yeterince asit üretecekseniz. ama gastrit veya reflü zaten 3 insandan 1'inde görüldüğü için bu sıkıntılara maruz kalmanız pek de zor değil.

yağlanma konusuna gelince; nasıl öğütülmüş besinler daha hızlı sindirilip daha az kilo yapıyorsa, aynı mantıkla az çiğnenmiş besinler de hemen sindirilemeyeceği için, midede daha uzun kalırlar ve bu uzun kalış esnasında mide gıdadaki yağı emer. yemek orada ne kadar durursa o kadar fazla yağ emilir. parça ne kadar büyükse o kadar geç öğütülür ve vücut o kadar süre emmeye devam eder.


bu nedenle kıtlıktan çıkmışçasına yemek yemek yerine oturup efendi efendi yemek yemek hepimizin hayrınadır.

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler